Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Orijinal İlaç İle Eşdeğer İlacın Farkları

Orijinal İlaç İle Eşdeğer İlacın Farkları

Orijinal İlaç İle Eşdeğer İlacın Farkları

Eşdeğer (Muadil) İlaç Nedir, Orijinal İlaç İle Eşdeğer İlaç Arasındaki Fark Nedir, Muadil İlaç Ne Demek, Muadil İlaç Nasıl Bulunur.

Orijinal İlaç İle Eşdeğer (Muadil) İlaç Arasındaki Fark Nedir?

Orijinal İlaç Nedir?
Orijinal İlaç, İlaç Etken Maddesini İlk Bulan İlaç Şirketi Tarafından Piyasaya Sürülen İlaç Olarak Adlandırılabilir. Türk Patent Enstitüsü Tarafından Patentlenen Orijinal İlaçlar, Patent Yasaları İle Korunmaktadır. Patent Yasaları Gereği Orijinal Molekül Çıktıktan 10 Yıl Sonra, Diğer İlaç Şirketleri Tarafından Muadil İlaç Piyasaya Sürülebilir. Bu Durum Patent Satın Almadan Farklı Bir Durumdur Patent Satın Alınarak, Orijinal İlacı Piyasaya Süren Şirketten Tüm Kullanım Hakları Satın Alınmış Olur. Bu Nedenle Orijinal İlaç Piyasaya Sürme Hakkı, Patenti Satın Alan İlaç Şirketine Geçer.

Muadil (Eşdeğer) İlaç Nedir?
Orijinal İlaç İle Eşdeğer İlacın FarklarıMuadil İlaç, Orjinal İlaç İle Aynı Etken Maddeye Sahip İlaçtır. Yardımcı Maddeler İlaç Şirketinin İnsiyatifindedir. Ancak Yardımcı Maddeler İle Etken Maddenin Etkileşiminin Ve Ortaya Çıkan İlacın Etkinliğinin Hıfzıssıhha Tarafından Kontrolü Gereklidir.

Orijinal Ve Muadil İlaç Arasında Ne Fark Vardır?
Orijinal İlacın Üretimi Yapan Şirket Tarafından İlacın Etken Ve Yan Maddeleri Açıklansa Da, Üretim Teknikleriyle İlgili Bir Açıklama Söz Konusu Değildir. Bunun Sonucu Olarak Muadil İlaç, Orijinal İlaçtan Farklı Etki Gösterebilmektedir. Bazen Etkisi Orijinal İlaçtan Fazla, Bazense Az Olabilmektedir.
Hekim Tarafından Reçete Edilen İlaçların, Hasta Yada Hasta Yakınları Tarafından Eczaneden Alımı Esnasında, Hekimin Yazdığı İlaçların Özellikle İstenmesi Durumu Sıkça Karşılaşılan Bir Sorundur. Ancak Hekim Yazarken Etken Maddeyi Düşünerek İlaç Yazmaktadır. Yani Majezik Tablet İle Onun Piyasadaki Muadili Olan Fortine Tablet Arasında Hekimler İçin Bir Fark Yoktur.
İlaçlar Konusundaki Etkiler Araştırılırken, Özellikle Ağrı Kesicilerde (Hafif Ağrılar İçin) Etkilerin Çoğunluğunun Plasebo Yani Bir Nevi Psikolojik Etki Olduğu Kanıtlanmıştır. Hekim Tarafından “Çok Etkili Bir Ağrı Kesici Yazıyorum” Vb. Şekillerdeki Tabirler İle Reçete Edilen İlaçlar, İnsanda Psikolojik Etkiyle Ağrılarını, O İlaçtan Daha Güçlü Analjezik Özelliği Olan İlaçlardan Daha Hızlı Ve İyi Kestiği Tespit Edilmiştir. Ayrıca Hekimlerin İlaç Yazarken İlaç Mümessillerinin Tanıtımlarını Yaptığı Muadil İlaçlardan Da Yazdığı Unutulmamalıdır.

Muadil İlaç Sahtekarlığı
1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununda Bulunan Açığı Kullanan Bazı İlaç Şirketleri Hiçbir Etkisi Bulunmayan İlaçları Eşdeğer İlaç Olarak Piyasaya Sürebilmektedir. Hıfsısaha Kanununa Göre Bir İlacın, Diğer İlaçla Muadil Sayılabilmesi İçin, Aynı Etken Madde Ve Maddelere Sahip Olması Ve Biyoyararlanımının Diğer İlaca Göre En Az %80 Olması Gereklidir. Biyoyararlanım İlacın Vücut Üzerindeki Etkileri Olara Açıklanabilir. Etken Maddenin Yarı Ömrünü Doldurana Kadarki Süredeki Vücutta Yararlanımını Esas Alır. Bu Durumlarda Örnek Gösterilen İlaçlara Jenerik İlaç Adı Verilmektedir. Jenerik İlaçtan %80 Oranında Biyoyararlanıma Sahip İlaçlar Eşdeğer Yani Muadil Olarak Piyasaya Sürülebilmektedir.

Muadil İlaç Statüsünü Almak İsteyen İlaç Şirketi Jenerik İlaca Göre %80 Oranında Biyoyararlanımı Olan İlacı Hıfsısahaya Analiz İçin Göndermektedir. Yalnız Bu Yasada Bir Açık Bulunmaktadır. Buna Göre Sadece Orijinal Moleküllü İlaç Değil, Muadil Olarak Tanımlanan İlaçta Jenerik İlaç Olarak Gösterilebilmektedir. Bu Durum %80 Biyoyararlanımı Olan Muadil İlacı Jenerik Olarak Gösteren Ve Bu İlacın %80’i Oranında Biyoyararlanımı Olan Bir Muadil İlacın Onaylanmasına Olanak Sağlamaktadır. Yani İlk Muadilden Sonra Çıkan İlaç İçin %64 Oranında Biyoyararlanım Yeterlidir. Bu Durum Böyle Devam Ettikçe, Çıkan Muadillerde Nişasta Yada Şekerden İbaret Hiçbir Yarar Sağlamayan Muadil İlaçlar Piyasaya Sürülebilmektedir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın