Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 18 Eylül 2020

Paricutin Yanardağı Hakkında Bilgiler

Paricutin Yanardağı Hakkında Bilgiler

Paricutin Yanardağı Hakkında Bilgiler

Dünyanın En Genç Yanardağlarından Biri Olan Paricutin Yanardağı 20 Şubat 1943 Yılında Meksika’da Düz Ve Ekili Bir Arazinin Ortasından Aniden Ortaya Çıkmıştır. Yüksekliği 650 Metre Olan Paracutin Yanardağı 1943 Yılında Meksika’da Bir Çiftçi Olan Denis Pulido’nun Tarlasında Çalışırken Ayaklarının Altından Küllerin Fışkırmaya Başlamasından Sonra Lavların Sel Gibi Akmasıyla Ortaya Çıkmıştır.

Paricutin Yanardağı Hakkında BilgilerMeksikalı Köylü Denis Pulido Tarlasında Çalışma Esnasında Boğuk Sesler Duymasıyla Paniğe Kapılarak Kaçmaya Başlar, Hemen Akabinde Toprağın Sarsılması Ve Derinliklerden Küller Ve Dumanlar Fışkırmaya Başlar. Hemen Sonrasında Bir Sel Gibi Lavlar Akmaya Başlar. Lavlar Meksikalı Köylü Denis Pulido’nun Evinin Ardında Yıkıntılar Bırakır. Evi 10 Metre Yüksekliğinde Bir Lav Birikintisinin Altında Kalır.

Aradan Geçen 8 Gün Sonra Genç Yanardağın Yüksekliği 160 Metreye Kadar Ulaşır. Meksika’da Bulunan Bin Dört Yüz Volkanik Deliklerin En Gencidir. 1952 Yılından Beri Lav Püskürtememektedir, Bugün Hala Uyuklamaktadır. Ancak Her Patladığında Bir Parça Daha Büyümek Üzere Zaman Zaman Bölünen Bir Uykudadır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın