Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamak

Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamak

Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamak

Mantar İçerdiği protein değerleri bakımından çok zengin olan mantarın sağlık açısından tartışılma. Çiftçilerin birçoğu yetiştiği ürünlere çeşit eklemek ve ürün yetiştiremediği gölgeli alanlardan faydalanılması nedeniyle mantar yetiştirir. Doğru yöntemlerle yapılan yetiştiricilikte ise; yatırımın geri dönüşü diğer işlere kıyasla çok daha kısadır. Aylar içinde bu iş için harcadığınız başlangıç maliyetlerinizi karşılayabilir hatta kara bile geçebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği işte bu saydığımız nedenler dolayısıyla sadece çiftçilerin değil yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Tabi bu işin sürdürebilir olabilmesi için işe başlamadan önce nelere dikkat edilmeli ve ona göre başlangıçta doğru adımları atmalısınız.

Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli

Mantar Yetiştiriciliği İşine Başlamakİşe Başlamak isteyen yatırımcılar bu işin en meşakkatli bölümü ise; bitkisel ve hayvansal atıkların nemli-oksijenli ortamda bozunmaya uğrayarak örgense organik gübreye dönüştürülmesi yani kompostlaşmaya dönüşmesi işlemidir. Bu iş teknik bilgi isteyen bir iştir ve bu konuda yeterli bilgi ve tecrübe olmadan kompostlaşma yapmak bu işteki başarıyı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Birçok yatırımcı bu işi çok basit gördüğünden ve bu konuda teknik bilgiye sahip olmadığından ve aceleci davrandığından bu girişimlerinin sonu ne yazık ki, hüsranla sona ermektedir. Bu işe yeni başlayan girişimciler öncelikle kendileri kompostlaşma yapmak yerine torbalanmış hazır kompost ile bu işe başlamaları gerekmektedir. Hazır kompost ile başlanan üretim en az 3-6 ay devam edilmelidir. Bu mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimciler için çok önemli bir husustur.

Mantar Yetiştiricilerine Öneriler
-Mantarlar nemden hoşlanır. Bu nedenle mantar yetiştirmek için rutubetli bir alana ihtiyacınız olacaktır. Hobi olarak bu işe başlamayı düşünüyorsanız suya erişimi kolay olan gölgelik bir alanları tercih etmelisiniz.
-Bu işten kazanç sağlamayı düşünüyorsanız daha fazla emek ve gayret sarf etmeniz gerekecektir. Daha çok nem ve çevre ışığına ihtiyacınız olacaktır. Bu birada yetiştireceğiniz mantarın türü ile ilintilidir
– Yetiştirileceğiniz alanlarda nemi ısısı, ışık ve havalandırması kontrol altına alınabilmelidir.
-Seralar, yılın belli mevsimlerinde boş kalan soğuk hava depoları, ya da müsaitse evde kullanılmayan alanlardan biri olan bodrum katlarında yetiştiricilik yapılabilir.
-Evin bodrum katında yapılacak yetiştiricilik amatörce olduğundan ekonomik anlamda size çok fazla katkı sağlamaz.
– Bu işte bir diğer önemli konuda da nem kadar temiz havadır. Çünkü mantarlar oksijen ile beslenir ve karbon ve oksijen atomundan oluşan karbondioksit yayar. Verim alabilmeniz için düzenli olarak temiz hava almaları gerektiğinden mantarların yetiştirme biçiminize bağlı olarak bir havalandırma sistemi kurabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Mantar Yetiştiriciliğinden Ekonomik Olarak Kazanç Sağlamak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?
-Mantar yetiştiriciliğinden ekonomik anlamda kazanç sağlamak için dikkat edilmesi gerekenler.
– Yetiştirme tekniğinin çok iyi bilinmesi gerekir. Özellikle bu işe yeni başlayacak olanlar uzman yetiştiricilerden ve teknik elemanların bu konudaki görüş ve düşünceleri alınmalıdır.
– Mantar yetirilecek olan İşletmelerde, ısı izolasyonundan tutunda havalandırma, soğutma ısıtma ve nem durumuna kadar ayarlama tekniğine sahip olmalıdır
Havalandırma, klima, higrometre, termometre su atan pompa, Pülverizatör zaman saati gibi bazı özel alet ve ekipmanlara ihtiyaç vardır
– İşletmedeki havalandırma sistemini otomatik olarak çalıştırılır vaziyette olmalıdır.
– İşletmenin kurulduğu alan yola, suya ve pazara yakın olmalıdır.
-İşletme dere içi ya da bir tepe üzerinde olmamalıdır.
-İşletmenin yakınında fazla ağaç olmamalıdır. Özellikle kompostlaşmayı dışarıda yapacaksanız bu ağaçların yapraklarının kompost üzerine düşmesi önlenmelidir.

– Kompost yapımı sağlık açısından tehlikeli olacağından mahalle sakinleri ve denetleme yapacak olan kurumlarla sonradan yasal konular ile ilgili sorunlar yaşamamak için kompost yapımı mutlaka şehir dışında olmalıdır.
-İşletmeler tarıma elverişli olmayan alanlarda kurulmalıdır.

Ne Tür Mantar Yetiştirilebilir
Kültür mantarı; öncelikle ne tür mantar yetiştirilebilir öncelikle buna karar vermelisiniz. Bu konuda ilk akla gelen ve süper marketlerde sıklıkla gördüğümüz kültür mantarlarıdır. Yetiştirilen mantar çeşitleri arasında hayli popüler olan kültür mantarı yetiştiricilerinin altyapı tesislerine ciddi yatırım yapması gerekir.
İstiridye mantarı Çok fiyatlı olmayan ve bölgesel olarak bulabileceğiniz malzemelerle kolaylıkla yetiştireceğiniz istiridye mantarları 10-25 derece arasında yetiştirilir. Kültür mantarlarına göre daha yüksek fiyattan satılan bu mantarlar ender bulunur. Az bir yatırım üretimi yapılabilir ve yetiştirilmesi en kolay mantar türlerinden biridir. bilgiustan.com

Yasal Konular
-İşe Başlayacak Olan kişiler, gerçek usulde zirai kazanç mükellefi olarak zirai işletme defteri tutmalıdırlar.
-Mantar yetiştiriciliği faaliyeti ile ilgili geçici vergi beyannamesi, muhtasar beyannameleri , yada vergilerinizi aylık veya üçer aylık dönemler halinde verip vermeyeceğiniz bu ticari faaliyet nedeniyle ayrı bir işletme defteri tasdik ettirilmelidir.
Mantar üreticiliği ile birlikte alım satımı da yapacaksanız bu ticari faaliyet nedeniyle ayrı bir işletme defterine tasdik ettireceğiniz yasal konular arasında yer almaktadır.
Günümüzün Gözde İş Fikirlerinden Olan MantarYetiştiriciliği Nasıl Yapılır Yazımızı Sosyal Medyada Paylaşarak Daha Çok Kişiye Ulaşmasını Sağlayabilirsiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Barış Yalman dedi ki:

    Mantar yetiştiriciliği imkan oluşursa çok kolay ve kısa sürede iyi gelir bırakan bir kazanç kapısı. İlaç sanayisinde kullanılan mantarlara yönelmek daha mantıklı tabi.

Bir Cevap Yazın