Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Kısırlık Tedavisi Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kısırlık Tedavisi Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kısırlık Tedavisi Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri, Kısırlık Tedavisi, Çiftlerde Kısırlık Belirtileri.

Eşler Korunmasız Olarak Bir Yıl Sürekli İlişkiye Girmelerine Rağmen Hamilelik Oluşmuyorsa Kısırlık Konusu Gündeme Gelir. Bütün Çiftlerin % 15’lik Kadar Kısmında Kısırlığa Rastlanmaktadır. Kısırlık Sebebi Kişiden Kişiye Göre Değiştiği İçin, Tedavi De Çiftlere Göre Değişiklik Göstermelidir.
Kısırlık Problemi Araştırılmadan Sadece Erkekten Veya Kadından Kaynaklandığı Düşünülmemelidir. Kısırlık Gerekli Testlerden Sonra Yalnızca Kadından, Yalnızca Erkekten Veya Çiftlerin Her İkisinden De Kaynaklı Olabilmektedir.

Kısırlık Tedavisi, Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kısırlığın Çiftlerden Sadece Birinden Görülme İhtimali Her İki Cins İçin De Yüzde 40 Civarındadır. Tanısı Konmuş, Sebebi Belirlenmiş Ve Tedavi Yöntemi Kesinleşmiş Kısırlıkların Dışında Ayrıca Tüm Araştırmalara, Tetkiklere Ve Tahlillere Rağmen Sebebi Belirlenemeyen Kısırlık Da Söz Konusu Olabilmektedir. Vaka Kaydı Yapılmış Kısırlığın Başlıca Sebepleri Arasında; Kalıtımsal Nedenler, Kadın Yumurtasında Polistik Over Adı Verilen Çoğul Kist Oluşumu, Hormonlardan Kaynaklı Sorunlar, Şeker Hastalığı Veya Guatr, Erkekte Rastlanan Sperm Yokluğu, Spermlerin İşlevsel Bozukluğu Veya Sperm Kalitesi Ve Sayısının Azlığı Gibi Sorunlar, Cinsel İlişkinin Düzensiz Olması, Kadınlardaki Endometriozis Kistler Veya Çikolata Kisti Sayılabilir.

İlerlememiş Yaşlarda Çiftler Korunmasız Olarak Cinsel İlişkiye Girmelerine Rağmen, 12 Aylık Bir Süreçte Hamilelik Yaşanmamışsa Kısırlık Tedavisi İçin Doktora Başvurmaları Gerekir. İlk Aşamada Tıbbi Geçmiş İncelenir. Kadınlardaki Üreme Organları Ultrason Yardımı İle Tetkik Edilir. Erkeklerden İse Sperm Sayı Ve Kalitesi İncelemesi İstenir. Doktorlar Bu Sonuçlara Baktıktan Sonra Tedavi Türleri Hakkında Çiftlere Bilgi Verirler. Hangi Tedavi Şeklinin Ne Kadar Süreyle Uygulanacağı Ve Maliyeti Çiftlere Anlatılır.

Çiftlerde İlk Kısırlık Muayenesi
Kısırlık Şüphesi İle Uzman Doktorlara Başvuran Çiftler, Yanlarında Daha Önceki Önemli Hastalıkları İle İlgili Tetkik Ve Tahlilleri Getirmeleri Önemlidir. Daha Önceden Rahim Filmi Çekilmiş İse, Tansiyon Veya Kalp Rahatsızlığı Bulunuyor İse Tüm Raporlar Doktora Sunulmalıdır. Kadınların Regl Dönemleriyle İlgili Sorulacak Sorular, Cinsel İlişki Düzeni Ve Sıklığı Gibi Konular Doktora Çekinmeden Anlatılmalıdır.
Bu İlk Görüşmeden Sonra Ultrason Ve Diğer Kontroller Yapılır. Doktor Smear Testi De İsteyebilir. Bunların Dışındaki Tahliller Doktorun İsteğine Göre Değişebilir. En Sık Kullanılan Tedavi Yöntemlerinden İlki Çiftlere Biraz Daha Zaman Vermektir. Sonraki Aşamada Yumurtlama Tedavisi Veya Aşılama Tekniği Önerilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri, Kısırlık Tedavisi
Kadınların Üreme Sistemleri Organizmanın Herhangi Bir Yerindeki En Küçük Değişimden Bile Hemen Etkilenen Bir Sistemdir. Kısırlık Da Bunlardan Birisidir. Kadınlardaki Kısırlık İle Erkeklerdeki Kısırlığın Bulunma Yüzdesi Aynıdır. Üreme Sisteminde Gebeliğin Oluşması Ve Bebek Gelişimi İçin Birçok Farklı Merhale Bulunmaktadır. Bu Farklı Süreçler Nedeniyle Kadınların Kısırlığı Erkeklerinkine Oranlar Daha Karmaşık Bir Yapı İçerir. Erkeklerde Kısırlık Birkaç Basit Sebebe Dayandırılsa Da Kadınların Aşağıda Sayılan Birçok Sebepten Ötürü Kısırlık Yaşayabilecekleri Bilinmektedir. Bunların Neler Olduğuna Göz Atacak Olursak;

Yumurtlama Problemleri; Kadınların Üreme Sistemlerinde Önemli Rol Oynayan Yumurtalarının Kalitesi Ve Yumurtlama Düzenleri Kısırlık İçin Bir Neden Olabilir. Peki Yumurtlama Olmamasının Ne Gibi Nedenleri Olabilir?
• Polikistik Over Sendromu; İstatistiklerde Epey Yoğun Bir Şekilde Rastlanan Ve Yumurtlamaya Engel Olan Durumdur. Sağlığı Normal Bir Kadında Gelişebilecek Yumurtanın Boyutu 20 Mm Çapında Olmasına Rağmen, Bu Sendroma Sahip Kadınlarda Tek Bir Yumurta Folikülü Yerine Daha Küçük Çaplı Birden Fazla Folikül Gelişir Ve Bu Foliküllerin Üreme Yeteneği Yoktur. Ayrıca Bu Kadınların Adet Düzensizlikleri Bulunmakla Beraber, Erkek Bünyesine Benzer Bir Kıllanmaya Rastlanır.
• Hipotalamus Engeli; Yumurtlamayı Başlatacak Uyarı Hormonu GNRH’yi Salgılayan Hipotalamus, Bu Salgı İle Birlikte Dolaylı Yoldan Hipofiz Bezi Salgıları Olan LH Ve FSH Hormonlarının Salgılanmasına Da Yardımcı Olmaktadır. Hipotalamusun Bu Görevini Yerine Getirememesi Kısırlık Sebeplerinden Biridir.
• Tiroid Bezi Problemleri; Gebeliğe Mani Olan Sebeplerden Biri De Hipofiz Bezinin Tümör İçermesi Veya Travmatik Bir Vaka Yaşaması Nedeniyle Tiroid Hormonunun Düzensizleşmesidir.
• Kanser Varlığı; Organizma Kanser Nedeni İle İlginç Bir Şekilde Üremenin Oluşmasını Engellemektedir.

Çikolata Kisti; Kadınların Kısırlık Sebeplerinden Biri Olan Bu Kistler Yumurtalığın Her Tarafına Yayıldığı İçin Gebeliğin Oluşmasını Engeller. Kadınların Adet Dönemlerinde Kanayan, Cinsel Birleşme Sırasında Ağrılara Sebep Olan Çikolata Kistleri Yumurtalığın Yırtılmasına Dahi Sebep Olabilmektedir. Hamileliğin Oluşması İçin Bu Kistlerin Ameliyatla Temizlenmesi Ve Aradan Biraz Zaman Geçmesi Gerekmektedir. Buna Rağmen Gebelik Oluşmaz İse Çiftlere Tüp Bebek Tedavisi Önerilebilir.

Fallop Tüplerinin Tıkanık Olması; Cinsel İlişki Sırasında Erkekten Salgılanan Spermlerin Kadının Yumurtalarına Ulaşabilmesi İçin, Ara Kanalların Yani Tüplerin Açık Olması Gerekir. Tüpler Tıkanık İse Doğal Haliyle Spermler Yumurtaları Dölleyemeyecek Ve Gebelik Oluşamayacaktır. Bu Tıkanıklığa En Fazla Enfeksiyonlar Neden Olmaktadır. Ancak Doğuştan Gelen Bazı Sorunlar Da Bu Tıkanıklığa Neden Olabildiği İçin, Doğru Tedavi Yöntemini Önermek Amacıyla Kadındaki Bu Problemin Tespit Edilmesi Gerekir. Bu Tıkanıklık Yalnızca HSG Çektirilmesi İle Anlaşılabilmektedir. Bu Film Sonucunda Tüplerin Tıkanık Olduğu Anlaşılırsa, Kadınlara Uygulanacak Laparoskopi Yöntemi İle Tıkanıklığın Altında Yatan Nedenler Bulunmaya Çalışılır. Müdahale Mümkünse Ve Tüpler Açılabiliyorsa Ameliyat Yapılır; Ancak Mümkün Değilse Veya Cerrahi Müdahaleye Rağmen Gebelik Oluşmuyorsa Tüp Bebek Tedavisi Önerilmektedir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın