Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 02 Temmuz 2020

Normal Doğum Nedir? Avantajları Nelerdir?

Normal Doğum Nedir? Avantajları Nelerdir?

Normal Doğum Nedir? Avantajları Nelerdir?

Normal doğum, vajinal yoldan gerçekleşen doğum şekline verilen addır. Bu doğum yöntemi eski zamanlardan beri uygulanan bir yöntemdir. Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki yeniliklerle beraber doğumlarda çeşitli alternatifler oluşmuştur. Bunların bir bölümü riskli gebeliklerde anne ile bebeğin hayatını tehlikeye atmamak için kullanılıyor olsa da büyük bölümü anne isteğiyle, normal doğumda herhangi bir komplikasyon beklenmezken yapılan yöntemlerdir.
Bahse konu yöntemlerin tamamı sezeryan doğum olarak geçse de, uygulama şekli birbirinden farklıdır.

Normal Doğum Nedir? Avantajları NelerdirSpinal Anestezi ile Yapılan Sezeryan: omuruliğin içerisine verilen anestezik madde ile yapılan doğum işlemidir. Omurilik sıvısı (BOS- Beyin Omurilik Sıvısı) içerisine enjekte edilen anestezik madde ile, gebenin alt kesiminin uyuşturulması sağlanır. Sezeryan doğum ile yatay kesi yapılarak bebek rahim dışarısına çıkarılır. Daha sonra dikilerek açılan bölge kapatılır.

Epidural Anestezi ile Yapılan Sezeryan: Omuriliğin dış tabakasında bulunan boşluğa yani epidural aralığa verilen anestezik madde sayesinde doğum eyleminin gerçekleştirilmesi yöntemidir. Özünde spinal anestezi ile bir farklılık bulunmamakla beraber, spinal anestezi sonrasında gelişebilecek gebenin duruş pozisyonu kaynaklı beyin hasarlarının önüne geçilebilmektedir. Ayrıca spinal anestezi omuriliğin içerisinde beyin- omurilik sıvına enjekte edilirken, epidural anestezi, epidural aralığa enjekte edilir.
Sezeryan doğum yöntemi keşfedildikten sonra bu doğum öntemine büyük oranda talep olmuştur. Çünkü anne adayları normal doğumdaki acıyı hissetmek istemeyebilmektedirler. Bunun sonucu olarak yaygın bir şekilde yapılmaya başlanan sezeryan doğumlarda çeşitli komplikasyonlar oluşmuştur. Yapılan araştırmalarında ışığında, günümüzde anne adayları eğer herhangi bir riskli gebelik söz konusu değilse ve kadın- doğum uzmanının da onayı alınırsa normal doğum yöntemini tercih etmektedirler.

Normal Doğumun Faydaları, Avantajları

• Normal doğum sonrası traway (doğum dönemleri- 3 dönemden oluşur) döneminden çok çabuk çıkılır.
• Anestezik madde verilmediğinden, anaflaksi gibi gelişebilecek herhangi bir ilaç komplikasyonu bulunmamaktadır.
• Doğumlarda bebekte gelişebilecek solunumsal problemlerin görülme olasılığı daha azdır.
• Doğal doğum işlemi esnasında bebeğin vajinal kanaldan geçerken, ağzının değdiği bölgelerden aldığı bakterilerin, ilk bağışıklığın sağlanmasında önemli rol oynadığı kanısı yaygındır.
• Doğal doğum sonrası bebeklerde emzirme döneminde yaşanabilecek sıkıntıların daha az görüldüğü bilinmektedir. Bebeğin meme emmeme ya da emzirirken bebek tarafından annenin ağrısını azaltmak için doğal bir hareket olarak yaptığı masaj hareketini yapmaması durumunun normal doğumda daha az gözlemlendiği, bu duruma örnek olarak gösterilebilir.
• Doğum sırasında bebeğin plasentası ve göbek kordonunda endofrin adı verilen ve halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen hormonun varlığı tespit edilmiştir.
• Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda normal doğumda anne ile bebeği arasında daha yakın bir bağ kurulduğu görülmüştür.
• Doğal doğum sonrası, bebeğini kucağına alan anne ile bebek arasında erken gelişen fiziki temas nedeniyle bağlanmanın daha kolay sağladığı düşünülmektedir. İlk temas ve zamanı bebeğim gelişim aşamaları ve anne ile bağ kurması açısından çok önemli bir süreçtir.
• Normal doğum ile meydana gelen bebekler, diğer doğum yöntemleri ile kıyaslandığında yoğun bakım şartlarına alınma oranı oldukça düşüktür.
• Doğal doğum ile doğum yapan bir anne, normal doğum sonrası tekrar gebe kalması halinde, cerrahi işlem geçirmediğinden yeniden normal doğum yapabilmektedir. Bu durum sezeryan doğumda gerçekleştirilememektedir. Bunun sebebi sezeryan doğum esnasında atılan kesi ve yapılan kesikler, rahimin fonksiyonel bütünlüğünü bozmakta ve ıkınma olarak adlandırılan normal doğum sürecinin yeniden gerçekleşmesine müsaade etmemektedir. Sezeryan doğum ile doğum yapan annenin normal doğum yapması kanama açısından çok risklidir. Ayrıca rahim duvarı hasarı oluşması durumunda bebeğin karın boşluğuna düşerek solunum durmasına varan problemler yaşaması muhtemeldir.
• Normal doğum yöntemi ile doğum yapanların taburcu süresi, diğer doğum yöntemlerine göre daha kısadır.
• Doğal doğum sonrası yaşanabilecek komplikasyonlar daha azdır.
• Normal doğum sırasında annenin ağrı şikayeti yüksek olmasına karşın, normal doğum sonrası bu şikayetler diğer doğum yöntemlerine oranla çok daha azdır.

Normal doğumun avantajları ile günümüzün yeniden en çok tercih edilen doğum yöntemi olmuştur. Herhangi bir riskli gebelik durumu söz konusu değilse, normal doğum yöntemi hayatın ritüeli olarak adlandırılırsa, normal doğumun tercih edilmesi her açıdan daha faydalıdır. Hem cerrahi komplikasyonlar yönünden, hem de anne ile bebek arasındaki bağ göz önüne alındığında normal doğum sezeryan doğumla kıyasla daha etkili ve kesinlikle en doğal yöntemdir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın