Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 31 Temmuz 2020

İzmir Ödemiş Gezilecek Yerler

İzmir Ödemiş Gezilecek Yerler

İzmir Ödemiş Gezilecek Yerler

İzmir Ödemiş Gezilecek Yerler Tarihi Mekanlar, Yöresel Yemekleri.
Tarihi
Ödemiş Ovası’na İlk İnsanların Gelişi 11 Bin Yıl Önceye Uzanıyor. İlk Gelenler, Soğukluk Deresi’ndeki Bir Kanyonda Bulunan Bir Kaya Sığınağında Yaşamışlar. Bu Bölgede Tarih Öncesi Dönemlerde Yaşamış İnsanlara Ait Bulgular Ele Geçmiş. Ödemiş’te MÖ 2000 Yıllarında Luwi’lerin Yaşadıkları Sanılıyor. Bugün Ödemiş Müzesi’nde Helenistik, Roma Ve Bizans Dönemlerine Ait Eserler Sergileniyor.

İzmir Ödemiş Gezilecek Yerler

Günlüce Köyü, Lidya Uygarlığının En Önemli Şehirlerinden Biri Olmuş. Bu Şehir, Antik Dönemde Efes İle Sardes Arasındaki Yol Üzerinde Olması Yüzünden, Hızla Gelişmiş Ve Lidyalılar, Persler Ve Romalılar Tarafından Dinsel Kültür Merkezi Olarak Kullanılmış. Bizanslılar Döneminde İse Piskoposluk Merkezi Olmuş.

1300’lerin Başına Aydınoğulları Beyliği’nin Kurulduğu Yer Ödemiş’tir. 1300’lerin Sonunda Yıldırım Beyazıt Bu Bölgeyi Kontrolü Altına Almış. 1400’lerin Başında Beyazıt, Ankara Savaşı’nı Kaybettikten Sonra Bu Bölge Bir Süre Aydınoğulları Ve Osmanlılar Arasında Gidip Gelmiş. 1426 Yılında İkinci Murat Bölgeyi Tamamen Ele Geçirmiş Ve Sonrasında Hep Osmanlı Kalmış.

Ödemiş Müzesi
Müzede Hem Arkeolojik Eserler Hem De Etnografik Eserler Sergileniyor. Eserlerin Büyük Ksımı, Eski Tunç Çağı, Arkaik, Klasik Ve Bizans Dönemlerine Aittir. Sergilenen Eserler Arasında Seramikler, Süs Eşyaları, Mermer Heykeller, Bronz Ve Cam Eserler Ve Pişmiş Toprak Heykeller Bulunuyor. Arkeolojik Eserlerin Sayısı 2900, Etnografik Eserlerin Sayısı 800’ü Buluyor. Ayrıca Müzede 8500 Civarında Sikke Ve 800’e Yakın Etütlük Eser Bulunuyor.

Birgi Çakırağa Konağı
Ödemiş Birgi Çakırağa Konağı

Ödemiş’in Birgi Kasabasında Bulunan Çakırağa Konağı’nın, Şerif Aliağa Tarafından 1761 Yılında Yaptırıldığı Söyleniyor. Oysa Mimarisi Ve Tarzı Bu Konağın Ondokuzuncu Yüzyılda Yapıldığını Gösteriyor. Katlar Arasında Trabzanlı Ahşap Merdivenler Bulunuyor. Konağın Zemin Katı Misafir Kabul Yeri Olarak Tasarlanmış. Bu Katta Ayrıca Bekçi, Hizmetçi, Samanlık Ve Ahır Bulunuyor. Ara Kat Daha Alçak Tavanlı Olup Kışın Kullanmak İçin Yapılmış. Üst Katın Tavan Ve Duvarlarında Bitki Ve Meyve Motifli Panoramalar Var. Konağın Ahşap İşçiliği Oldukça Zengin Duruyor. 1950 Yılına Kadar Kullanılan Bu Konak, Daha Sonra Kültür Bakanlığı Tarafından Alınmış Ve Onarılarak Ziyarete Açılmış.
Üçüncü Katı Yazın Kullanılan Konakta Oldukça Zengin Süslemeler Var. Bu Katta Bulunan Ve İstanbul Ve İzmir Resimleri İle Süslü İki Oda Oldukça Ünlü. Çakıroğlu Mehmet Bey’in, Bu Resimleri, Biri İstanbul’lu Diğeri İzmir’li İki Eşinin Memleket Hasreti Çekmemesi İçin Yaptırdığı Söyleniyor. Konakta Giriş Katı Hariç 14 Oda Bulunuyor.

Sandıkoğlu Konağı
Yine Birgi Kasabasında Bulunan Sandıkoğlu Konağı, Aslında Çakırağa Konağı Kadar Gösterişli Değil. Ancak Osmanlı Mimarisinin Renkli Ve Özgün Örneklerinden Biridir. Duvarlarındaki Süslemelere Bakılırsa, Ondokuzuncu Yüzyıl Başlarında Yapılmış. Konağın Zemin Katı Moloz Ve Kırma Taşlarla Örülmüş. Kuzey Duvarı Yıkık Durumda Bulunuyor. Konağın Üst Katında Bulunan Oda Duvarlarında Hayali İstanbul Manzaraları Bulunuyor. Sandıkoğlu Konağı Bugün Belediyenin Mülkiyetinde.

Eski Birgi Evi
Birgi Kasabası, Tarihi Evleri İle De Ünlüdür. Her Yıl Çok Sayıda Turist Ağırlayan Birgi’de Bulunan Bu Tarihi Evlerden Biri De, Çakırağa Konağı’nın Biraz Aşağısında Bulunan Eski Birgi Evi. Onarımdan Geçen Bu Ev Şimdi Sanat Evi Ve Çalışma Ofisi Olarak Kullanılıyor.

Aydınoğlu Mehmet Bey CamiiAydınoğlu Mehmet Bey Camii
Birgi Kasabasında Bulunan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, 1313 Yılında Aydınoğlu Mehmet Bey Tarafından Yaptırılmış. Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde Bu Camiden De Bahseder. Cami, Ulu Camii Veya Aslanlı Camii Olarak Da Anılıyor. Cami Bir Külliye İçinde Yer Alıyor. Ancak Bu Külliyeden Günümüze Bir De Türbe Ulaşabilmiş. Caminin Dış Mimarisi Kadar İç Mekanı Da Mistik Bir Atmosfere Sahip.

Tarihi Arasta Çarşısı
Çarşı 1800’lerde Yapılmış Ve Bugüne Kadar Varlığını Korumuş. Osmanlı Döneminde Yapılan Açık Arasta Türünün Ender Örneklerinden Biridir. Üç Cami Ve 17 Hanın Arasına Bulunan Çarşı, Bu Yüzden Önemli Bir Ticaret Merkezi Olmuş. Bugün Yok Olmaya Başlayan El Sanatları Burada Sürdürülmeye Çalışılıyor.

Gölcük YaylasıGölcük Yaylası
Gölcük Yaylası, Ödemiş’e 18 Kilometre Uzaklıktadır Ve Her Mevsim Farklı Bir Güzellik Sergiler. Gölcük Yaylası’nda Bir De Göl Var. Karamanoğulları Bu Yaylada At Yetiştiriyormuş. Bu Açıdan Tarihi Özellikleri De Var. Başbakan Şükrü Saraçoğlu Tarafından Gölcük Yaylası Parsellenmiş Ve Halka Dağıtılmış. Yayla İnsanları Geçimlerini Tarımdan Sağlıyor. Ülkemizin En Kaliteli Patatesi Burada Üretiliyor.

Bozdağ Kayak Merkezi
Bozdağ Köyü Ve Buradaki Kayak Merkezi, Kış Turizmi Açısından Önemli Bir Merkezdir. Bozdağ Kayak Merkezi’nde Bulunan Kayak Pistleri, 1500 İle 2200 Metre Yükseklikler Arasındadır.

Yöresel Yemekleri
Ödemiş Mutfağı, Bu Bölgeye Yerleşen Türkmen, Yörük, Rum Ve Ermeniler’den Çok Etkilenmiş. Kumpir Çıyartması, Burada Yetişen Kumpir Patatesinden Yapılıyor.
Ödemiş Köftesi Ve Ödemiş Kebabı Burada Mutlaka Tadılması Gereken Lezzetlerden. Töngül Pidesi’nin İse Neredeyse 120 Yıllık Bir Geçmişi Var. İsmini Bu Pideyi İlk Yapan Kişinin Soyadından Alan Töngül Pidesi, Hamurundan Dolayı Özel Bir Lezzete Sahip. Lor Peynirli Kurabiye De Buraya Özgü Bir Başka Lezzet. Ayrıca Heybeli Çorba Veya Çatal Çorba Ve Ekmek Dolması, Yöresel Diğer Yemekler Arasındadır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın