Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Kilimancaro Afrika’nın En Yüksek Tepesi

Kilimancaro Afrika’nın En Yüksek Tepesi

Kilimancaro Afrika’nın En Yüksek Tepesi

Afrika Kıtasının En Yüksek Tepesi Olan Kilimancaro Tepesi Üç Yüz Milyon Yaşında Bir Sönmüş Yanardağdır.
Kilimancaro Afrika'nın En Yüksek TepesiTanzanya’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra hürriyet tepesi ismini almıştır. Kilimancaro Afrika kıtasının doğusunda, Ekvatorun altındaki tropikal bölgede, tepeleri her daim karlarla kaplı, 5964 metre yüksekliğinde sönmüş bir yanardağdır. Bu muhteşem dağ dümdüz bir yaylanın ortasında tek başına sivrilmektedir.

Haşmetli görünümüyle çok uzaklardan seçilebilen sönmüş yanardağın kat kat taraçlarında tahıl, kahve ve muz tarımı yapılmaktadır. Dağın daha yukarılarında geniş ekvator ormanları, savanalar ve otlaklar uzanmaktadır. Buralarda zebra ve zürafa sürüleri yaşamaktadır. Sönmüş bir yanardağ olan hürriyet tepesinin tepesinde 6 kilometre çapında yaz ve kış aylarında hiç bir zaman kalkmayan kar kütleleri, geniş buz kütleleri birikmektedir. Zaman zaman yanardağın ağzından çıkan kükürt yüklü dumanlar yüzyıllardın buzullar altında uyuyan dağın aslında tam olarak uykuya dalmadığının işaretidir.

1987 yılında Unesco (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından dünya doğa mirası olarak ilan edildi. Kilimanjaro olarak da bilinen bu sönmüş yanardağa ilk tırmanış 1889 yılında yapılmıştır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın