Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Mersin Kültürel Geziler Çukurova Bölgesi

Mersin Kültürel Geziler Çukurova Bölgesi

Mersin Kültürel Geziler Çukurova Bölgesi

Mersin İlinde Kültürel Geziler, Mersin İlinin Tarihi Ve Turistik Yerleri.
Çukurova bölgesi, Osmanlı devleri döneminde Kilikya adıyla bilinmekteydi. Bu bölge Mersin’in Anamur İlçesi Antalya sınırından başlayarak, Adana, Osmaniye ve Hatay’ı kapsar. Çukurova bölgesi deniz kıyısına paralel uzandığı için deniz aşırı ülkelerden gelip bu bölgeye yerleşen, şehirler kuran, savaşlar yapan farklı ırklar bu topraklar da yaşamışlardır. Anadolu’nun zengin coğrafyasında asırlar boyu nice ırklardan milletler yaşamış, çeşitli sebeplerle göç etmiş yada bu topraklarda ölmüşlerdir. Bu milletlerin ortak özellikleri yaşadıkları bölgeye tarihi eserler bırakmış olmalarıdır. Çukurova bölgesi; tarihi şehirler, kiliseler, değirmenler, kaleler, limanlar ve kuleler bakımından oldukça zengin bir coğrafi bölgedir. Çukurova Bölgesinde yer alan Mersin’e kültürel bir gezi yapmak istediğinizde nerelere gitmeliyim diye karamsar olmamanız için size bir kültür haritası oluşturduk. Bu kültür haritasını izleyerek bir çok tarihi kalıntıyı ve eseri gezebilir, tarihe yolculuk edebilirsiniz.

Mersin’de Kültürel Geziler Mersin’in Tarihi Yerleri

Mersin Kültürel Geziler Anamurium Antik KentiMersin’in Anamur ilçesinde Anamurium Antik Kenti bulunmaktadır. Deniz kıyısına kurulan bu şehir dağ yamacına doğru genişlemiştir. Yaşayan halk saldırılara karşı dağların tepe noktalarına doğru Çin Seddi benzeri surlar yapmış ve şehri koruma altına almışlardır. Antik şehir günümüzde kilise, amfi tiyatro, mezar odaları, evler, hamamlar, ve limanlar yer almaktadır. Şehri koruyan surlar sapasağlam ayakta durmaktadır.

Anamurium Antik kenti gezisinden sonra Anamur ilçesi çıkısında Devasa bir Anamur Mamure kalesi bulunmaktadır. Bu kale MS 3 yüzyılın sonlarına doğru deniz ticaretini korumak amacıyla yapılmıştır. 1700 yıllık kale günümüze kadar gelmiş ve sağlam şekilde ayakta durmaktadır. Bu kalenin bir özelliği de kalenin etrafının hendeklerle kazılmış olmasıdır. Bu kale savunma planının bir parçasıdır.

Mersin Gezi Yerleri Uzuncaburç Antik kenti Anamur gezisi bittikten sonra Mersin şehir merkezine yaklaşırken yol üzerinde Uzuncaburç Antik kenti yer almaktadır. Silifke İlçesi’nin 4 km kuzeyinde yer alan bu antik şehir MÖ 1 yy yapılmıştır. Uzuncaburç antik kentinde tarihi Zeus Tapınağı yer almaktadır. Bu kent büyükçe bir şehirdir ve içerisinde kiliseler, hamamlar, amfi tiyatro, kaya mezarları, yaşam alanı olan evler, koruma surları, sütunlu yollar yer almaktadır.

Uzuncaburç Antik kenti gezisi bittikten sonra yolumuzun üzerinde tarihi Kız Kalesi yer almaktadır. Kız kalesi tamamen denizin üzerinde yer almakta, kara da yer alan kara kalesinin ön savunma hattı için yapılmış koruyucu kaledir. İçerisinde mozaiklerin bulunduğu Kız Kalesi günümüze kadar sağlam olarak yaşamıştır. Mersin ilinin en turistik yerlerinden birisidir.

Kız Kalesi gezisi bittikten sonra sırada Kanlı divane Ören yeri yer almaktadır. Silifke çıkışında yer alan bu ören yeri 3 yy sonlarında inşa edilmiştir. Bu ören yeri büyükçe bir antik şehirdir. Şehir de; kiliseler, kaya mezarları, zeytin işlenen değirmenler, evler, küçük bir meydan ve büyükçe bir obruk bulunmaktadır. Bu obruğu şehrin yöneticileri; suçluları cezalandırmak amacıyla kullanmışlar şehre bu nedenle Kanlı divane adı verilmiştir. Kanlı divane Ören yerinin yaklaşık 2-3 km aşağısında dağın kayalık tarafında, kayaların üzerine işlenmiş adam büyük ölçülerde adam figürleri bulunmaktadır. Bu tarihi kalıntıya Adam kayalar denilmektedir.
Kastamonu Gezilecek Yerler Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.
Kanlı divane ören yeri gezisinden sonra şehir merkezine doğru yol üzerinde Kum kuyu beldesinde Elaiussa-Sebaste antik tiyatrosu ve yerleşkesi vardır. Bu tarihi yerleşke de; büyük hamam, tapınak, koruma surları ve 2300 kişilik büyük amfi tiyatro yer almaktadır. Bu tarihi kalıntılar sütunları ile birlikte günümüze kadar gelmiştir.
Bu şehri gezdikten sonra şehir merkezine geliriz. Şehir merkezinin dağlık bölümlerinde tarihi kaleleri, kalıntılar yer almaktadır. Ancak bu kaleler günümüze kadar dayanamamış ve yıkılmıştır. Mersin’ in Tarsus İlçesi’nde St paul kilisesi ve Kuyusu vardır. St Paul kuyusunuın derinliği 38 metredir ve dört mevsim içerisinde su bulunmaktadır. Aziz Paulun bu topraklarda halkına su bulmak amacıyla asasını yere vurduğu ve su fışkırdığı ve günümüze kadar bu suyun hiç eksilmediği rivayet edilir. St Paul kilisesi ise bölgenin inanç turizminde öne çıkmaktadır. Bu kilise ms 4 yy Tarsus’a gelen Aziz Paulun hristiyanlığın resmen tanındığı ve baskıların kalktığı dönemde inşa edilmiştir. Hristiyan inanışında bir kaç tane Aziz Paul kilisesi olduğuna inanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi Tarsus’ta yer alırken bir tanesi de Hatay’da yer almaktadır. Tarsus ilçesi Mersin’in doğu tarafında son ilçesi ve sınırıdır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın