Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Kastamonu Gezi Yerleri Tarihi Dokusu

Kastamonu Gezi Yerleri Tarihi Dokusu

Kastamonu Gezi Yerleri Tarihi Dokusu

Kastamonu İlinde Gezilecek Yerleri Tarihi Ve Turistik Dokusunu Sizler İçin Gezdik, Gördük Ve Yazdık.

Tarihi Dokusu

Kastamonu, Antik Çağdan, Bizans İmparatorluğuna, Selçukludan, Osmanlı Devletine Kadar Bir Çok Medeniyete Şahitlik Etmiş, Anadolu’nun En Eski Şehirlerinden Biridir. Bundan Dolayı, Doğal Güzellikleri Ve Her Mevsim İçin Turizme Elverişli Olmasının Yanında Tarihi Değerleri İle De Dikkat Çekmektedir.

Karadeniz Bölgesinin Güzel Şehri Tarih Boyunca Çok Farklı Medeniyetler Gördüğünden, Bu Medeniyetlere Ait Farklı Eserler, Şehre Miras Kalmıştır. Farklı Medeniyetlerden Kalma, Kale, Tarihi Hamamlar, Hanlar, Külliyeler, Camiler, Mezarlar, Evler Ve Konaklar Vardır. Bu Eserler, Antik Çağdan Günümüze Kadar Olan Hemen Hemen Tüm Medeniyetlerden Birer Örnek Sergiler Niteliktedirler. Bu Şehirde Yaşamış Her Medeniyetten Birer Numune Günümüze Kadar Kalmıştır. Mesela Evkaya Mezarlıkları M.Ö. 7. Yüzyılda İnşa Edilmiş Bir Mezarlıktır. Şehirdeki Kale 12. Yüzyılda Yapılmıştır. Ayrıca Osmanlıdan Kalan Bir Çok Külliye, Cami, Han, Hamam Gibi Eserler Bulunmaktadır. Kastamonu’nun Bu Tarihi Dokusu Onu Tarihi Bir Gezi İçin Çok Cazip Hale Getirmektedir.

İslam Medeniyeti

Şehir İslam Medeniyetleri Altına Girdikten Sonra, Çok Büyük Alimler Ve Evliyalar Yetişmiştir. Kastamonu İçin Evliyalar Şehri De Denir. Manevi Anlamda Böylesine Büyük İnsanların Yetişmesi, Bu İnsanların Etkisinde Bir Takım Eserlerin Ve Türbelerin Yapılması, Kastamonuyu Dini Turizm İçin Elverişli Kılar.

Kastamonu Hakkında Çok İlginç Ve Bir O Kadar Da Gurur Verici Bilgiler Vardır. İstiklal Savaşında Kastamonu Hiç İşgal Edilmemesine Rağmen En Çok Şehit Veren İllerden Birisi Ve Çanakkale Savaşında 250 000 Şehitten 93 000 İle En Çok Şehit Veren İldir. Kara Fatma, Halime Kaptan Ve Ankara Ulus Meydanında Heykeli Bulunan Şerife Bacı Kastamonulu’dur.

Doğal Güzellikleri

Kastamonu Ilgaz Dağı Kış TurizmiKastamonu Bir Karadeniz Şehri Olduğundan Bir Çok Farklı Yapıdaki Doğal Güzellikleri Vardır. Plajlardan, Kayak Merkezlerine, Mağaralardan, Yaylalara Kadar Çok Farklı Güzelliği Bir Arada Bulunduran Nadir Şehirlerden Biridir. Bundan Dolayı Da Her Mevsim, Her Vakit Sürekli Gezilecek, Görülecek Yeri Vardır. Yazın Plajlarından Denize Girebilir, Kışın Ilgaz Dağlarında Kayak Yapabilirsiniz. Mağaralarını Ve Yaylalarını Gezebilir, Dağlarında Tırmanma, Ormanlarında Yürüyüş Ve Kamp Yapma, Denizleri Ve Göllerinde Balık Tutmak Gibi Birçok Etkinlik İçin Uygun Bir Şehirdir.

Mavi Ve Yeşilin Bir Arada Bulunduğu Bu Güzel Şehirde, Toprakların Sadece %1,5 Lik Gibi Kısmı Tarıma Elverişsizdir. Bu İnanılmaz Bir Rakamdır. Yani %66 Si Orman, %28 Tarım Arazisi Ve %6 Sı Çayırlıklarla Kaplı Bu Şehir Sanki İçerisinde Tarihi Ve Kültürel Miraslar Barındıran Dev Bir Milli Park Gibidir.

Turizm

İnanç Turizmi

Şehirde Selçuklu Dönemi, Beylikler Ve Osmanlı Devletinden Kalma Çok Fazla Sayıda Külliye, Cami Ve Türbe Bulunmaktadır. Selçukludan Kalma 8 Türbe, Beylikler Döneminden 7 , Osmanlı Döneminden Kalma 50 Den Fazla Türbe Bulunur.

Deniz Turizmi

Kastamonu Gezilecek Yerler PlajlarıKastamonu Plajları Hem Doğal Güzellikleri İle Hemde Arkeolojik Çalışmaların Olduğu Tarihi Değerleri İle Alışılmışın Dışındadır. Plajlar Büyük Koylardan Oluştuğu İçin Karadeniz’in Hırçın Dalgalarını Sakinleştirir Ve Güzel Bir Deniz Turizmi Sunar. Kastamonu’nun Bahsettiğimiz Tarihi Yapısından Dolayı, Şehir Açık Hava Müzesi Gibidir. Bundan Dolayı Plajlarda Bir Arkeolojik Çalışmalar Yürütülmektedir. Ayrıca Kastamonu Karadeniz’deki En Uzun Sınırlara Sahip Şehir Olduğundan, Deniz Turizmi Konusunda Diğer Karadeniz Şehirlerden Daha İyi Bir Konumdadır.

Yayla Turizmi

Karadeniz’in Neredeyse Tüm Şehirlerinde Yayla Turizmi Meşhurdur. Kastamonu Da Bu Konudaki Beklentileri Fazlasıyla Karşılayabilecek Kapasitede Bir Şehirdir.

Eko Turizmi

Küçük Gruplar Halinde Doğanın Yapısını Bozmadan, Bölgede Yaşayan İnsanların Kültürel Dokusunu Koruyarak, Yerel Kaynakları Kullanarak Yapılan Eko Turizmi İçin En Uygun Yerlerden Biridir, Kastamonu. Mağaralar, Şelaleler, Kanyonlar, Ormanlar, Göller, Nehirler Ve Daha Bir Çok Doğal Güzellikleri İle Bu Muhteşem Eko Sistemi Koruyarak Ve Yapısını Bozmadan Yapılabilecek Çok Fazla Etkinlik Vardır.

Kış Turizmi

Ilgaz Dağlarının Bulunduğu Şehir, Kış Kampları Ve Kış Sporları İçin Elverişli Bir Yapıya Sahiptir.

Spor Turizmi

Doğal Yapısına Uygun Olduğundan, Yürüme, Tırmanma, Atla Yapılacak Sporlar, Su Sporları, Kış Sporları, Avcılık, Balıkçılık, Offroad, Sörf Gibi Neredeyse Tüm Doğa Sporlarının Yapılabileceği Yapısı İle Birçok Şehirden Ayrılır.

Tarihi Ve Kültürel Turizm

Kastamonu’nun Tarihi Yapısı Ve Kültürel Dokusu Hiç Şüphesiz Çok Zengindir. Doğal Güzellikler İle Bu Kadar Tarihi Çeşitliliğin Bir Araya Geldiği Bu Nadide Şehir, Tarih Turizmi İçin Elbette En Önemli Yerlerden Biridir. Hem Tarihi Eserler Çok Fazladır, Hem De Tarihi Eserlerin Çeşitliliği. Farklı Medeniyetlerin Yaşam Tarzlarından, Kültürlerinden Ve İnançlarından Bize Bilgiler Sunar.

Bu Kadar Farklı Medeniyetin Yaşadığı Bu Şehirde, İnanılmaz Çeşitlilikte Yemekler Vardır. Yapılan Kültürel Bir Araştırmaya Göre Kastamonu Da 812 Çeşit Yemek Türü Vardır Ve Bunların Neredeyse 500 Tanesi, Anadolu’nun Diğer Bölgelerinde Bilinmemektedir. Çok Eski Bir Tarihi Olan Meşhur Hacı Bekir Lokumları Da Kastamonu’nun Bir Değeridir.

Kastamonu’ya Gidecekler İçin

Kastamonu’nun Tarihi Ve Farklı Medeniyetlere Ev Sahipliği Yaptığının, İslam Medeniyeti, Osmanlı Ve Türkiye Cumhuriyeti İçin Çok Büyük Bir Değerinin Olduğunu Bilerek Bu Şehre Gidilmeli. Kastamonu Sıradan Bir Karadeniz Şehri Değildir. Bu Şehrin Doğal Güzelliklerinin Yanında, Tarihe Nasıl Şahitlik Ettiğini Milli Ve Dini Değerlerimize Nasıl Hizmet Ettiğini De Bilerek Gezerseniz Çok Daha Fazla İstifade Edebileceğiniz Bir Şehirdir.

Kastamonu Bu Turizm Çeşitliliğinden Dolayı, Birkaç Günde Gezilecek Bir Şehir Değildir. Bundan Dolayı Gitmeden Önce İyi Plan Yapmalısınız. Hangi Tür Turizme Ağırlık Vereceğinizi Önceden Ayarlarsanız Daha Rahat Gezebilirsiniz. Buradaki Adreste, Kastamonu Belediyesinin Hazırladığı Güzel Bir Gezi Rehberi Mevcut Ve Size Çok Faydası Olacaktır.
Aydın Gezilecek Yerler Yazımızı Okumak İçin Buraya Tıklayın.
Şehirden Ayrılırken de, Bu Şehre Özel Bazı Şeyler Alabilirsiniz. Mesela, Çekme Helva, Dokuma, Ahşap Eşyalar, Pastırma, Tosya Pirinci, Siyez Bulguru, Üryani Eriği, Hacı Bekir Ürünleri Alabilirsiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın