Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Morfin Nedir? Morfinin Etkileri Nelerdir?

Morfin Nedir? Morfinin Etkileri Nelerdir?

Morfin Nedir? Morfinin Etkileri Nelerdir?

Morfin Nedir?
Alman Eczacı Asistanı Friedrich Wilhelm Adam Sertürner Tarafından 1804 Yılında Keşfedilmiştir. Adı Morpheue Yunan Rüya Tanrısı’dan Esinlenilen Morphium Adından Gelmektedir. Afyondan Elde Edilmektedir.

Etkileri Nelerdir?
Morfin Nedir? Morfinin Etkileri Nelerdir?Morfin, Oldukça Güçlü Bir Özelliğe Sahip Analjeziktir (Ağrı Kesici). Ortalama Kullanım Dozu 10 Mg İle 20 Mg Arasında Değişmektedir. Çocuklarda Ve Bebeklerde 10 Mg’ın Üzerinde Kullanılması Risklidir. Morfin Beyin Zarı Duvarını Geçen Afyon Türevlerindendir. Bu Özelliği Sebebiyle Ağrı Kesici Etkisi Oldukça Fazladır. Uygulandıktan Kısa Bir Süre Sonra Etkisini Gösterir.

Oral Yol (Ağız Yolu) İle Kullanılabilen Bir Etken Madde Değildir. Mide Aisidinde Yeterince Çözülmediğinden Bağırsak Sistemi Tarafından Da Yeterince Emilmez. O Yüzden Morfin Uygulamalarında Parenteral (İntramüsküler, İntravenöz, Subkütan) Uygulamalar Tercih Edilmektedir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Ağrı Kesici Özelliğinin Güçlü Olması Sebebiyle Direnç Ağrı Olarak Tabir Edilen, Normal Ağrı Kesicilerin Geçiremediği Ağrılarda Kullanılan Bir Analjezik Etken Maddedir. Özellikle Dirençli Kanser Ağrılarında Sıkça Kullanılır. Ayrıca Savaş Ortamlarında, Savaşılan Sahada Kullanılan Tek Ağrı Kesicidir. Kullanımı Çokkolay Ve Etkisi Çok Çabuk Görüldüğünden, Savaş Alanındaki Yaralıların Ağrılarını Hafifletmek Maksadıyla Kullanılır.

Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?
Morfinin Etken Maddesinin Yan Etkileri Arasında Solunumu Deprese Etmesi (Bronşlar, Bronçuklar Ve Alveolleri Daraltması) Ve Bağırsak Peristaltizmini (Bağırsak Hareketleri) Yavaşlatma Yan Etkisine Sahiptir.
Astım Ve Ağır Solunum Yolu Hastalıkları Bulunanlarda Solunumu Deprese Edeceğinden Kesinlikle Kullanılmamalıdır. Bağırsak Peristaltizmini Durduğundan, Sert Kabızlık Ve Gaz Sorunlarına Sebep Olur. Bu Kabızlık Tıkanma Yaratabilecek Şekildedir. Dışkılama Neredeyse Hiç Olmaz. Bu Sebeple Kullanılırken Lavman İle Birlikte Takviye Yapılmalıdır.

Morfin Etken Maddesi İçeren İlaçlar Yeşil Reçete İle Satılan Narkotik İlaçlardır. Bu Sebeple Bağımlılık Yapabilecek Etkiye Sahiptir. Bağımlılık Öyküsü Bulunan Hastalarda Kesinlikle Kullanılmamalıdır.
Prostat Büyümelerinde, Prostatın Daha Fazla Büyüyerek Tıkanmasına Sebep Olabileceğinden Kullanılmamalıdır.
Doktorunuza Danışmadan Kesinlikle Kullanmayınız.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın