Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

İtfaiyeci Olma Koşulları Nelerdir

İtfaiyeci Olma Koşulları Nelerdir

İtfaiyeci Olma Koşulları Nelerdir

İtfaiyeci Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?
İtfaiyecilik günümüzün en saygı değer mesleklerinden birisidir. İtfaiye erleri her gün bir çok kez canlarını tehlikeye atarak alevler arasında kalan kişileri kurtarmaya çalışmaktadırlar. Bu kadar tehlikeli bir meslek olmasına rağmen birçok kişi itfaiyeci olmak istemektedir. Peki ya itfaiyeci nasıl olunur? Lise mezuniyetinden sonra gerekli şartları yerine getirerek itfaiye eri olabileceğiniz gibi liseden sonra 2 yıllık yüksek okul okuyarak da olabilirsiniz. Lise mezunlarının itfaiyeci olması için aranan şartlar şunlardır:
itfaiyeci Olma Koşulları Nelerdir– T.C vatandaşlığına sahip olmak
– Kamusal haklardan mahrum olmamak( daha önce ağır hapis cezası almamış olmak)
– İş gereği nedeniyle kapalı ya da yüksek alan korkusu bulunmamak, ayrıca ateşten de korkmamak
– Aç karnına ve ayakkabısız yapılan ölçümler sonucunda erkekler için en az 1.67, kadınlar içinse 1.60 cm boya sahip olmak
– KPSS sınavına girerek en az 70 puan almış olmak
– İtfaiye eri olmak için yapılacak olan sınav tarihinde 30 yaşından büyük olmamak
– Erkek adaylar için askerlik hizmetini yapmış ya da tecil ettirmiş olmak
– Kalıcı ya da bulaşıcı bir hastalığa sahip olmamak
– Görevini yapmayı engelleyecek fiziksel ya da ruhsal herhangi bir rahatsızlığı bulunmamak
– Kilonuz boy uzunluğunuz da 1 metreden geri kalan miktarın 10 kg fazlasından daha çok olmamalıdır. Örneğin boyunuz 165 cm ise kilonuz en fazla 75 kg olabilir.
Eğer ki bu şartları sağlıyorsanız belediyelerin itfaiye alımları için özel olarak hazırladığı sınava girebilirsiniz. Bu sınavdan yeterli puanı alırsanız itfaiye eri olmak için gerekli eğitimi almaya başlayabilirsiniz. Bu eğitime kabul edilen kişiler eğer ki eğitimi başarıyla tamamlarlar ise itfaiyeci olarak çalışmaya başlayabilirler.
Üniversiteye giderek de itfaiyeci olabilirsiniz. Ülkenizde bu alanda eleman yetiştirmek için 2 yıllık yüksek okullar bulunmaktadır. Meslek lisesinden mezun olduktan sonra 2 yıllık meslek yüksek okullarında itfaiyecilik bölümlerine sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak girebilirsiniz. 2 yıl sonra bu bölümden mezun olup direk ilanlara başvurarak itfaiyecilik yapmaya başlayabilirsiniz. Hatta bu alanda eğitim veren bir kurs bile açabilirsiniz.

İtfaiyecilerin Çalışma Koşulları Nasıldır

İtfaiyeci olmak kolay bir iş değildir. İtfaiyecilerin çalıştıkları ortamlar çok zorlu şartlara sahiptir. İtfaiyeciler büyük bir yangının içine girmek zorunda kalabilirler. Hatta kurtarma operasyonu sırasında tavan çökmesi gibi oluşabilecek kazalar nedeniyle ciddi şekilde yaralanabilir ya da canlarını kaybedebilirler. İtfaiyeci olmak için bu gibi durumları göze alabilecek bir yapıya sahip olmanız gereklidir. Kargaşa anında panik yapmadan işinize devam edebilmelisiniz. İtfaiyecilik bir ekip işidir. Bu nedenle ekiple birlikte rahatlıkla çalışabilecek durumda olmalısınız. İtfaiyeci olduğunuzda büyük bir ekibin parçası olacaksınız ve bu ekiple çok fazla zaman geçireceksiniz. İtfaiye erlerinin çalışma saatleri memurlarınkinden ya da herhangi bir iş ortamından çok farklıdır. İtfaiyecilerin çalışma saatleri 24 saat çalışma ve 48 Saat İstirahat Şeklindedir. bilgiustan.com

Çoğu zaman ekip arkadaşlarınızla aile üyelerinizden daha çok zaman geçireceksiniz. Onlar sizin ikinci bir aileniz gibi olacaklar. İtfaiyeciler arasında ki bağlılık diğer iş alanlarına göre çok daha fazladır. Yangın olmadığı zamanlarda ekip arkadaşlarınızla birlikte oldukça keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. İtfaiyecilerin maaşları yaptıkları işe göre kıyasladığımızda oldukça azdır. Normal bir itfaiye erinin 2017 yılında alacağı muhtemel maaş yaklaşık olarak 2900 ile 4.000 TL arasındadır ve çalışılan belediyeye göre değişebilmektedir. Birçok kişi bu miktarın fazla olduğunu düşünse de yaptıkları işle kıyasladığımızda bu miktarın yetersiz olduğunu bile söyleyebiliriz. Birçok itfaiye çalışanı da aynı şekilde düşünmekte ve maaşlarının yeterli gelmediğinden yakınmaktadırlar. İtfaiyecilik fazla disiplin gerektiren zorlu bir iştir. Ama bu iş sayesinde küçük bir çocuğun hayatını kurtarabilir ve ikinci ailem diyebileceğiniz ekip arkadaşlarıyla çalışma şansı da yakalayabilirsiniz.Tercihinizi yapmadan önce iyi düşünüp tüm artıları ve eksileri göz önünde bulundurarak sizin için en doğru olan kararı vermelisiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Eri dedi ki:

  Merhaba,Benim arkadaşlarım taşeron ile girmişler ben orta okuldan mezun oldum liseyide açıktan okuyorum itfaiyeci çok olmak istiyorum olabilirmiyim bu şartlarda birde sıska süt çocuğu filan değilim elim ayağım beceriklidir ?

  1. Bilgi Ustan dedi ki:

   en az Ortaöğretim kurumlarından (lise veya dengi okul) mezunu olmak şartı aranıyor.

 2. ali suzgec dedi ki:

  Üniversiteye kaydolurken ehliyet zorunlumu yoksa işe girerken mi zorunlu

Bir Cevap Yazın