Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Liman Vinç Operatörü Nasıl Olunur

Liman Vinç Operatörü Nasıl Olunur

Liman Vinç Operatörü Nasıl Olunur

İş Bulma Sıkıntısı Olmayan Mesleklerden Biri Olan Liman Vinç Operatörü İşletme Yöneticisi Gözleminde İş Makinelerinin Günlük Kontrollerini Yapan, Gemi, Liman, İskele, Rıhtım, Terminal Alanlarındaki İş Makinelerini Kullanarak Yük Ve Konteynerlerin Yüklemesi, İstiflenmesi, Tahliyesi, Nakledilmesi Ve Aktarılması Gibi İşleri İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kurallarına Uyarak Yapan Kişiye Denir.

Liman Vinç Operatörü Nasıl OlunurLiman Vinç Operatörleri Vinç Kabininde Genellikle Elektik/Elektronik Ve Mekanik/Hidrolik Kumanda Sistemleriyle Vinci Yönetmektedir. Vinç Operatörleri Gösterge Ve Panelleri Butonlar, Kollar Ve Pimler Vasıtasıyla Kullanırlar. Vinç Operatörleri İş Makinelerini Limanlarda Yaya Erişimine Tamamen Yada Kısmen Kapalı Terminal Alanlarda Kullanmaktadırlar. Çalışma Ortamı Yerden Oldukça Yüksektedir. Vinçlerin Kabinleri Klimalıdır.

Liman Vinç Operatörü Olabilmek İçin Operatör Belgesi Sahibi Olmanız Gereklidir. Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Yetkilendirilen Kurumlar Tarafından Düzenlenen Kurslarla Verilmektedir. Türkiye Makine Ve Mühendisler Odası, Sürücü Kursları Ve Halk Eğitim Merkezleri Tarafından Yıl İçerisinde İşbirliği Halinde Kurslar Düzenleniyor. Kursu Bitirip Sertifikanızı Aldıktan Sonra Sizden Src Belgesi Ve Psikoteknik Raporu Almanız İstenecektir. G Sınıfı Ehliyet Alabilmeniz İçin Öncelikle Operatörlük Belgesine Sahip Olmanız Gereklidir. Ehliyet Alacakların 19 Yaşından Gün Almış Olmaları Gereklidir. G Sınıfı Ehliyet Sahibi Olmak İçin En Az İlkokul Mezunu Olmak Gereklidir. Ehliyet Almadan Da Vinç Operatörü Olabilirsiniz, Ancak Vinç İle Trafiğe Kapalı Alanlar, Şantiye Gibi Yerlerde Görev Alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Belgelerinizi Tamamladıktan Sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Türkiye Liman İşletmeleri Derneği (Türklim) Tarafından Açılan Sınavlarda Başarılı Olarak Mesleki Yeterlik Belgenizi Alabilirsiniz. Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavları Teorik Ve Uygulamalı Olarak Yapılmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesini Aldıktan Sonra Piyasaya Göre Çok Daha Yüksek Ücretlerle İş Bulma Şansına Sahipsiniz. bilgiustan.com

Vinç Operatörleri Deneyimlerine, Çalıştıkları Kuruma Göre 2 Bin İle 5 Bin Türk Lirası Arasında Maaş İle İş Bulabiliyor.

Liman Vinç Operatörü Olmak İsteyenlerde Aranılan Nitelikler
El, Ayak Ve Göz Koordinasyon Yeteneğine Sahip Olmalıdır
Ekip Çalışmasına Uygun Olmalıdır
İlkyardım Bilgisine Sahip Olmalıdır
Elleçleme Hareketini Bilmelidir (İstifleme, Tahliye, Aktarma, Tahmil Ve Nakil Gibi)
İş Güvenliği Bilgisine Sahip Olmalıdır
Limanlardaki Güvenlik İşaretleri Ve Uyarı Levhalarını Tanımalıdır
Mesleki Düzeyde Mekanik/Hidrolik Ve Elektrik/Elektronik Bilgisine Sahip Olmalıdır
Acil Durumlarda Soğukkanlı Olabilmelidir
İş Makineleri Aksam Ve Ekipman Bilgisine Sahip Olmalıdır
Yüzme Bilmelidir
İngilizce Mesleki Terimleri Bilmelidir
Mesleğindeki Ulusal Ve Uluslararası Mevzuat Ve Kuralları Bilmelidir
Mesleğindeki Ulusal Ve Uluslararası Limancılık Teriminoloji Bilgisine Sahip Olmalıdır
İş Makinesini Etkili Ve Fonksiyonel Olarak Kullanabilmelidir
Hızlı Karar Alabilmelidir
Talimatlara Ve Kılavuzlara Uymalıdır
Operatörün Refleksleri İyi Olmalı, Stres Altında Çalışabilmelidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın