Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Karabük Gezilecek Görülecek Yerler

Karabük Gezilecek Görülecek Yerler

Karabük Gezilecek Görülecek Yerler

Karabük Gezilecek Görülecek Yerler, Karabük Gezilecek Yerler Tarihsel Geçmişi.

Karabük İsmini Kara Ve Bük Sözcüklerinin Birleşiminden Almıştır. Kara Çalılık Anlamına Geliyor.
İlkçağlarda Bu Bölgede Önce Hititler Ve Frigler Yerleşmiş, Arkasından Helenistik Krallıklar Ve Romalılar Egemen Olmuşlar. Bugün Eflani İlçesinin Bulunduğu Bölge, Hititler Döneminde De Bir Yerleşim Yeriymiş Ve Buraya Hititler Yün Anlamına Gelen Haluna İsmini Vermişler. Eflani, Helenistik Krallıklar Döneminde De Önemli Bir Kent Olmuş. Romalılar Karadeniz’in Batısını Ele Geçirmeye Başlayınca Helenistik Krallıklar Burada Bir Üs Kurmuşlar Ve Bölgeyi Buradan Savunmuşlar.
Romalılar Bu Bölgenin Orman Ve Madenler Bakımından Zenginliğini Gördükleri İçin Buraya Yerleşmişler. Romalıların Bu Bölgede Kurdukları En Önemli Kentler Bugünkü Eskipazar İlçe Sınırları İçinde Yer Alıyor.

MÖ 3000 Yıllarından İtibaren Yerleşim Yeri Olan Karabük Ve Çevresinde, Özellikle Safranbolu Ve Eflani Arasında Çok Sayıda Höyük Ve Tümülüs Bulunuyor. Eskipazar’a Bağlı Yazıboy Köyünde Bir Höyükte Yapılan Kazılarda MÖ 2500 Yıllarında, Tunç Çağında, Burada İnsanların Yaşadığı Anlaşılmış.
Homeros’un Anlatımlarında Bu Bölge Paflagonya Olarak Geçiyor.
Türkler Malazgirt Savaşı’ndan Sonra Anadolu’ya Yayıldıklarında Bu Bölgede Zaten Oğuzlar, Kıpçaklar Ve Peçenekler Gibi Çeşitli Türk Boyları Yaşıyormuş.
Cumhuriyet Döneminde 1937 Yılına Kadar Karabük, Safranbolu’ya Bağlı Bir Köyün 13 Evlik Bir Mahallesi İken, O Yıllarda Açılan Ankara Zonguldak Demiryolu Üzerinde Yer Alması Ve Kömür Yataklarına Yakınlığı Yüzünden Burada Bir Demir Çelik Fabrikasının Kurulması İle Kalabalık Artmaya Başlamış. 1995 Yılında İse Çankırı’nın Ovacık Ve Eskipazar İlçeleri İle Zonguldak’ın Yenice, Safranbolu Ve Eflani İlçeleri Birleştirilerek İl Yapılmış.
Orta Karadeniz Bölgesinde Yer Alan Karabük İl Merkezinde, Fazla Gezilecek Bir Yer Yok. Gezilecek Yerler Daha Çok İlçelerinde Bulunmaktadır. Koruma Altına Alınan Tarihi Evleri, Mağaraları, Derin Kanyonları, Tarihi Eserleri Ve Doğal Güzellikleri İle Karabük Önemli Bir Turizm Merkezidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Safranbolu Evleri
Karabük Gezilecek Görülecek Yerler Safranbolu EvleriDünyaca Ünlenmiş Açık Hava Müzesi Görünümündeki Geleneksel Safranbolu Evleri, Türk Şehir Kültürünü Çok Güzel Yansıtmaktadır. Önemli Kültür Mirasımız Olan Bu Evler, Ağılırlıklı Olarak On Dokuzuncu Yüzyılda Yapılmıştır. Sayıları İki Bini Bulan Evlerin Hemen Hemen Tamamı Koruma Altındadır. Buradaki Evler, Birbirinin Görüşünü Engellemeyecek Bir Düzen İçinde Yapılmış Ve Sokaktan Yüksek, Taş Duvalarla Korunmuş. Klasik Osmanlı Mimarisini Yansıtan Bu Tarihi Doku, 1994 Yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Girmiştir. Safranbolu Evleri, Topluca En Güzel Hıdırlık Tepesinden İzlenebilir.

Kanyonlar Ve Mağaralar
İncekaya Kanyonu Safranbolu İlçesindedir. Çevreyi İzlemek İçin Camdan Bir Seyir Terası Yapılmış. Kanyonda Ayrıca İncekaya Su Kemeri Bulunuyor. Sultan Üçüncü Selim’in Döneminde Sadrazam İzzet Mehmet Paşa Yaptırmış.
Tokatlı Kanyonu Da Safranbolu İlçesindedir Ve Burada Da Yüksekliği 80 Metreyi Bulan Cam Bir Seyir Terası Bulunuyor. Üç Kanyonun Birleşmesi İle Oluşmuş Kanyonda Ayrıca Mağaralar Da Var.
Şeker Kanyonu, Yenice İlçesindedir Ve Burası Gür Ağaçları Ve Muhteşem Doğası İle Meşhurdur. Kanyon İçinde 15 Yürüyüş, 7 Bisiklet Yolu Bulunuyor. Uzunluğu Yedi Kilometreye Yakındır. Kanyonda Oldukça Zorlu Geçişler Bulunuyor. Yüksekliği Yer Yer 250 Metreyi Buluyor. Kaya Tırmanışları Yapmak Da Mümkün.

Bulak Mencilis Mağarası, Safranbolu’ya Çok Yakın Bir Konumdadır. Üç Katlı Olan Mağara 200 Milyon Yıl Önce Oluşmuş. Bu Mağarayı Bir Fransız Dağcı Keşfetmiş. Mağaranın İçinde Sürekli Akan Bir Dere Bulunuyor. Büyüklük Sıralamasında Ülkemizde Dördüncüdür. Mağaranın En Güzel Bölümü, İçinde Rengarenk Sarkıt Ve Dikitlerin Bulunduğu Orta Kattır. 1100’lerde Bu Mağarada İnsanları Yaşıyormuş. Uzunluğu 6 Kilometreyi Bulan Mağaranın Sadece 400 Metresi Işıklandırılmış Ve Ziyarete Açılmış.

Hadrianapolis Antik Şehri
Eskipazar İlçesinde Bulunan Bu Antik Şehirde, Dördüncü Yüzyılda Romalılar Yaşamış. Burada Bir Darphanenin De Bulunduğu Sanılıyor Ama Henüz Yeri Bulunamamış. Kazılarda Ortaya Çıkan Kaya Mezarları, Sarnıçlar, Mahzenler, Kiliseler Ve Surlar Yanında Mozaikler, Sütunlar Ve Freskler Göz Kamaştırıyor.

Katır Yolu
Özellikle Trekking Tutkunları İçin Safranbolu İle Eflani İlçeleri Arasında 33 Kilometrelik Bir Yürüyüş Yoludur. Geçmişte De Ulaşım Amaçlı Kullanılan Bu Tarihi Yol Üzerinde Taş Kemerli Köprüler, Çeşmeler Ve Kanyonlar Bulunuyor. Özellikle Kirpe Kanyonu Üzerinde Bulunan Malagöz Köprüsü Oldukça Etkileyici Güzelliktedir.

Yörük Köyü
Safranbolu’ya Bağlı Bir Köy Olan Yörük Köyü 1997 Yılında Koruma Altına Alınmış. Köydeki En Eski Ev 450 Yıllık. Bir Evin Penceresi Diğerinin Penceresini Görmüyor. Evlerin Duvarlarında Dikkat Çeken Güzellikte Süslemeler Var. Bu Süslemelerde Bektaşi Anlayışı Hakim. Köyün En Çarpıcı Konağı, Sipahioğlu Konağı’dır. Üç Katlı Konak, 300 Yıl Önce Yaptırılmış. Tipik Safranbolu Mimarisinin Özelliklerini Taşıyor. Köyün Daracık Sokakları İse Görülmeye Değer.

Köprülü Mehmet Paşa Camii
Karabük Gezi Yerleri Köprülü Mehmet Paşa CamiiSafranbolu’da Bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camii 1662 Yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa Tarafından Yaptırılmış. Göz Alıcı Bir İç Dekorasyonu Ve Mimarisi Bulunuyor.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın