Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Radar Ne İşe Yarar

Radar Ne İşe Yarar

Radar Ne İşe Yarar Nasıl Çalışır Hakkında Bilgi

Radar Uzakta Bulunan Gözle Veya Dürbünle Görülmesi İmkansız Olan, Gecenin Karanlığında Dahi Havada Uçan Bir Cismin (Uçak, Helikopter Vb.) Varlığını Tespit Eden Bir Alettir. Uçaklar ve Gemiler Radarların Yardımıyla Rotalarını Bulurlar.

Radar Ne İşe Yarar Nasıl Çalışır Hakkında BilgiRadarlar Radyo Yayınını Temel Alarak Yapılmışlardır. Antenlerinden Çıkan Dalgalar Havada Her Hangi Bir Cisme Çarptığında Yine Antenlere Dönerek Cisimlerin Uzaklıklarını Tespit Ederler. Sürekli Olarak Dalgalar Gönderilerek Havadaki Cismin Gitmekte Olduğu Yer Tespit Edilir. Uçaklar Ve Gemiler Rotalarının Radarlar Sayesinde Bulmaktadırlar. Hava Alanları Ve Limanlarda Çok Güçlü Radarlar Bulunur. Bu Radarlar Deniz Ve Hava Trafiğini İdare Etmektedir. Uçaklar Ve Gemiler Yollarını Radarlar Sayesinde Bulmaktadır.

Alman Mühendis Christian Hülsmeyer 1904 Yılında Gemilerin Yerini Elektromanyetik Dalgalarda Tespit Eden Cihazının Patentini Aldı. Sonraki Yıllarda Savaşların Sonucu Düşmanı Uzaktan Tespit Eden Radar Sistemleri Geliştirilmiştir. 1935 Yılının Haziran Ayında 24 Kilometre Mesafedeki Cisimleri Tespit Edebilen Radarlar İcat Edildi. Ayın Yılın Eylül Ayında İse 70 Kilometre Mesafedeki Cisimleri Tespit Edebilen Radarlar İcat Edildi. 1936 Yılına Gelindiğinde İse 150 Kilometre Mesafedeki Cisimleri Tespit Edebilen Radarlar Geliştirildi. İlk Radarlar Hedefi Tespit Etmekte Ancak Mesafesini Verememekteydi. 1935 Yılıyla Birlikte Geliştirilen Darbeli Radarlar İle Hedefin Mesafesi De Tespit Edilmeye Başlandı. Radarların Çalışma Prensipleri Temel Esaslara Dayanmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın