Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2020

İş Yeri Açma Kredisi Alma Şartları

İş Yeri Açma Kredisi Alma Şartları

İş Yeri Açma Kredisi Alma Şartları

İş Yeri Açma Kredisi Ve Kredi Kullandırma Şartları
Ülkemizde İş Fikri Veya Uygulanabilir Projesi Olup, Sermayesi Olmadığı İçin İş Yeri Açamayan, Projesini Hayata Geçiremeyen Girişimci Sayısı Oldukça Fazladır. Bu Konuda Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı,Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Gibi Resmi Kurumlar Girişimcilere Hibe, Hibe Kredi Vererek İş Yeri Açmalarını Sağlıyor Ve Katma Değer Yaratmalarını, İstihdam Sağlayarak Ülke Ekonomisine Katkıda Bulunmalarını Sağlıyor. Resmi Kurumlarının Dışında Devlet Bankaları Ve Özel Bankalarda Sıfır Faizli, Kısa Vadeli, Düşük Faizli, Uzun Vadeli İş Yeri Açma Kredisi Adı Altında Krediler Vermekte Ve Girişimcilerin Yeni Bir İş Kurmalarına Ve Projelerini Hayata Geçirmelerine Yardımcı Oluyorlar.

İş Yeri Açma Kredisi Alma Şartları

İş Yeri Açma Kredileri; Kullanan Kişinin İsteğine Göre; İstenilen Vade Süresi Ve Ödemesiz Dönemler Şeklinde, Sıfır Faizli Kısa Vadelerde, İlk İki Yıl Ödemesiz, 5 Yıl Vade Olacak Şekilde Kullanılabilir.

Bankaların Yeni İş Kuracaklara Destekleri
Bankalar, İş Yeri Açmak İçin Kendilerine Başvuran Girişimcilere;
– İş Kurmak İçin Kredi Vererek,
– Çalışmak İstedikleri Sektörde Uzman Danışmanlar Atayarak,
– Muhasebe, Gelir Gider Tablosu Gibi Mali İşlerinizin Düzenli Takip Edilmesi Konusunda Düzenli Olarak Gelip İş Yeri Bilgilerinizi Denetleyen Bir Mali Danışman, Şeklinde Destek Veriyorlar.

Alma Şartları
İş Yeri Açmak İsteyen Kişilerin Bir Şirketleri Olmadığı İçin Resmi Olarak Hiç Bir Kayıtları Bulunmamaktadır. Bu Nedenle Yeni Bir İş Kurmak İçin Kredi Veren Bankalar Bazı Şartların Yerine Getirilmesini İstiyorlar. Bu Şartlar;
– Bazı Bankalar, İş Yeri Açmak İsteyen Kişinin Her Hangi Bir Bankadan Alınmış Bir Teminat Mektubu İstiyorlar.Teminat Mektubunu Sunan Kişilerden Başka Bir Belge Veya Şart İstemeden 200.000 TL Ye Kadar İş Yeri Açma Kredisi Kullandırıyorlar.
– Bazı Bankalar, Gerçekleştirilebilir Buldukları İş Fikirlerinin Kredi Kullanım Ve Geri Ödeme Süresince Banka Tarafından Görevlendirilen Uzmanlarca Düzenli Olarak Denetim Muafiyeti Vermelerini İstiyorlar.
– Bazı Bankalar,Özellikle Kamu Bankaları İş Yeri Açma Kredisi Vermek İçin Başvuran Kişilerden Taşınır Veya Taşınmaz Değeri Olan Malların İpotek Olarak Gösterilmesini İstiyorlar.
– Özel Bankaların Çoğu İş Yeri Açma Kredi İçin Başvuranlardan, Düzenli Geliri Olan Bir Kefil Göstermelerini İstiyor.
İstediğiniz Kredi Miktarının Açacağınız İş Yeri İçin Gerekli Olan Miktarın En Fazla ¾ Ü Olması Gereklidir.Bunun Üzerindeki Krediler Olumsuz Cevaplanmaktadır.
– İş Yeri Açma Kredisi Kullanılması Durumunda, Kişi Ve İş Yeri İçin; Hayat Sigortası, İş Yeri Sigortası Ve Zorunlu Deprem Sigortası Yapılması Zorunluluğu Vardır.
– İş Yeri Açma Kredisi İçin Başvuran Kişinin, Başvuru Tarihinde 50 Yaşını Geçmemiş Olması, % 51 Hisse Sahibi Kadınların Da 50 Yaşını Geçmemiş Olmaları Gerekmektedir.
– İş Yeri Açma Kredisine Başvuran Kişilerin Başka Bir İş Yerlerinin Olmaması Veya Kapatılmış İş Yerlerinin Kapatılma Tarihlerinden En Az 1 Yıl Geçmiş Olması Gereklidir.

İş Yeri Açma Kredisi Başvurusu İçin İstenilen Belgeler
İş Yeri Açma Kredisi İçin Başvuru Yapılan Bankaların İstedikleri Belgeler Farklılık Gösterse De Genel Olarak İstenilen Belgeler Şunlardır:
– İş Yeri İle Aynı İlde Olacak Şekilde İkametgah Kaydı
– Başvuran Kişinin Vergi Kimlik Numarası
– Faaliyete Geçirilecek İş Planı Ve Projesi
– İş Yeri Açmak İçin KOSGEB, İş Kur Ve Resmi Kurumlardan Alınmış Girişimcilik Belgesi ( Bu Belgeyi Kamu Bankaları İstemektedir )
– Bir İş Yerinizin Olmadığını Gösteren Belge.( Ticaret Sicil Gazetesi )
– İş Yeri Açma Kredisi Başvuru Mektubu
Gibi Belgeler Genel Olarak Kredi Başvurusu Aşamasında İstenen Belgelerdir.

İş Yeri Açma Kredisi Veren Bankalar
Ülkemizde Avrupa Yatırım Fonu İle Yaptıkları Anlaşmalar Çerçevesinde Ülkemizde Faaliyet Gösteren Birçok Banka İş Yeri Açma Kredisi Vermektedir. Bu Bankalar: Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Finans Bank, ING Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Kuveyt Türk Bankası Gibi Bankalardır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın