Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Küçük Ve Orta Boy İşletmelerde Devlet Destekleri

Küçük Ve Orta Boy İşletmelerde Devlet Destekleri

Küçük Ve Orta Boy İşletmelerde Devlet Destekleri

Küçük Ve Orta Boy İşletmelerde Devlet Destekleri Nasıl Alınır. İşsizliğin Resmi Ve Gayri Resmi Rakamlarla 10 Milyon Kişiye Dayandığı Ülkemizde İnsanlar İş Sahibi Olmak, Kendi İşinin Patronu Olmak İçin Çeşitli Girişimlerde Bulunmaktadırlar. Ancak İş Ve İşletme Kurulması Hakkında İle İlgili Bilgileri Yoktur. Öncelikle Küçük Ve Orta Ölçekli İşletme Kuracak Nasıl Kurulur, Devletten Ve Çeşitli Kuruluşlardan Nasıl Maddi Destek Alma Konuları Bilinmelidir. Daha Sonra, Nasıl Uzun Vadeli İş Ve Pazarlama Planları Oluşturulduğunu Öğrenmeleri Gerekir.

Küçük Ve Orta Boy İşletmelerde Devlet DestekleriDevlet Destekleri Nasıl Alınır
Devlet Destekleri Alarak İşletme Kurmanın 2 Yolu Vardır. Bunlardan Birincisi KOSGEB, İkincisi İse Devletin Doğrudan İşletmeye Verdiği Hibelerden Yararlanmaktır.

KOSGEB
Öncelikle Bir İş Fikriniz Olmalıdır. Bu İş Fikrinizle Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı’na (KOSGEB) Başvurarak KOSGEB’in Ücretsiz Verdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Almalısınız. 1 Ay Süresince Toplam 70 Sat Süren Bu Eğitimde Devler Desteği Alabilmek İçin Gereken Prosedürler Öğretilir. Eğitim Bittikten Sonra Size Girişimci Sertifikası Verilecektir.

Şirket Kurmada
Eğitimde Aldığınız Bilgiler Doğrultusunda Bit Limited Şirketi Kurmanız Gerekmektedir. MERSİS Sistemi Üzerinden Kurmak İstediğiniz Şirket Bilgilerini, Unvan, Amaç, Sermaye, Ortaklık Bilgisi Gibi Bilgileri Sisteme Girerek Bir Çıktı Alıp, Mersis Talep Numarası İle Notere Onaylattırmanız Gereklidir. Onaylattırdığınız Belge İle Ticaret Sicil Müdürlüğüne Giderek Şirketinizi Onaylattırıp Resmi Olarak Kurmuş Olursunuz.

Kurmuş Olduğunuz Şirketinizle İle KOSGEB’in E-Kobi Sistemine Kayıt Yapmalısınız. E-Kobi Sisteminde Şirketiniz Adına Bir Kayıt Açarak Kobi Beyannamesini Doldurmanız Gerekmektedir. Beyanname Doldurulduktan Sonra Bir İş Planı Hazırlamanız Gerekmektedir.

İş Planı
İş Planında; Kurmak İstediğiniz İş İle İlgili Pazar Bilgileri, Müşteri Analizleri, Muadil Ürün Veya Hizmetlerin Analizleri, Girişimcinin Bilgileri, İhtiyaç Duyulan Makine, Ekipman Listesi, Orta Ve Uzun Hedef Planları, Üretim, Tanıtım, Lojistik Ve Satış Maliyetlerinin Hesaplarını İçeren Çizelgelerin Yer Aldığı Bir İş Planı Hazırlamalısınız. Bu İş Planında Üretmek İstediğiniz Ürün Veya Hizmet İle İlgili Bütün Detaylar
Yer Almalıdır. Bu İş Planı Dosyasına; http://www.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/GirisimcilikYayinlari/IsPlaniDosyasi.pdf Linkinden Ulaşabilirsiniz.

Doldurduğunuz İş Planı Dosyası İle Birlikte Şirket Bilgilerinizi İçeren Bir Dosya Hazırlayarak Kosgeb Değerlendirme Kuruluna Sunarsınız. Kosgeb Değerlendirme Kurulu Dosyanızı Raportör Uzmanların Raporları Doğrultusunda Değerlendirir. Olumlu Karar Verdikten Sonra Sizlere 50 Bin Lira Hibe, 50 Bin Lira Sıfır Faizli 1 Yıl Geri Ödemesiz Ve Uzun Vadeli Kredi, SSK Muafiyeti, Ücretsiz Makine, Ekipman Ve Yer Desteği Verir. Böylece İşinizi Kurmuş Olursunuz.

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Hibeleri

Küçük İşletmelere Devlet Destekleri Sanayi Bakanlığı Aracılığı İle Verilmektedir. Bu Destekler Hibe, Faizsiz Kredi, Düşük Faizli Kredi Şeklindedir. Devlet Desteği Alabilmenizin Ön Şartı Bir Şirkete Sahip Olmanız Gerekir. Bakanlık Şirket Kurabilmeniz Ve Prosedürleri Öğrenebilmeniz İçin Sizi İşkur’un Verdiği Girişimcilik Kursu Eğitimlerine Yönlendirmektedir. İşkur Eğitimleri Sonucunda Bir İş Planı Ve Pazarlama Planı Oluşturmanız Gerekmektedir. Oluşturduğunuz Bu Planlar Danışman Hocanız Aracılığıyla Yatırım Yapılabilir Veya Yapılamaz Diye Rapor Edilir. Yatırım Yapılabilir Olan İş Planınız İçin Bir Limited Şirketi Kurarak Bakanlığa Başvuru Yapmanız Gereklidir. Bakanlık Uzmanlarınca Değerlendirilen Dosyanız Onaylanır. Onay İşleminden Sonra Size Uygun Görülen Maddi Destek Üçer Aylık Periyotlarda Belgelediğiniz Harcamalar Ölçütünde Verilir. Bunun Yanında Size Yardımcı Olması İçin 2 Yıllığına Bir Uzman Heyeti Yönlendirilir. Bu Heyet 2 Yıl Boyunca Yaptığınız İşlemleri Ve Harcamalarınızı 3 Er Aylık Periyotlar Dahilinde Yaptığınız İşlemleri Ve Harcamaları İnceler. İnceleme Sonucu Bir Rapor Yazarak Size Desteğin Devam Etmesi Gerektiğini, Geliştirme Gösteren Bir Şirket Olduğunuzu Yada Şirketin Geleceğinin Olmadığını Belirtir. Rapor Doğrultusunda Desteğiniz Devam Eder.

Tübitak 1512 Proje Desteği

Tübitak, Kosgeb Ve İşkurdan Biraz Daha Bağımsız Bir Kuruluştur. Tübitak’a Başvuru Yaparken Tübitak’ın Size Verdiği 8 Sayfalık İş Tanıtma Formunu Doldurmanız Yeterlidir. Bu Form İle Beraber Sizi Tanıtan Ve Yazacağınız İşi Anlatan Bir Tanıtma Yazısı İle Birlikte Başvurunuzu Yaparsınız. 1512 Projesi Ön Değerlendirme Kurulu Olumlu Bulması Halinde Sizi Görüşmeye Davet Eder. Size Projeniz Doğrultusunda İki Danışman Atar. Bu Danışmanlar İle Birlikte Yeniden Bir İş Planı Hazırlarsınız. Bu İş Planında Kuracağınız Şirketin 2 Yıllık Üretimleri, Tanıtımları, Çalışmaları Kısaca Bütün Faaliyetleri Detaylı Olarak Planlanır. ‘ Değerlendirmeye Sunulan Dosyanızın Olumlu Cevap Alması Durumunda Size İşinizin Boyutuna Göre 600 Bin Liraya Kadar Maddi Destek Ve Çalışma Ofisi Desteği Sunulur. Danışman Hocalarınızla Birlikte 2 Yıl Boyunca Aylık Değerlendirme Ve İnceleme Toplantıları Yaparsınız. Bu Toplantılar Neticesinde Şirketin Geleceğine, Destek Almak İçin Yeni Yan Fikirlere İhtiyaç Olup Olmadığına Karar Verilir.

Ülkemizde İşsizliğe Bir Çözüm Olması, İstihdamı Artırması, Yaratıcılığı Çoğaltması Amacıyla Verilen Bu Desteklerden İş Fikirleriniz Sayesinde Yararlanarak Sermayeniz Olmadan Da Kendi İşinizin Sahibi Olabilirsiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın