Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Muz Ağacı Hakkında Kısa Bilgi

Muz Ağacı Hakkında Kısa Bilgi

Muz Ağacı Hakkında Kısa Bilgi

Muz Ağacının Asıl Gövdesi Toprak Altındadır. Tropikal Bölgelerde Yetişen, Palmiyeyi Andıran Meyve Veren Bir Ağaçtır. Ağaçlardan Toplanan Meyveler Soğuk Hava Depolarında Depolanır Ve Dünyanın Dört Bir Tarafına İhraç Edilir.

Muz Ağacı Hakkında Kısa BilgiMuz Ağacının Gövdesi, Yaprak Saplarının Üst Üste Sarılmasından Meydana Gelmiştir, Bu Yüzden Yalancı Ağaç Olarak Da Adlandırılır. Dünya Üzerinde En Çok Tüketilen Meyvelerden Birisidir. Ülkemizde Alanya Ve Anamur Arasında Muz Üretimi Yapılmaktadır.

Muz En Büyük Çiçekli Otsul Bir Bitki Türüdür. Bazı Türleri Kırmızı Yada Pembe Kabukludur. Ağaç Olarak Bilinse De Aslında Çiçekli Otsul Bir Bitkidir. Boyları 7,6 Metreye Kadar Çıkabilen, Sarmal Yaprakları 2.7 Metreye Kadar Uzayabilmektedir. Toprağın İçinde Olan Asıl Gövdesinin Üzerinde Çiçeklenip Meyve Haline Gelecek Olan Genç Sürgüler Bulunur. Bu Genç Sürgüler Büyüyüp Yeni Bir Ağaca Dönüşür.

Henüz Yeşil İken Toplanan Meyveleri Soğuk Hava Depolarında Muhafaza Edilir. Soğuk Hava Depolu Uçak Ve Gemilerle Taşınan Meyveler, Ulaştıkları Yerde Sarılıp Olgunlaşmaları İçin Sıcak Odalarda Bekletilir. 10 Bin Yıldır Yetiştiği Ana Vatana Malaya’dır. Genellikle Sıcak İklimlerde Yetişir Ve 100 Gramı 88,8 Kaloridir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın