Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 02 Ağustos 2020

İkinci El Araba Fiyatı Nasıl Belirlenir

İkinci El Araba Fiyatı Nasıl Belirlenir

İkinci El Araba Fiyatı Nasıl Belirlenir

İkinci El Araba Fiyatı Nasıl Belirlenir, 2. El Araç Fiyatları Belirlenmesindeki Faktörler.
Günümüzde 2. El Araç Sayısı Arttıkça Alıcı Ve Satıcı Sayısı Da Bir O Kadar Fazlalaştı. Bu Da Beraberinde Dolandırıcılık Ve Kötü Araçları Yüksek Fiyatlarda Bu İşten Anlamayan Kişilere Satanların Artmasıyla Bazı Sorunları Beraberinde Getirdi. Bizde Bu Makalemizde İkinci El Araç Alacak Olanlara Ne Gibi Konulara Dikkat Etmesi Gerektiğini Ve Otomobilleri Neye Göre Fiyatlandırıldığını Belirterek Bir Nebze Yardımcı Olmaya Çalışacağız.

Hasar Kaydı, Değişen Ve Boya Durumu
Araç Alırken Öncelikle Boya Ve Değişen Parça Sayısına Bakılmaktadır. Elbette Kaza Kayıtları En Önemli Kriterdir. Pert Kaydı Olan Araçtan Zaten Direk Uzaklaşmanız Gerekmektedir. Zira Aracın Tekrar Toplanması İlerleyen Zamanlarda Size Büyük Sorunlar Getirebileceği Sanayiden Çıkmayacağınız Bir Aracı Satın Almanıza Neden Olabileceğini Bilmelisiniz. Hasar Kayıtlarında Yüksek Fiyatlarda Kazaları Olan Araçlarda Da Büyük Sorunlar Meydana Gelebilir. Özellikle Kaportayla İlgili Sorunlar Aracın Alt Takımında Meydana Gelmiş Sıkıntılar Başınızı Ağrıtabilir. Bu Yüzden Mümkünse Hasar Kayıtsız Ya Da Düşük Tutarlarda Hasar Kaydı Olan Araçlara Yönelmelisiniz. Kesinlikle Birkaç Bin Tl Ucuz Diye Hasar Kaydı Olan Araçlara Yanaşmayın.
Bir Araç Önden Kazalıysa Ya Da Herhangi Bir Şekilde Önden Darbe Almışsa Kesinlikle Riskli Araçlar Grubuna Girmektedir. Eğer Kaportada Boya Ya Da Tavanda Boya Varsa Yine Şüpheyle Bakılan Ve Satılması Zor Bir Araçla Karşı Karşıya Olduğunuzu Göstermektedir. Otomobil Alırken Sizinde Bir Gün Bu Aracı Satabileceğinizi Düşünerek Karar Vermeli Ve Bu Doğrultuda Araçlar Seçmelisiniz. Değişen Parçası Olan Bir Araç Alınabilir. Ancak Çok Fazla Değişeni Olan Ya Da Orijinal Parçasıyla Serviste Değiştirilmeyen Araçlar Yine Riskli Otomobiller Grubundadır. Tüm Bunlar Fiyatı Etkileyecek En Önemli Kriterlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüksek KM Li Araçlar Alınabilir Mi?
Marka Ve Modele Göre Değişmekle Birlikte Genel Olarak 200 Bin KM Den Düşük Araçlar Seçmeniz Motorun Durumu Ve Aracın Yorgunluğu Açısından Önemlidir. KM Ne Kadar Yüksek Olursa Araç O Kadar Çok Yol Yapmış Ve O Kadar Kullanılmış Demektir. Bu Da Fiyatı Ters Orantılı Olarak Düşürmektedir. KM Düşük Araçlar Çok İyi Motora Sahip Demek Değildir. 50 Bin KM De Olan Bir Araç Hor Kullanılmışsa 200 Bin KM Olan Ancak Temiz Ve Düzgün Biçimde Kullanılan Araca Göre Daha Kötü Olabilmektedir. Dizel Araçlarda İse 150 Km Den Sonra Bakım Masrafları Ve Sorun Çıkma İhtimalinin Artması Nedeniyle Bütçe Yeterliyse 150 Km Altında Dizel Araçlar Tercih Edilmesi Tavsiye Edilir. Yine De Mazda, Honda Gibi Japon Üretimi Araçlarda 300 Bin KM Ve Üstü Yapmış Araçlar Günümüzde 100 KM Yapmış Araçlara Göre Çok Daha Canlı Bir Motora Sahip Olabilmektedir. Bu Yüzden KM Si Yüksek Araçların Alınıp Alınamayacağı Konusu Tamamen Marka Ve Modele Göre Değişebilmektedir.

Model Yılı Ve Aracın Popülerliği
Bir Araç Çok Fazla Kişi Tarafından Talep Görüyorsa O Aracın Değeri Emsallerine Göre Fazla Kalabilmektedir. İkinci El Piyasasında Model Yılının Yanı Sıra Aracın Sürücüler Tarafından Tutması Büyük Önem Taşımaktadır. Piyasada Çok İyi Otomobillerin Tutmadığı İçin Ucuza Giderken, Daha Kötü Araçların İse Çok Fazla Talep Gördüğünü Söylemek Mümkün. Buda Arz Talep Dengesinden Ötürü Araçların Fiyatlarında Farklılıklarda Yaratabilmektedir.

Şehir Farklılıkları
İstanbul’da Satılmakta Olan Bir Araç İle Anadolu’da Satılmakta Olan Bir Araç Aynı Fiyatta Olmamaktadır. Büyük Şehirlere Yakın Olan Kişiler Alıcı Sayısı Az Olduğundan Ve Şehirdeki Kişilerin Alım Gücü Düşük Olduğundan Ötürü Birkaç Bin Tl Uygun Fiyatta Aracını Satmak Zorunda Kalabiliyor. Aynı Şekilde Büyük Şehirde Satılan Otomobilin Alıcısı Çok Olduğundan Yüksek Fiyatlarda Satılabilmektedir. Bu Da Fiyatları Büyük Ölçüde Etkilemekte Ve Birçok Aracı Uygun Fiyatlarda Anadolu Şehirlerinden Alabilmeyi Mümkün Kılmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın