Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

İzmir Tire Gezilecek Yerler

İzmir Tire Gezilecek Yerler

İzmir Tire Gezilecek Yerler Yöresel Yemekler

İzmir Tire İlçesi Gezilecek Yerleri, Yöresel Yemekleri, İlçenin Tarihi Ve Turistik Yerleri.

Tarihi
MÖ 2000 Yıllarında Burada İnsan Yaşamının İzleri Bulunmuş. Güme Dağları’nın Etekleri O Gün De Güzel Bir Yerleşim İmkanı Sunmuş Buraya Gelenlere. O Dönemlerde Buranın İsmi Thira, Thyera Veya Tyrha Olarak Geçer. Tire İsmi Hatti-Luvi Dilinde Kale Anlamına Geliyor. Önceleri Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Daha Sonra Persler, Romalılar Ve Bizanslılar Egemen Olmuşlar Bu Bölgede. On Üçüncü Yüzyıldan Sonra Bölge, Aydınoğulları Beyliği’nin Eline Geçmiş Ve Türk Egemenliği Başlamış. 1426 Yılında İse Osmanlılar Bölgeye Hakim Olmuşlar.

İzmir Tire Gezilecek Yerler

Bilindiği Gibi Efes’te Bulunan Artemis Tapınağı Romalılar Döneminde Yapılmıştır Ve O Dönemde Bu Tapınağın Alanı, Tire’nin Batı Bölgesini De İçine Alıyormuş. Bu Nedenle Boz Dağlar’a Kadar Uzanan Bu Bölge Kutsal Kabul Ediliyor. Tire Ve Çevresinde Bugün, Romalılar, Bizanslılar, Aydınoğulları Beyliği Ve Osmanlı Dönemlerine Ait Çok Sayıda Kültür Varlığı Bulunuyor.
Bir Bizans Tarihçisi Tire İçin Keşişler Yöresi Demiş. Evliya Çelebi Tire’yi Şehr-İ Muazzama Olarak Tanımlamış. Katip Çelebi İse Buradan Eski Taht Şehri Olarak Bahsetmiş.
Tire’de 30 Tarihi Cami, 5 Türbe, 5 Han, 4 Hamam, 3 Müze, 2 Kütüphane Ve 1 Bedesten Bulunuyor.

Tire Müzesi
İzmir Tire Gezilecek Yerler Tire Müzesi

Müzenin Arkeoloji Salonunda, MÖ 3500 İle MS 1100 Yılları Arası Döneme Ait Heykeller, Mermer Masa Ayakları, Mermer Ve Pişmiş Toprak Lahitler, Mezar Stelleri, Cam Eserler, Pişmiş Toprak Yağ Kandilleri, Bronz Yağ Kandilleri, Gümüş Sikkeler İle Pişmiş Toprak Heykel Parçaları Ve Çocuk Heykelleri Sergileniyor.
Müzenin Etnografya Salonunda İse Yazı Takımları, El Yazması Kur’an’lar, Erkek Ve Kadın Ceketleri, Karyola Örtüleri, Çeyiz Sandıkları, Hamam Tasları, Nalınlar, Gümüş Kadın Süs Eşyaları, Savaş Aletleri, Çanakkale Seramikleri, Vitray Pencereler, Tablolar, Halılar Ve Kilimler Sergileniyor.
Müzenin Hemen Karşısında Osmanlı’nın İlk Tıp Kitabı Yazarı Şanizade Ataullah Efendi’nin Anıt Mezarı Var.

Necip Paşa Kütüphanesi
İkinci Mahmut Zamanında 1827 Yılında Necip Paşa Tarafından Yaptırılmış. Kütüphane Klasik Osmanlı Mimarisinde Yapılmış. İçinde Onikinci Yüzyıldan Yirminci Yüzyıla Kadar Çok Sayıda Eşsiz Yazma Ve Basma Eserler Var. Kütüphanenin İnşası Sırasında, Kitapların Nemden Etkilenmemesi İçin Zemin Yerden Yüksek Tutulmuş. Kare Şeklindeki Binanın Üstünde Sekizgen Bir Kubbe Bulunuyor.

İzmir Tire Gezilecek Yerler Camiler Ve Türbeler
Lütfü Paşa Camii, Yavuz Sultan Selim’in Damadı Lütfü Paşa Tarafından Onaltıncı Yüzyılın Başlarında Yaptırılmış. Kare Şeklinde, Sekizgen Kubbeli Bir Camidir.
Yahşi Bey Camii, İkinci Murat’ın Komutanlarından Halil Yahşi Bey Tarafından 1441 Yılında Yaptırılmış. İlk Yarım Kubbe Denemesi Bu Camide Uygulanmış. Bu Özelliği İle Önemli Bir Camidir. Birara Cami Müze Olarak Da Kullanılmış.
İbni Melek Türbesi, Tamamen Mermerden Yapılmış, Üstü Açık Bir Türbedir. Demir Parmaklık İle Kapatılan İki Kemerli Türbede Dört Yatır Bulunuyor. Bunlardan İbni Melek, İzzettin Ferişte İsimli Bir Tefsircidir. Türbe Onarılırken Orijinal Halini Kaybetmiş.

İzmir Tire Gezilecek Yerler Han, Hamam Ve Medreseler
Bakırhan Ya Da Kurşunlu Han, 1520 Yılında Lütfi Paşa Tarafından Yaptırılmış. Zemin Ve Üstünde Bir Kattan Oluşuyor. Yanındaki Ana Cadde Yapılırken Hanın Batı Cephesi Yıkılmış. Bugün Üç Cephesi Kalan Handa Tonoz Örtülü Odalar Ve Önünde Yine Tonoz Örtülü Revak Kısmı Bulunuyor. Bir Zamanlar İçinde Bulunan Şadırvan Bugüne Ulaşamamış.
Tahtakale Hamamı, 1442 Yılında Halil Yahşi Bey Tarafından Yaptırılmış. Tire’de Bulunan Hamamlar İçinde Çevresinde Çarşı Olan Tek Hamamdır.
Yavukluoğlu Medresesi, Cami, İmaret Ve Rasathaneden Oluşan Büyük Bir Külliyenin İçinde Bulunuyor. Yavukluoğlu Mehmet Bey’in Yaptırdığı Medrese, Cami İle Aynı Avluyu Kullanıyor. Medrese Odaları Külliyenin Doğu Ve Batı Yanında Yer Alıyor.

Gülcüoğlu Konakları
Tire Gülcüoğlu Konakları

Yığma Taş Tekniği İle Bu Yapılan Konak, 1900’lerin Başında Bir Yangın Geçirmiş Ve Yeniden Yapılmış. Ahşap Cumbalı Bir Binadır. Konağın İçinde Fazla Bir Özellik Yok. Daha Çok Ağaç Malzeme Kullanılmış. Ancak Dış Cephe Oldukça Gösterişlidir. Konakta Bugün Butik Otel Olarak Hizmet Veriliyor.

Tire Pazarı
Salı Günleri Kurulan Tire Pazarı, Ülkemizin En Büyük Açık Hava Pazarlarından Biridir. Yabancıların Da Büyük İlgi Gösterdiği Pazarda, Köylülerin Kendi Yetiştirdikleri Sebze, Meyve Ve Yeşilliklerin Yanında Geleneksel El Sanatları Ürünleri De Bulunmaktadır.

Tire’nin Çevresi
Dere Kahve, Açık Havada, Su Kenarında Hoşça Vakit Geçirilecek Bir Mekan. Burada Ayrıca Restorasyonu Yapılan Tarihi Bir Mescit Ve Bir Ayazma Da Bulunuyor.
Kaplan Köyü, Tire’ye Beş Kilometre Uzakta, Bolca Kestane Ve Defne Ağaçları Bulunan, Temiz Hava Ve Muhteşem Manzaraya Sahip Harika Bir Köydür. Tire’nin İçme Suyu Büyük Ölçüde Buradan Karşılanıyor.
Akçaşehir Köyü’nde Bulunan Değirmen Ve Şelale, Doğal Güzellikleri İle Ünlüdür.
Toptepe, Bütün Ödemiş, Tire Ve Bayındır Ovalarına Kuş Bakışı Bakan Güzel Bir Yerdir.

Yöresel Yemekleri
Tire Mutfağında Zeytinyağlı Yemekler Ağırlıklıdır. Oldukça Zengin Bir Yemek Kültürü Var. Tire Kuyu Tandırı Veya Tak Tak Kebabı, Mutlaka Tadılması Gereken Bir Lezzet. Bunun Yanında Tereyağlı Tire Köftesi, Keşkek, Kabak Çiçeği Dolması, Patlıcan Lokması, Ekmek Dolması Bilinen Lezzetlerdir. Ayrıca Ebegümeci, Turp Otu, Radika, Isırgan Otu Ve Sarmaşık Kavurmaları Tire’ye Özgü Tatlar Arasındadır. Tatlı Olarak Tuzsuz Lor Peyniri Ve Kara Dut Reçelinden Yapılan Hafif Bir Tatlı, En Güzelidir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın