Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

İŞKUR MEK Mesleki Eğitim Kursu Meslek Edindirme

İŞKUR MEK Mesleki Eğitim Kursu Meslek Edindirme

İŞKUR MEK Mesleki Eğitim Kursu Meslek Edindirme Kursları

İŞKUR MEK Mesleki Eğitim Kursları Tüm Meslek Dallarında İşsizlerin İstihdam Edilmesi Ve Geliştirilmesi İçin Ücretsiz Olarak Düzenlenen Kurslardır. Meslek Edindirme Kursları En Çok 160 Gün, Günde An Fazla 8 En Az 5 Saat, Haftada Toplam 6 Günü Geçmemek Koşuluyla Haftalık Toplam En Az 30 En Fazla İse 40 Saat Olarak Düzenlenir.

İŞKUR MEK Kursları İstihdam Garantili, İstihdam Garantisiz Ve Özel Politika Olarak Açılabilmektedir. İş Garantili Olarak Açılan İŞKUR MEK Mesleki Eğitim Kurslarına Katılanların En Az Yüzde 50’si İşveren Tarafından En Az 120 Gün Veya Kurs Süresi Kadar İstihdam Edilmektedir.

İŞKUR MEK Mesleki Eğitim Kurslarına Katılma Koşulları

Kurslara Katılabilmek İçin Öncelikle İŞKUR’a Üye Olmalısınız. İşkur’a Nasıl Üye Olunur Yazımızı Buradan Okuyabilirsiniz.

İşkur Meslek Edindirme Kursları Mesleği Olmayanlara, Mesleğinde İlerlemek İsteyenlere, Mesleği Olup Yeni Bir Meslek Edinmek İsteyen İşsizlere Yönelik Olarak Düzenlenmektedir. 15 Yaşını Doldurmuş Olanlar İşkur’a Kayıt Olup Meslek Edindirme Kurslarına Katılabilirler. Kursa Katılanların Kurs Süresi Boyunca İş Kazası, Meslek Hastalığı Sigorta Primleri Ve Genel Sağlık Sigortası Primleri İşkur Tarafından Karşılanmaktadır.
İŞKUR MEK Kursları İle İşverenlerin Talepleri Doğrultusunda Nitelikli Elemanlar Yetiştirilip İşsizlerin Meslek Sahibi Olması Sağlanıyor.
Türkiye Çapında Kuruma Kayıtlı İşverenlerin İl Bazında Personel İhtiyacını Araştırılarak Talep Edilen Mesleklerde İş Garantili Kurslar Düzenleyerek İşverenlerin İş Gücü Talepleri Karşılanıyor.

İşkur İşbirliği Kapsamında, Hizmet Alımı İle Meslek Edindirme Kursları Düzenleyebiliyor. Hizmet Alımı İle Düzenlenen Kurslarda Talep Olan Sektörlerde Hizmet Alımı İlanı Yayınlanarak Eğitim Kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversiteler, Ticari Kurumlar Ve Benzeri Hizmet Sağlayıcılardan Eğitimin Karşılığında Hizmet Alımı Yapılarak Kurs Düzenlenmektedir. Kurslara Katılanların En Az Yarısı Kursun Sonunda Hizmet Sağlayıcı Kurum Tarafından İş Yerlerine Yerleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İşbirliği Kapsamında Açılan Kurslarda İse Eğitimin Yapılacağı Standartlara Sahip Yer İşveren Tarafından Sağlanır. Kursiyerler Teorik Eğitimleri İşverenin Sağladığı Bu Yerde Görüp Mesleğin Pratiğini İş Başında Öğrenme Fırsatı Yakalar. İşverenin Talebi Doğrultusunda İşverenin Çalışanları Da Bu Eğitime Katılabilir. İşveren Kendi İmkanıyla Eğitimi Sağlayamadığı Durumlarda İşkur Eğiticinin Ücretini, Kurs İçin Gerekli Malzemelerini Belli Bir Oranda Karşılar. Kurs Sonunda Yine Kursa Katılanların En Az Yarısı İstihdam Edilir.

İŞKUR MEK Mesleki Eğitim Kursuna Katılma Koşulları

Kurslara Katılmak İçin Öncelikle İşkur’a Kayıtlı İşsiz Olma Şartı Aranır
Kursa Katılabilmek 15 Yaşını Doldurmuş Olmak Gereklidir
Mesleğin Gerektirdiği Özel Şartları Taşımak
İş Ve Meslek Danışmanlığı Hizmetlerinden Faydalanma
Kurum Tarafından Düzenlenen Aynı Meslekteki Kursu Tamamlamama
Emekli Olmama Şartları Aranır.

İŞKUR Meslek Edindirme Kurslarına Kursiyerler Nasıl Seçilmektedir
Kursiyer Seçiminde Öncelikle İş Ve Meslek Danışmanları Arayıcılığı İle Kursa Katılmak İsteyen Adayların Meslek Seçimi, Meslek Değişikliği Veya Mesleğe Uyum Sağlama Gibi Konularda Meslek Danışmanlığı Hizmeti Sunuluyor. Kurs İçin Başvuran Adaylara İşkur’a Kayıt Sırasında Belirtilen Varsayılan İletişim Adresine Kursun Mülakat Günü, Saati Ve Adresi Bildirilir. Mülakat Sonunda Kursa Katılacak Asil Ve Yedek Kursiyerler Belirlenir. Yedek Kursiyerler Kursa Seçilen Asil Kursiyerlerin Kursa Katılmaması Durumunda Çağrılırlar. Kurs Süresince Kursa Katılan Kursiyerlerin Cep Harçlığı, İş Kazası Ve Meslek Hastalığı İle Genel Sağlık Sigortası Primleri Kurum Tarafından Karşılanmaktadır.
Kursa Katılan Kursiyerler Kurs Sonrasında 1 Ay İçerisinde Başlamak Şartıyla Aynı Meslek Dalında İEP Kurslarına Katılabilir.
Kursu Başarıyla Tamamlayan Kursiyerlerin En Az Yarısı En Geç 30 Gün İçerisinde 120 Günden Az Olmamak Şartıyla En Az Kurs Süresi Kadar İstihdam Edilir. Kurs Sonunda Kendilerine Sunulan 3 İşi Geçerli Bir Mazeret Göstermeden Kabul Etmeyen Kursiyerler 2 Yıl Boyunca İşkur Tarafından Açılan Kurs Programlarına Katılamazlar.
Açılan Tüm Kurslarda Devam Zorunludur, Bir Meslek Dalında Kursu Tamamlamayan Bir Kursiyer Aynı Meslekte Başka Bir Kursa Katılamaz. Bir Kursu Tamamlayan Kursiyerler 6 Ay Geçmeden Başka Bir Kursa Katılamaz. Kursun Devam Etmesini Engelleyen Tutum Ve Davranışlar Gösteren Kursiyerlerin Kursla İlişkileri Kesilebilir. Katıldığı Kursu Geçerli Bir Mazeret Göstermeden Bırakan Kursiyerler İle Kursun Eğitim Süresinin 1/10’dan Fazla Devamsızlık Yapan Kursiyerler 2 Yıl Boyunca Kurslara Katılamaz.
İşkur MEK Mesleki Eğitim Kurslarını Aramak İçin Tıklayınız. Açılan Sayfada Kurs Yerini Seçebilir, Cinsiyet Seçimi Yapabilir, Kurs Türlerini Alt Ve Üst Yaş Sınırını Seçerek Arama Yapılabilir. Arama Sonucunda Uygun Kursa Başvuruda Bulunmak İçin Öncelikle Üye Girişi Yaptıktan Sonra Kurs Numarasına Tıklayarak Kurs Detayları Sayfasına Gidiniz. Kurs Detay Sayfasında Başvur Butonuna Tıklayarak Kursa Online Başvuruda Bulunulabilir.

Türkiye İş Kurumu Tarafından Açılabilecek Örnek Kurs Programları
Halı Desinatörü, Dokuma Konfeksiyon Makineci, Müşteri Hizmetleri Görevlisi / Asistanı, Çorap Örme Makinesi Operatörü, Yazılım Geliştiricisi, Sistem İşletmeni, Uçak Bakım Teknisyeni Gövde – Motor, Kurumsal Kaynak Planlaması Uzmanı, Ayakkabı İmalatçısı Montaj, Giysi Tadilatçısı, Reyon Görevlisi, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi, Trikotajcı Endüstriyel Örmeci, Taş Yapı Ustası Restorasyon, Keçe Aksesuarları Yapımcısı, Çini İşlemecisi, Bez Bebek Yapımcısı, Ön Muhasebeci, Fide Yetiştiricisi, Yönetici Sekreteri, Engelli Bakım Elemanı, Tezyinatçı / Desinatör Cam Süsleme, Erken Çocukluk Eğitim Elemanı / Öğretmen Yardımcısı, Aşçı Yamağı / Çırağı, Peynir İmal İşçisi, Büro Memuru Hukuk, Mikrodenetleyici Programcısı,Mantar Yetiştiricisi, Resepsiyon Görevlisi, Elektrik Tesisat Proje Çizim Elemanı Ve Benzeri Birçok Meslek Dalında Meslek Edindirme Kursları Açılabilmektedir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın