Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 02 Ağustos 2020

Polis Nasıl Olunur? Polislik Şartları

Polis Nasıl Olunur? Polislik Şartları

Polis Nasıl Olunur? Polislik Şartları

Nasıl Polis Olunur?
Polislik mesleği gerek iş şartları gerek de meslek statüsü bakımından birçok gencin hayallerini süslüyor. Mesleğin bazı zorlukları olsa da, birçok mesleğe göre daha kısa yoldan ulaşılan ve daha iyi gelir getiren bir meslek olduğu için meslek tercihi yapan birçok gencin de hedefinde polis olmak var. Bu sebeple, polis olmanın şartları ve nasıl olunabileceği gibi sorular en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.
Polislik mesleğinin haklı gururunu yaşamak isteyen kişilerin önünde çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu alternatifleri kullanan kişiler çeşitli sınavlara girerek çeşitli okullara yerleşiyor veya çeşitli eğitimlerden geçerek polislik mesleğine katılıyorlar. Polislik mesleğini adım atabilmek için çeşitli alternatifler şöyle;

Polis Koleji

Polis Nasıl Olunur? Polislik ŞartlarıTürkiye’de polis kolejine giderek polislik mesleğine başlamak isteyen adaylar için Ankara ve Bursa’da iki kolej bulunuyor. Adaylar kolejlere başvurduktan sonra, adaylar arasından giriş sınavı hakkı için orta öğretim yerleştirme puanına göre seçim yapılıyor. Sonuçlar ise internet üzerinden adaylar tarafından görülebiliyor. Kolej sınavına girmeye hak kazanan adaylarının bilgileri MEB tarafından gerekli kurumlara iletiliyor. Kabul edilen adaylar; mülakat, beden eğitimi ve yazılı sınava tabii tutuluyorlar.

Mülakat: Adayın diksiyonu, bireysel güveni, dış görünüşü, anlama ve ifade kabiliyeti değerlendirmeye tabii tutuluyor. Daha sonra uzman kontroller eşliğinde fiziksel sağlık kontrollerinden geçirilen aday; engelleyici rahatsızlıklar, belirgin vücut izleri gibi durumlara da sahip olmaması durumunda mülakat sınavından başarılı kabul ediliyor.

Beden Eğitimi Sınavı: Mülakat sınavından başarıyla geçen adayların katıldığı beden eğitimi sınavı zamana karşı yapılan yarışmalarda çeşitli fiziksel hareketleri yerine getirmesi isteniyor. Uygun olan adaylar bir sonraki aşama olan yazılı sınava katılıyorlar.

Yazılı Sınav: Türkçe, Matematik, Fen, ve Dil Yeteneği, Sosyal ve Yabancı dil derslerden seçilen toplam 100 soru ile adaylar sınava tabi tutuluyor. Bu aşamayı da geçen adaylar, polis kolejine girmeye hak kazanıyor.
Polis kolejinde 4 yıllık eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, bir sonraki aşama olan Polis Akademisi’ne herhangi bir sınava katılmadan başlayabiliyorlar.

Başvuruda Gerekli Belgeler
Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
6 vesikalık fotoğraf,
Diploma değiştirme yazısı,

Polis Meslek Yüksekokulları

Polislik mesleğine adım atmak isteyenlerin tercih edebileceği ikinci yol ise Polis Meslek Yüksekokullarına başvurmaktır. 2 yıllık bir polislik eğitiminin gösterildiği bu okulların sınavlarına girebilmek için ilk önce en az lise mezunu olmak gerekiyor. Ygs sınavından yeterli puanı alan adaylar, hukuki ve sağlık gereklerine uygun oldukları taktirde başvuru yapabiliyorlar.
Ön şartları sağlayan adaylardan bir sonraki adımda; diploma aslı ve fotokopisi, kimlik fotokopisi, başvuru dilekçesi, aday bilgi formu, adayın tanınmasına yetecek sürede çekilmiş 4 vesikalık fotoğraf, başvuru ücreti yatırım dekontu, askerliğini tamamlamış adayların terhis belgeleri gibi belgeler istenmektedir.

Başvuruda İstenen Belgeler
• Üzerinde Tc kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı,
• Sağlık tarama belgesi,
• Polis Yüksekokulu sınav başvuru belgesi,
• Yatırılan sınav ücretinin banka dekontu,
• Lise diploması veya fotokopisi,
• En eski bir yıl içinde çekilmiş 4 biyometrik fotoğraf

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi

Polis fakültesi amir statüsünde memur yetiştiren kurumlardır. Bu kurumlar 4 yıllık lisans düzeyinde ve özel disiplin kuralları çerçevesinde eğitim verirler.
Polis Fakültesine katılmak isteyen adaylar fakültenin hazırladığı fiziki yeterlilik sınavını ve sözlü mülakatı geçmelidirler. Fiziki yeterlik sınavında çeşitli atlama, şınav, mekik gibi hareketler istenirken; sözlü mülakatta, mülakatı yapan komisyonun onayı gerekmektedir.

Başvuruda Gerekli Belgeler
• Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
• 2 vesikalık fotoğraf,
• Diploma aslı veya fotokopisi
• Sicil kaydı ve sicil kaydı bulunmadığına dair ilgili kurumlarca verilmiş belge,
• Herhangi bir siyasi eylemde veya yönelimde olmadığına dair imzalı beyan belgesi,
• Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu

Polis Meslek Eğitim Merkezleri

Meslek eğitim merkezleri yolu ile polis olmak isteyen lisans eğitimlerini tamamlamış adaylar; ilk önce KPSS’ye girmelidirler. Bu sınavdan yeterli puanı alan adaylar, Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin hazırladığı aday seçme sınavlarına girmeye hak kazanırlar. Bu sınavlarda fiziki ve sözlü mülakata tabi tutulan adaylar da mülakatlarda gösterdikleri başarılara göre asil veya yedek listeye alınırlar.

Başvuruda Gerekli Belgeler
• POMEM başvuru dilekçesi
• Sicil kaydı ve adayın sicil arşivinin temiz olduğuna dair belge,
• Lisans diploması veya fotokopisi,
• Askerlik ve medeni hal beyanı,
• KPSS sonuç belgesi,
• En eski 1 yıl içerisinde çekilmiş on vesikalık fotoğraf

Polis Alımlarında Adaydan İstenen Genel Şartlar

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
• Başvurulan okulun gerektirdiği eğitim durumunu karşılıyor olmak,
• Herhangi bir şekilde suç kaydına sahip olmamak,
• Geçmişte herhangi bir disiplin sebebiyle okuldan atılmamış olmak,
• Yapılan araştırmada teşkilata girmeye bir engel bulundurmamak,
• Başvurulan okulun istediği öğrenim sınavlarında ve mülakatlarda yeterli başarıyı göstermek,
• Başvurulan okulun istediği fiziki değerlerin altında yada üstünde bulunmamak,
• Sağlık testlerinde mesleğe mani olacak herhangi bir kusur bulundurmamak

Polislerin Maaşları
Polis memurların maaşları memurunun bulunduğu bölge yada özel harekat, çevik kuvvet gibi nitelikler göz önüne alınarak hesaplanmamaktadır. Batıda bir bölgede görev yapan bir memur ile doğuda özel harekat polisliği yapan bir memurun maaşları aynıdır. Fakat işlerinin getirdiği tehlike ve sorumluluk sebebiyle doğuda görev yapan bir polise yüksek bir görev tazminatı verilir. Batı’da görev yapan polisler de görev tazminatı almaktadır ama batıda görev yapan bir memur 200 lira görev tazminatı alırken, doğuda görev yapan memur ise yaklaşık 500 lira, doğuda özel harekat polisliği yapan bir memur ise yaklaşık 1000 lira görev tazminatı almaktadır. Bunun yanında bir memurunun aldığı standart maaş miktarı yaklaşık 3000 liradır. Örneğin Temmuz 2016’te polis maaşları 3425 lira olarak kayıtlara geçmiştir.

Polislik Türleri

Polis olma yolunda ilerleyen ve polis yetiştiren okullarda okuyan adaylar mezun olduklarında farklı tür ve görevlerde işe başlamaktadırlar. Özel harekat polisi, sivil polis, yunus polisi, trafik polisi, narkotik polisi gibi farklı işlerle ilgilenen polislik türleri vardır. Fakat her isteyen istediği polisliği seçememektedir. Polis yetiştiren okullardan mezun olan adayların hangi polislik kolunda hizmet vereceğine başlarında bulunan amirleri, adayın yeteneğine ve hizmetine göre karar vermektedir. Örneğin bilişimle alakalı bir bölüme atanan polisin, bu konuda bilgi sahibi olması beklenmektedir. Farklı polislik kollarının yaptıkları işler ise şöyledir; bilgiustan.com

Özel Harekat Polisi: Terör eylemleri, soygunlar, rehine kurtarma operasyonları gibi olağanüstü durumlarda görev alan polislerdir. Özel harekat polisleri terör yönünden bilgili olsalar da birçok alanda hizmet vermektedirler. Gönüllü olan polisler özel harekat polisi olabilirler.

Sivil Polis: Teşkilatda sivil polislik gibi bir büro yada birim bulunmamaktadır. Çeşitli birimlerde sivil kıyafetlerde bulundurulan ve çalışan; genellikle asayiş, terör, istihbarat gibi gizliliği önemli işlerde yer alan polislerdir. Bu işlerde çalışan resmi üniformalı polislerin yaşayabileceği sıkıntılar ve görevin gerekliliklerinin başarıyla yerine getirilmesi için sivil polislerin varlığı çok önemlidir.

Yunus Polisi: Olaylara daha hızlı müdahale edebilmek için kurulan yunus polisleri motosikletli polis timleridir. Bir yunus motosikletinde iki yunus polisi bulunur ve bu gruplar asayişin sağlanmasında çok büyük bir role sahiptir.

Trafik Polisi: Şehir içinde gerekli durumda araç ve yaya trafiğini düzenleyen; ayrıca kurallara uymayan ve halkın can ve mal güvenliğini tehdit eden sürücülere gerekli yaptırımları uygulayan polislerdir.

Narkotik Polisi: Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan narkotik polisleri; uyuşturucu, yasadışı madde satışı, gençlerin etkileyen madde bağımlılığı gibi konularda çalışmalar yürüten, toplum zararına çalışan uyuşturucu madde satıcılarını takibe alan polislerdir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın