Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Ve Kandırılmanızı Önleyecek Küçük, Etkili Aynı Zamanda Basit Detaylar. Araç Alırken Eğer Bu Detayların Farkında Olursanız Bir Kaportacı Yada Bir Motor Ustası Kadar Net Karar Verebilirsiniz.
2.  El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Ve Kandırılmanızı Önleyecek Küçük, Etkili Aynı Zamanda Basit Detaylar.
Araç Alırken Eğer Bu Detayların Farkında Olursanız Bir Kaportacı Yada Bir Motor Ustası Kadar Net Karar Verebilirsiniz.

Öncelikli Tavsiyemiz Ne Tür Bir Araç Alacağınıza Karar Vermelisiniz. Üç Kapılı Spor Model mi, Beş Kapılı Sedan Aile Aracı mı Yoksa SUV Diye Tabir Edilen Bir Arazi Aracımı. Kaç Yaşında Olacağını da Vergi Dilimlerine Göre Belirleyebilirsiniz. Bu Kararlar Size Fiyat Aralığınızı Belirlemenizde Yardımcı Olacaktır, En Sonunda Da Bütçenizi Belirlemelisiniz. Noterdeki Alım Ve Satım İşlemleri, Plaka Değişikli İle Aracı Ailenizle Birlikte Kullanmaya Başlamadan Önce İlk Bakım İçin Ayrı Bir Bütçe Ayırmayı da Unutmamalısınız.
Hem İstediğiniz Tarzda Hem de Hoşunuza Giden Bir İkinci El Araç Buldunuz Fakat Neye Nasıl Bakacağınızı Bilmiyorsunuz.

İşte İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi GerekenlerSatın Alacağınız İkinci El Otoyu Önce Karoseri Sonra Motor Sonra Yürüyen Aksam Olarak Değerlendirmelisiniz.
Araca Bakmaya Gitmeden Önce Bir Galeride Yada İnternet Üzerinde Aynı Özelliklere Sahip Başka Bir Aracı İnceleyerek Özellikleri Ve Değiştirilebilecek Parçaları Hakkında Ön Bilgiye Sahip Olabilirsiniz.
Satın Alacağınız İkinci El Aracın Dış Kaporta Boyası Hava Karanlıkken Yapay Işık Altında Ve Yağışlı Havalarda Verimli Bir Şekilde İncelenemez.
En İdeal İnceleme Gündüz Ve Güneşli Bir Havada Yapılmalı.
Araç Daha Önceden Yıkanıp Kurulanmış Olmalı.
Karşıdan Bakıldığında Boya Yüzeyinde Dalgalanma Bulunmamalı.

Kapı, Çamurluk, Motor Kaputu Ve Bagaj Kapağı Gibi Parçaların Renginde Değişik Açılardan Bakıldığında Renk Ton Farkı Bulunmamalı.
Renk Ve Ton Farkı, Parçalardan Birinin Daha Farklı Bir Zamanda Boyandığına İşaret Eder. Çünkü Aracın Orijinal Boyası Zamanla Güneşin Zararlı Işınları Ve Yağışların Etkisiyle Daha Solgun Duracaktır.

Camların Kenarlarındaki Lastiklere Boya Bulaşıp Bulaşmadığı Kontrol Edilmeli. Birçok Boyacı Erindiğinden Bu Lastikleri Sökmeden İlgili Parçayı Boyadığından Muhtemel Kalıntılar Kolaylıkla Görülebilir.

Bir Parçadan Şüphelendiniz Fakat Emin Olamadınız. O da Kolay, İç Döşemeyi Bir Kenarından Sökerek İçerden Yapılan İşlemi Görmek Mümkündür. Hiçbir Kaportacı Aracın İçerde Kalan Parçasını Boyamaz.

Plastik Tamponların Metal Kaporta İle Birleşim Yerlerinin Nizami Ve Düzgün Olup Olmadığı Geriden Gözle Kontrol Edilmeli. Kazalı Araçların Far Ve Tamponları Nizami Bir Şekilde Durmayacak Sağında Solunda Bulunan Kasa Çizgilerine Olan Paralellikleri Kayacaktır.

Araçta Paslanmalar Başlamışsa Bu Halk Arasında “Kanser Başlangıcı” Diye Tabir Edilir ki Hiç İç Açıcı Bir Durum Olduğu Düşünülemez. Bu Paslanmaların İlk Baş Göstereceği Yerler Kapıların Alt Kısımları, Kapıları Direklere Bağlayan Menteşeler, İç Halı Döşemelerinin Altı Ve En Sıklıkla Bagajda Döşemenin Ve İstetme Lastiğinin Altıdır. Paslanmalar Her Ne Kadar Macun Ve Rötuş Boyası İle Kapatılsa Da Bu Çürükler Tıpkı Kanser Hücreleri Gibi İlerlemeleri Durdurulamaz. Bir Kaç Sene Sonra Tekrar Çürümeler Tekrar Baş Gösterecektir.

Eğer Aracın Ön Çamurlukları Sökülüp Yenisiyle Değişmişse Bunu Macunlu Araçlarda Ek Yerlerindeki Macunlardan Anlayabilirsiniz. Fabrikanın Çektiği Macunlarla Sonradan Çekilen Macunların Görünümü Aynı Olmayacaktır. Yeni Araçların Bazılarında Ek Yerlerinde Macun Bulunmamakta Sadece Vida Ve Geçmelerle Tutturulmakta. Bunlarda İse Vidaların Boyalarının Aşınıp Aşınmadığı Kontrol Edilmeli. Sonuçta Parçalar Araç Üzerinde Değil Büyük İhtimalle Ayrı Boyanmıştır.

Aracın Camlarının Değişip Değişmediğini Görebilirsiniz. Bütün Camların Alt Köşesinde Marka Ve Armanın Hemen Altında Aracın Model Yılına Göre Örneğin 2004 İçin ……4, 2009 İçin ……9 İbaresi Yer Alır. Piyasada Araçla Aynı Yıl Üretilmiş Cam Bulmak Ne Kadar Mümkün Varın Siz Düşünün, Ayrıca Kimse De Buna Dikkat Etmez.

Koltuklar, Direksiyon Simidi, Vites Topuzu Ve Pedallar Ne Kadar Kilometre Yol Yaptığı Hakkında Çok Şeyler Fısıldar. Ne Kadar Aşınmışlarsa Araç O Kadar Çok Kullanılmıştır. Kilometre Bilgisi Henüz Yüz Bini Yeni Geçmiş Bir Araç İçin Bu Parçaların Aşınmış Olması Hiç De Normal Değil.

Aracın Plaka Veya Şasi Numarası Bilgisini 5664’e Kısa Mesaj Göndererek TRAMER Ve Kasko Kayıtlarına Geçmiş Olan Kazaları Ve Ödeme Miktarlarını Görebilirsiniz. Ayrıca Aracın Geçmişteki TÜVTÜRK Muayene Kayıtlarında Yer Alan Kilometre Bilgilerini de Görmüş Olursunuz.

Ticari Faaliyetlerde Kullanıldıktan Sonra Üç Yüz, Dört Yüz Bin Kilometre Yaptıktan Sonra Yüz Bin Gibi Rakamlara Düşürülmüş Araçlara Dikkat Etmelisiniz.
Aracın Ön Ve Arka Lambalarının Birinden Birinin Değiştiğini Parlaklık Ve Matlık Farkından Anlayabilirsiniz. Yeni Nesil Araçların Farları Plastik Olduğundan Bir Süre Sonra Matlaşmaya Başlayacaklardır.

Aracın Plakasının Düzgünlüğüne Darbe Alıp Almadığına Bakmalısınız. Önden Ve Arkadan Alınan Hasarlarda Plakalar Elbette Zedelenecektir. Aracın Bir Önceki Satın Alma Tarihi Ne Kadar Eskiyse O Kadar Değerli Fikirler Verecektir.

Lastik Ve Jantın Kenarlarının Zedelenmemiş Olması, Temiz Ve Nazik Bir Kullanıma İşarettir.

Ön Lastiklerin İçerden Yada Dışarıdan Diğer Tarafına Göre Daha Fazla Aşınmış Olmaları Rot Ayarlarının Düzgün Olmadığını İşaret Eder. Arka Lastiklerin İçerden Yada Dışarıdan Diğer Tarafına Göre Daha Fazla Aşınmış Olmaları İse Ön Ve Arka Lastiklerin Yer Değiştirmiş Olduğunu Gösterir.

Ön İki Lastik İle Arka İki Lastiğin Birbirinden Farklı Olması Çok Önemli Değilse de Sağ Ve Sol Taraftaki Lastiklerin Farklı Olması Sürüş Konforu Ve Performans Açısından Oldukça Etkilidir. Araç Sağa Yada Sola Doğru Çekme Yapabilir. Bu Sağa Veya Sola Çekme Olayı Uzun Yolculuklarda Bir İşkenceye Dönüşebilir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın