Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Kuzey Amerika Kıtası Hakkında Bilgi

Kuzey Amerika Kıtası Hakkında Bilgi

Kuzey Amerika Kıtası Hakkında Bilgi

Kuzey Amerika Kıtasının Batısı Dağlık (Kayalık Dağlar) Kuzeyi İse Buzulların Boşalttığı Alanlarda Oluşmuş Çok Sayıda Göllerle Kaplanmıştır. Kuzey Amerika Kıtasının Güneyi Ve Doğusu İse Alçak Düzlüklerden Oluşmaktadır. Kıtanın Kuzey Ve Güney Doğrultusunda Kayalık Dağları Boydan Boya Geçmektedir. Büyük Kanyon Burada Bulunmaktadır. Bu Dağ Sıraları Arasında Çok Sayıda Sönmüş Volkan Da Bulunmaktadır. Kuzey Amerika Kıtasının Orta Ve Güney Bölümlerinde Akarsular Etkindir. Bunlardan Mississipi Nehri Geniş Bir Alüvyon Ovası İçinden Geçip Deltasına Ulaşmaktadır.

Kuzey Amerika Kıtası Coğrafi HaritasıKıtanın Toplam Yüzölçümü 42 Milyon Kilometre Karedir Ve Kıta İki Ana Bölümden Oluşmaktadır. Kuzey Amerika Ve Güney Amerika Kıtaları Dünyanın Üçüncü Ve Dördüncü Büyük Kıtasıdır. Kıtaya Yeni Dünya Adı Verilmiştir. Dünyanın Üçüncü Büyük Kıtası Olan Kuzey Amerika Kıtası Kutuplardan Ekvatora Kadar Uzanmaktadır. Boyu Yaklaşık Olarak 8 Bin Kilometre, Yüzölçümü İse 24 Milyon Kilometre Karedir. Kıtanın Doğusunda Atlas Okyanusu, Batısında Büyük Okyanus, Kuzeyinde İse Kuzey Buz Denizi Bulunmaktadır. Kıtanın Kuzeybatı Ucunda Bulunan Bering Boğazı İle Katı Asya Kıtasına Yaklaşır.

Kıtada Geniş Ormanlık Alanlar Bulunmaktadır. Kıtanın Kuzey Bölgelerinde Ormanlar Daha Yoğun Olarak Yer Alır. Dünyanın En Büyük Kağıt Ve Kereste Hammadde Kaynaklarındandır. Meksika’ya Yakın Bölgelerde Bulunan Bataklıklarda Timsahlar Yaşamaktadır. Orta Amerika’nın Nemli İkliminde Yağmur Ormanları Yaygın Olarak Görülmektedir.

Kıta Su Kaynakları Açısından Çok Zengindir. Su Kaynaklarının Zengin Olması Kıtanın Nem Oranının Yükselmesine Neden Olmaktadır. Fakat Kıtanın California’dan Meksika’ya Kadar Olan Bölümü İse Kuraktır.

Kuzey Amerika Kıtası Hakkında BilgiKıtanın Büyük Bir Kısmı Ilıman Bir İlkim Kuşağındadır. Fakat Kıtanın Kuzeyinde Kutup Bölgelerine Yaklaşan Yerlerde Kışlar Çok Şiddetli Geçmektedir. Kıy Kesimlerde İse Okyanus Etkisiyle Ilıman Bir İklim Etkindir. Kıtanın Kuzey Kısmı Kutup İklimi Etkisindedir. Bu Bölümlerde Sıcaklık Yılın 6 Ayı Süresince 0 Derecenin Altındadır. Mississipi Havzasında İse Ilıman Bir İklim Hakimdir, Bölge Yeterli Miktarda Yağış Almaktadır. Kuzey Amerika Kıtasının Güneybatısında Akdeniz İklimi Benzeri Ilıman Bir İklim Hakimdir. Kıtanın Üçte Biri Kuraktır.

Kıtada Dünyanın En Büyük Akarsularından Biri Olan Mississipi Nehri Bulunmaktadır. Kıtada Bunun Dışında Çok Sayıda Nehir Bulunmaktadır. Irmaklar Büyük Okyanusa Dökülmektedir. Kıtadaki Büyük Irmaklar Genellikle Kayalık Dağlardan Çıkarak Doğuya Doğru Akmaktadırlar. Kıtadaki Önemli Körfezler İse Doğuda Yer Almaktadır. Kıtanın Kuzey Bölgelerindeki Irmaklar Çetin Kış Aylarında Donmaktadır. Bahar Aylarında İse Donan Irmakların Çözülmesiyle Su Baskınları Görülmektedir. Kuzey Amerika Kıtasında Çok Sayıda Göl Bulunmaktadır. Bu Göllerin Çoğunluğu Buzullaşmanın Sonucudur. Buzullar Derin Vadilerde Derin Yarıklar Oluşturmuş Ve Buzların Erimesiyle Bölgedeki Göller Ortaya Çıkmıştır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın