Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Ağustos 2020

İstanbul Çevresinde Günübirlik Gezi Yerleri

İstanbul Çevresinde Günübirlik Gezi Yerleri

İstanbul Çevresinde Günübirlik Gezi Yerleri

İstanbul’un Çevresinde Günübirlik Gezi Yerlerini, Keyifli Bir Gün Geçirilecek Çok Sayıda Yeri Sizler İçin Derledik. Bu Yazıda Daha Çok Doğada Olmaktan Hoşlananlar İçin Vazgeçilmez Olan Üç Yerden Bahsedelim: Yürüyüş Ve Tırmanış Tutkunları İçin Ballıkayalar, Tarih Ve Deniz Tutkunları İçin Kıyıköy Ve Karadeniz’in Hırçın Dalgalarının Yarattığı Kefken Ve Kerpe.

Ballıkayalar Günübirlik Gezi Yerleri
İstanbul Çevresinde Günübirlik Gezi Yerleri Ballıkayalar1995 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Ballıkayalar, şehre en yakın yerlerden biri. Gebze’ye uzaklığı 8 kilometre kadar. Tavşanlı köyü yakınlarında bulunan Ballıkayalar Kanyonu’nun uzunluğu iki kilometreyi buluyor. Genişliği ise 40 ile 80 metre arasında değişiyor. Bir boğaz görünümünde olan kanyonun yüksekliği, kuzeydeki girişte 10 metre civarındadır, güneyde ise 100 metreyi buluyor.
Burası fark edildiğinde bir mağarada doğal arı kovanları görülmüş. Bu nedenle buraya Bal Mağaraları ve Bal Kayalıkları gibi isimler verilmiş. Vadin tam ortasında küçük bir dere akıyor. Dere boyunca yürüyüş yapmak için ya da yamaçlarda dağcılık yapmak için grup gurup insanlar geliyor buraya. Yürüyüşlerde derenin iki yanındaki patikalar kullanılıyor. Ancak yer yer dere içinden ve küçük su birikintilerinden geçmek gerekiyor. Küçük şelalelerin görüntüsü ise ayrı bir güzellik sunuyor. Derenin suyu en fazla ilkbaharda yükseliyor. Diğer mevsimlerde ise oldukça zayıf akıyor.

Vadide kullanılan ikinci yürüyüş parkuru dik yamaçlar üzerinden yapılıyor. Kaya tırmanışı ve dağcılık yapanlar ve kamp kurmak isteyen kişiler bu parkuru daha çok tercih ediyor.
Vadide akan dere çıkışta bir göl oluşturuyor. Gölün etrafında da yürüyüş ve oturma alanları var. Bir de göl kenarında, ağaçlar içinde, ahşap bir köprünün yanında küçük bir tesis var. Bu dere daha sonra Marmara Denizi’ne dökülüyor.

Kıyıköy
İstanbul Günübirlik Gezilecek Yerler Kıyıköyİstanbul’dan yaklaşık 150 kilometre bir yol yapmayı göze alırsanız, kendinizi Karadeniz’in Trakya kıyılarında, Kıyıköy’de bulabilirsiniz. Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bu sahil beldesi, Karadeniz’e dökülen Kazandere ve Pabuçdere derelerinin arasında yer alıyor. Bu bölge aslında antik dönemlerde de yerleşim yeri olmuş. Burası MÖ 500’lü yıllarda Persler’den kaçan Lidyalılar tarafından kurulmuş. MÖ 400’lerde bu kıyılara yerleşen Helenler buraya darı yiyenlerin yurdu veya bal yiyenlerin yurdu anlamında isimler vermişler. Sonra arka arkaya birçok kavimler gelmişler. Hatta Neron’un, Trakya valisi olduğu zamanlarda buraları sayfiye yeri olarak kullandığı biliniyor. İmparator Jüstinyen’in yaptırdığı kale ve surlar bugün hala ayaktadır.
Kalenin Saray Kapısı da bugün hala görülebilir. Yüksek surların güneyinde bulunan gizli bir geçitten 200 basamak inilerek bir kapıya ulaşılıyor. Bu kapı limana açılıyor. Bir de rivayet var. Osmanlı donanması burayı ele geçirmek için çok uğraşmış. Bir gün kaledeki askerlerden biri denize su almaya inmiş ancak kapıyı açık unutmuş. Kıyıköy böyle ele geçirilmiş.
Kıyıköy’de bulunan Aya Nikola Manastırı, dünyanın en eski kaya manastırlarından biri kabul ediliyor. Bu da Jüstinyen zamanında yapılmış. Pabuçdere yamacındaki kayalar oyularak yapılan bu manastırda keşişlerin dinlenme odaları da var.

Papuçdere’nin denize döküldüğü yer uzun bir plajdır. Bu bölge özellikle kamp ve karavan tutkunlarını çekiyor. Dere içinde tekne gezisi de yapılabilir. Kıyıköy’ü çevreleyen Kazanderesi’nin denize açıldığı yerde de geniş kumsal var.

Kıyıköy’de bulunan Kastro, bir su basar ormanıdır. Derenin getirdiği kumlar, derenin ağzına yığılarak kıyıda bir set oluşturmuş. Bu ekosistem içinde kızılağaç ve dişbudak gibi ağaç türleri, çeşitli bitki ve kuş türleri yetişmiş. Deniz, nehir ve ormanların buluştuğu bu bölge şimdi koruma altındadır ve kamp kurmak için güzel bir yerdir.
İstanbul Mesire Yerleri Piknik Alanları Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.
Kefken ve Kerpe Günübirlik Gezi Yerleri
İstanbul Günübirlik Gezilcek Yerler Kefken ve KerpeBu defa İstanbul’dan yaklaşık 170 kilometre kadar, doğuya doğru yine Karadeniz kıyılarına gidelim. Kerpe ve Kefken, İzmit’in Kandıra ilçesine bağlı birbirlerine oldukça yakın iki turistik beldedir.
Kerpe MÖ beşinci yüzyıllarda Trakya’dan gelen Bitinye Krallığı’nın elinde bir liman şehriymiş. Buraya çanak, çömlek anlamına gelen bir isim vermişler. Daha sonra Roma ve Bizans döneminde de önemli bir liman olmuş. Osmanlılar İstanbul’a odun, kömür göndermek için bu limanı kullanmışlar. Karadeniz’in çok sert dalgalarına karşı korunaklı olduğu için tarih boyunca deniz ticaretinde önemli bir rol oynamış.

Limanın dışında bulunan Kartal Kayaları, Karadeniz’in ne kadar sert olduğunun ifadesidir. Hırçın dalgalar yüzyıllar boyunca bu kayaları aşındırmış ve bir doğa harikası yaratmıştır. Dalgaların aşındıramadığı sert kayalar müthiş bir manzara yaratmaktadır.
Kerpe’nin doğusunda bulunan Kefken, daha çok bir balıkçı köyü görünümündedir. Burada bulunan Pembe Kayalar, oldukça ilginç bir jeolojik yapıya sahiptir. Bu kayaların önemli bir özelliği suyun içindeyken yumuşak olmaları, ama sudan çıkar çıkmaz sertleşmeye başlamalarıdır. Bu yüzden Osmanlılar, bu kayaları keserek İstanbul’a taşımışlardır. Sultanahmet Camii, hatta Rumeli Hisarı’nın inşaatı sırasında bu taşlardan kullanıldığı biliniyor.

Bu iki sahil beldesi, tarihi ve jeolojik özellikleri yanında birbirinden güzel doğal plajlara da sahip. Ancak, cennet koyların yer aldığı kıyı boyunca denize girmek için çok çok dikkatli olmak gerekiyor. Karadeniz’in ne kadar hırçın olduğu unutulmamalı.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gezilecek yerler dedi ki:

    önerileriniz için teşekkür ederiz. gayet başarılı

Bir Cevap Yazın