Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2020

Kurulabilecek Çiftlik Türleri Nelerdir

Kurulabilecek Çiftlik Türleri Nelerdir

Kurulabilecek Çiftlik Türleri Nelerdir

Günümüzde Gözde İş Fikirlerinden Olan Çiftlik Kurmak İstiyorum Diyenlerin Öncelikle Hangi Tür Bir Çiftlik Kuracağına Karar Vermesi Gerekiyor.

Kurulabilecek Çiftlik Türleri Nelerdir

Bu İş Fikrinin Merkezinde Arazi Bulunmaktadır. Hangi Tür Çiftlik Kuracağınıza Karar Vermeden Önce Elinizdekileri Değerlendirmelisiniz. Örnek Vermek Gerekirse, Araziniz Varsa Ve Çiftlik Kurmak İstiyorsanız, Öncelikle Hangi Tür Çiftlik Kuracağınız Elinizdeki Arazinin Tipine Göre Değişir. Gerekli Teknik İncelemeleri Yaptırarak, Elinizdeki Arazinin Tarıma mı Elverişli Yoksa Hayvancılığa mı Elverişli Olduğunu Tespit Ettirmeniz Yararınıza Olacaktır.
Eğer Elinizde Bir Araziniz Yok İse Önce Ne Tür Bir Çiftlik Kuracağınıza Karar Verirsiniz Ve Kuracağınız Türe Göre Uygun Araziyi Satın Alırsınız.

Çiftlik Kurmak İstiyorum DiyenlerNe Tür Çiftlik Kuracağınız, İsteğinize, Çiftliği Kurmak İsteyeceğiniz Bölgeye Ve Arz Talep İlişkisine Göre Değişmektedir. Hayvancılık Yapmak İsteyenler, Koyun, Keçi, Balık, Tavuk, İnek, Çiftlikleri Ve Arı Yetiştiriciliği Gibi Alternatifler Bulunmaktadır. Tarım Üzerine Çiftlik Kurmak İstiyorsanız, Çiftliğin Bulunacağı Bölgenin, Arazi Ve İklim Koşullarına Göre Bir Seçim Yapmanız Gerekir. Bunun Yanında İlginç Ve Yüksek Kar Getiren Farklı Çiftlik Türleri de Vardır. Koyun Çiftliği, Solucan Gübresi İçin Solucan Yetiştiriciliği, Kaplumbağa Çiftliği, Deve Kuşu Çiftliği, Çekirge Yetiştiriciliği, Farklı Ülkelerde Yetiştirilen Meyvelerin Ülkemizde Yetiştirilmesi Gibi Örnekler Verilebilir.
Çiftlik Kurmak İçin Çok Fazla Sayıda Alternatif Bulunmaktadır. Tarım Ve Hayvancılığa Aynı Anda Girme İmkanınız Bile Bulunmaktadır. Hatta Aynı Çiftlikte Hem Farklı Türden Hayvanlar Hem De Bitkilerde Yetiştirerek Daha Çok Para Kazanabilirsiniz. Karar Vermeden Önce Çiftliğinizi Kuracağınız Bölgenin İmkanları Ve Sizin Ne Tür Bir Çiftlik Kurmaya İstediğiniz Önemlidir.

Kurmanın Maliyeti Nedir

Çok Sayıda Alternatifi Olan Bu İşin Elbette ki Çok Farklı Maliyet Ve Kar Oranları Bulunur. Hangi Tür Çiftlik Kuracağınıza Bağlı Olmasının Yanında Çiftliğinizi Nerede Kuracağınızda Maliyet İçin Bir Etken Olacaktır. Şöyle ki Size Gerekli Olan Arazinin Fiyatı, Çiftliğinizi Kurmak İstediğiniz Bölgeye Göre Çok Farklılık Gösterecektir.
Bu İşe Girmek İsteyenlerin En Çok Zorlandıkları Genel Bir Maliyet Hesabı Yapmaktır. Maliyet Hesabı Yapabilmek İçin Öncelikle Ne İş Yapacağınıza Karar Vermeniz Gereklidir. Örnek Vermek Gerekirse, Tavuk Çiftliğinin Maliyeti Kurulacak Yere Ve Alana Göre 250 Bin TL İle 1 Milyon TL Arasında Değişebilir. Kurulacak Yerdeki Arazi Fiyatları Da Maliyeti Artırıp Veya Azaltabilir. 50 Büyük Baş Hayvan Olan Bir İnek Çiftliği Açmak İçin Azami 1 Milyon TL Gibi Bir Sermayeye İhtiyacınız Olacak. Düşük Maliyetle Bu İşe Girmek İsteyenlerin Tercih Edebileceği Tür İse Balık Çiftliği Yada Arıcılık Olabilir.
Bazı Tarım Ürünleri İçin Çok Daha Az Bir Sermaye Yetebiliyor. Tarım Çiftliği İçin Maliyette Ana Unsur Arazinin Fiyatı Olacaktır, Arazi Kiralayarak Maliyet Düşürülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Devlet Ve Özel Sektör Destekleri

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının, Avrupa Birliği Bakanlığının, İl Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüklerinin Ve Bazı Özel Sektör Kuruluşların Hibe Destekleri Bulunmaktadır. Ayrıca Çok Sayıda Banka Ve Özel Kurumda Uygun Faizli Kredi İmkanı Sağlamaktadır.
Hibe Ve Kredi Destekleri İçin Bazı Standartlar Ve Özel Şartlar Bulunmaktadır. Bu Şartları Karşılamalı, Standartlara Uymalısınız. İşletmenizi Kurmada Verilen Kredi Ve Hibeler Kuracağınız Türe Göre Farklılık Gösterir. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının Hibe Programları, Hayvanın Cinsine, Hayvanın Etini mi Yoksa Sütünü mü Satacağınıza, Hayvan Miktarına Göre Değişiklik Göstermektedir. İl Tarım Ve Hayvancılık Müdürlükleri, Farklı Şehirlerde Farklı Teşvikler Ve Farklı Destekler Vermektedir. Bazı Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin, Özel Kuruluşlar İle Ortak Destek Programları Bulunmaktadır. Çiftliğin Kurulacağı Yere Göre Bu Hibe Ve Destekler Resmi Sitelerden Takip Edilebilir.

Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Çiftlik Kurmak İçin İlk Yapmanız Gereken Şirket Kurmaktır. Şirket Kurmak Size Profesyonel Bir İş Yapmayı, Bu İşte Kar Marjınızın Yüksek Olmasını Ve Desteklerden Yararlanmak İçin Şarttır. Şirket Kurduktan Sonra Yine Kuracağınız Çiftlik Türüne Göre Farklı Belgeler, Evraklar Ve Farklı Kurumlar İle Muhatap Olacaksınız. Genel Olarak Çiftlik Kurmada Aşağıdaki Belgeler İstenmektedir.
• Başvuru Formu
• Sosyal Güvenlik Kurumu Kaydı
• İmza Sirküleri Ve Şirketinizde 50 Kişiden Fazla Çalışan Varsa, İşletme Belgesi, İş Yeri Hekimliği Belgesi
• İtfaiye Raporu
• Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası
• Tesisin Bulunduğu Arazi İçin İmar Durumunu Gösteren Bir Belge
• Mülk Sahibi İse Tapu, Kiracı İse Kira Kontratı
• Yapı Kullanımı İçin İzin Belgesi
• Yapı Ruhsat Eki Mimari Projesi
• İş Akış Şemaları Ve Açıklamaları Raporu
• Kapasite Raporu
• Şehir Şebekesine Bağlı Yerler İçin,Buraya Bağlı Olduğuna Dair Belge, Bağlı Değil İse Suyun Analiz Raporları
• Çevre Ve İçme Suyuna Yakın Yerler İçin Uygunluk Raporu
• Çevre Kirliliğine Karşı Tedbirler İçin Raporlar
• Ruhsat İçin Ödenecek Tutar
Yukarıdaki Belgeler Farklı Yerler Ve Farklı Türdeki Çiftlikler İçin Farklılık Gösterecektir.

Çiftlik Kurma İşi Aslında Dışarından Göründüğü Kadar Kolay Bir İş Değildir. İşiniz Sadece Çiftliği Kurmakla Bitmiyor. Çiftlik Kurmanın Faaliyet Maliyetlerinin Süresi Bir Dükkan Açmanın Faaliyet Maliyetlerine Göre Çok Daha Uzundur. Bir Dükkan Açmak İçin Faaliyet Maliyeti 3 İla 6 Ay İken Bu Çiftlik İçin 3 İle 5 Yıla Kadar Çıkabilir. Sığır Çiftliği Kurumayı Düşünüyorsanız, En Az 10 Yıl Sonrasını Düşünmeli, Seçtiğiniz Arazinin 10 Yıl Sonraki Durumunu Hesaplamanız Gerekecektir. Devletten Hibe Desteği Alabilmek İçinde Belli Hedefleri Ve Belli Kapasiteleri Sağlamanız Gereklidir. Sığır Çiftliği İçin Yüksek Miktarda Devlet Hibe Desteği Almak İstiyorsanız En Az 50 Tane Hayvan Olan Bir Çiftliğinizin Olması Gereklidir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ali baba dedi ki:

    Hicbir aciklayiciligi yok genel gecer seylerden bahsetmissiniz maliyet hesabi yapilan kalemleri fiyat aralıklarıyla yazsaniz daha faydali olur . en az maliyetle balik viftligi yazmissiniz neler gerekli yazmamissiniz

  2. ömer dedi ki:

    açıklayacı bir yazı olmuş,elinize sağlık.özellikle internette bir dizi çiftlik yazısı var ama gereken tüm belgeleri böyle sıralayan çok az.çiftlik türlerine göre maliyet ve belge yazısı da yazılabilir.

Bir Cevap Yazın