Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 10 Temmuz 2020

Keçi Yetiştirme Çiftliği Nasıl Kurulur

Keçi Yetiştirme Çiftliği Nasıl Kurulur

Keçi Yetiştirme Çiftliği Nasıl Kurulur

Besleyicilik özelliklerine bakıldığı zaman anne sütüne en yakın süt olarak karşımıza çıkmakta olan keçi sütünün daha fazla tüketilmeye başlanması ve fiyatları sayesinde pek çok kişide keçi çiftliği kurma isteği oluştuğunu görebilmek mümkün olmuştur. Litresi 2 TL olan keçi sütü diğer sütlerle karşılaştırıldığı zaman en sağlıklı süt olarak karşınıza çıkmaktadır.

Keçi Yetiştirme İşine Nasıl Başlanır
Keçi Yetiştirme Çiftliği Nasıl Kurulur?Keçi çiftliği kurmak için ilk olarak hangi ırk ya da ırkları yetiştireceğinize karar vermeniz gerekmektir. Et keçisi, kıl keçisi, süt keçisi ya da diğer ırklarını bir arada yetiştirebilmeniz mümkündür. Daha sonra keçiler konusunda elle tutulur bilgiler veren ve özellikle de keçilerin sağlık kontrollerinin nasıl yapılması gerektiği, hastalıkları, keçilerin nasıl bir ortamda yetiştirilmesi gerektiği gibi bilgileri içeren yol gösterici kitaplar almanız büyük bir önem taşımaktadır.

Uygun fiyatlı yem ve su kovalarını bulmanız ve keçileri tahılla beslemeyi düşünüyorsanız tahıl çeşitleri arasında karşılaştırma yapmanız büyük bir önem taşır. Bu sayede keçilerinizin nasıl besleneceği konusunda bilgi sahibi olmanız ve keçilerin gıda ihtiyacını karşılayabilmek adına iyi dengelenmiş olan minerallerden satın almanız gerekebilmektedir. Ayrıca keçilerinizin tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyması sorununa karşılık hazır olabilmek için ilkyardım çantası hazırlamanız faydalı olacaktır. Bu çantada neler olması gerektiği konusunda ise veterinerden destek alabilirsiniz.

Online ortamları ya da yerel dükkanları kullanarak çiftlik malzemeleri satan bir yerden çit almanız keçileriniz için otlak hazırlayabilirsiniz. Çiftliğiniz için bir bölümü otlak olarak ayırıp burayı keçilerinizin atlayarak kaçamayacağı çitlerle çevirmeniz yararınıza olacaktır. Bu çitlerin kızışma dönemindeki dişi ve erkek keçileri birbirinden ayırmak için kullanılması mümkün olacağından sağlam olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Keçilerinizin barınma ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için bir barınağa ihtiyacınız olacaktır. Özellikle kış aylarında keçilerin yağmur ve kardan korunabilmek için sığınabilecekleri bir yere sahip olması büyük bir öneme sahiptir. Bu barınağın duvarının güneye bakması gerekmektedir. Bu sayede soğuğa karşı aşırı dayanıklı olmayan keçilerinizi soğuk hava koşullardan koruyabilmeniz mümkün olacaktır.

Bu aşamaları geçtikten sonra istediğiniz sayıda keçi alarak yetiştiriciliğe başlayabilirsiniz. Hayvan Seçiminde iyi kalitede keçi almaya ve başkasının gözden çıkardığı sorunlu keçileri almamaya özen göstermeniz gerekir. Bunun için de çevrenizde bu konuda deneyimli kişiler bulunuyorsa onlardan yardım almanız faydanıza olacaktır. Keçilerinizin etini, sütünü, kılını satabileceğiniz gibi sütten peynir elde ederek bunları da satabilirsiniz.

Keçi çiftliği kurmak için hangi tür tercih edilmeli diye baktığımız zaman ise et verimi yüksek olan keçiler içinde en çok tercih edilenin boer keçisi olduğunu görebiliyoruz. Bu keçilerin döl verimi de yüksek olmakla beraber genellikle ikiz doğum yapmaları da üreme bakımından avantaj sağlamaktadır. Süt verimi açısından en doğru seçim ise saanen keçisi olarak karşımıza çıkıyor. Bir saanen keçisinin yılda 1 tona kadar süt verebildiğini görebilmek mümkün olduğu gibi bu ırkın da çoğunlukla ikiz ve üçüz doğum yaptığını görebilmek mümkündür.

Çiftliğin kurma maliyeti kurmak istediğiniz çiftliğinin büyüklüğüne ve sahip olmak istediğiniz keçilerin adetine göre değişiklik gösterecektir. Yeterli sermayeniz varsa rahatlıkla kiraladığınız ya da satın aldığınız bir arsa üzerinde yetiştiriciliğe başlamanız mümkündür. Eğer sermayeniz yoksa da devlet tarafından verilen hibe krediler sayesinde çiftliğinizi kurmak için destek alabilirsiniz.

Keçi yetiştiriciliği için devlet destekleri söz konusu olduğunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından yeni keçi çiftliği kurmayı isteyenlere destek olmaktadır. Kurmayı planladığınız çiftliğin yarım maliyetini bu kurum tarafından verilen hibe kredilerle karşılayabilmeniz mümkündür. Ayrıca organik keçi çiftliği kurmayı istediğiniz zaman da devletin her keçi için 10 TL ve üzeri destek verdiğini görebilirsiniz. Bunların dışında da çiftlik kurmak için çeşitli bankalardan kredi çekerek destek alabilirsiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın