Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 08 Temmuz 2020

Kelebekler Kelebeklerin Hayat Hikayesi

Kelebekler Kelebeklerin Hayat Hikayesi

Kelebekler Kelebeklerin Hayat Hikayesi

Kelebekler dünyaya gelmeden önce inanılmaz bir yolculuğa çıkarlar. Yumurtadan çıkan bir kurtçukla başlayan yaşam öyküleri binlerce renkli göz kamaştırıcı bir kelebek olarak son bulmaktadır. Kelebekler diğer tüm böcekler gibi dişinin erkeği tarafından döllenmesi ve yumurta bırakması ile başlar.

Tırtıldan Kelebeğe DönüşümBöcekler memelilerden farklı olarak yavrunun yumurta içerisinde büyümesi (dış hamilelik) ile üremektedirler. Dişi tarafından bırakılan yumurtalardan kelebek değil bir tırtıl çıkmaktadır. Yumurtadan çıkan tırtılın renkleri sonraki hayatındaki alacağı şeklin habercisidir.

Kelebek yumurtasından çıkan tırtıl bahar aylarının tadını çıkarıp, bolca yaprak ile beslenir. Ancak tırtıl yaşamının sonuna gelmeden önce kendi etrafında bir koza örer ve bir pupaya dönüşür. Kelebek yumurtasından dünyaya gelen bu tırtıl hayatına son vermiş ve kendini mumyalamıştır. Gerçekte bu bir ölüm değil yeniden doğmak için yatılan bir uykudur.

Kelebekler Kelebeklerin Hayat HikayesiGünler sonra pupa içerisinde değişim yaşanır ve rengarenk tırtılı çevreleyen mat koza şeffaf bir hal almaya başlar. Kozanın içindeki rengarenk kanatlar belirmesiyle kelebeğe dönüşüm başlamıştır. Ve sonunda dönüşüm gerçekleşir, tırtıl güzel bir yavru kelebek olarak yeniden doğar. Dişi kelebeğin yumurtlamasıyla başlayan süreç yavru kelebeğin kozasından çıkışıyla son bulur. Dünyaya gözleri açan yavru kelebeğimiz çiçekten çiçeğe uçacak ve yeni bir kelebek yaratmak üzere kendine bir eş arayacaktır.

Kelebeklerin 150 bin kadar türü bulunmaktadır. Tırtıllar kelebeğe dönüşmeden önce oburca beslenir, dört ila beş kez deri değiştirirler. Normal iriliğe ulaştıklarında ise kendilerini ipek bir salgıyla örüp koza oluştururlar. Kozasından çıkan genç kelebek hemen uçamaz, uçmak için bir kaç saat geçmesi gerekmektedir. Ömürleri 24 saat ile 1 kaç ay arasında değişmektedir. Hayatları 1 kaç mevsim süren kelebekler kış aylarında kış uykusuna yatarlar yada sıcak bölgelere göç ederler.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın