Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 08 Temmuz 2020

Patlamalı Motor Nedir?

Patlamalı Motor Nedir?

Patlamalı Motor Nedir? (İçten Yanmalı Motorlar)

Patlamalı Motor 1862 Yılında Alphonse Beau De Rochas Tarafından Bulunmuştur. Dört Devirli Motorun Çalışma Prensibi Şöyledir. Bir Tarafı Tamamen Kapalı, Diğer Tarafında Bir Piston Bulunan Silindirlerden Meydana Gelmiş Bir Yanma Odası, Yeterli Patlayıcı Benzin Ve Hava Karışımını, Piston Arayıcılığı İle Bir Subaptan Geçirerek Silindirlere Emdirilir.
Patlamalı Motor Nedir? (İçten Yanmalı Motorlar)Sonra Pistonu Çekerek, Silindirdeki Gaz Yakıtın Üzerine Basınç Uygulanır. Bu Sırada Ateşleme Bujisi Tarafından Çıkarılan Elektrik Kıvılcımı Gaz Yakıtın İçine Çaktırılır. Çakılan Kıvılcım Gaz Yakıtı Hemen Ateşler Ve Gazların Hacmi Genişler. Hacmin Genişlemesiyle Sonucu Meydana Gelen Patlama Sonucunda Basınç Oluşacak Ve Basınç Pistonu Şiddetli Bir Şekilde Geriye Doğru İtecektir.

Bu İtme Sonucu Piston İlk Durumuna Gelecek, Yanan Gazlar Egzoz Subapları Tarafından Dışarı Atılacaktır. Bu İşlem 4 Aşamada Meydana Gelecektir. Birinci Olarak Gazların Emilmesi, İkinci Olarak Gaz Yakıtın Sıkıştırılması, Üçüncü Olarak Patlama Ve Son Olarak Yanmış Gazların Dışarı Atılması.
Patlamalı Motorun Mucidi Rochas Bu Devirlerin Durmadan Devam Edebileceğine, Bir Aracı Yürütebilmek İçin Pistonun Bu Almaşık Hareketini Biyel Kolu Vasıtasıyla Krank Miline Aktarılarak Döner Bir Hareket Elde Edilebileceğini, Böylece Krank Mili Büyük Bir Volan İle Donatılırsa Ve Bu Büyük Volanın Dönmesi Sonucu Bir İletme Sistemi Vasıtasıyla Araçların Tekerleklerinin Yürütülebileceğini Planlamıştı. Yaşadığı Dönemde Sefalet İçinde Hayat Süren Mucit Rochas İnsanlık İçin Büyük Bir Eser Bırakmıştır.

Patlamalı Motor Günümüzdeki Araçlarda Kullanılmaktadır. Motorlar Silindir Sayılarına Göre Sınıflandırılırlar, Silindir Sayısı Fazla Olan Motorlar Daha Düzenli Olarak Çalışmaktadırlar. Motorların Volanları Patlama Esnasında Oluşan Hareket Enerjisinin Bir Bölümünü Biriktirip Bir Sonraki Patlama İçin Krank Milini Döndürmek Amacıyla Kullanır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın