Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2020

Salyangoz Yetiştirme Çiftliği Kurmak

Salyangoz Yetiştirme Çiftliği Kurmak

Salyangoz Yetiştirme Çiftliği Kurmak

Salyangoz, yumuşakca sınıfında yer alan kabuklu kara hayvanlarına verilen addır. Salyangozlar, tatlı suların yanı sıra, denizlerde ve nemli olan her yerde bulunabilirler. Bu hayvanlar özellikle Sonbahar aylarında ortaya çıkmakta ve sık bir şekilde görülmektedir. Salyangozlar genellikle ot obur hayvanlardır. Bitkiler ile beslenen salyangozlar bazen bitkilere zarar vermektedir.

Salyangoz, günümüzde pek çok yerde kullanılmaktadır. Bu konuyla ilgili dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken birçok nokta mevcuttur.

Salyangoz Yetiştirme Çiftliği Nasıl Kurulur

Salyangoz Yetiştirme Çiftliği Kurmak

Salyangoz yetiştirmek için öncelikle çiftlik alanı bakmanız gerekmektedir. Salyangozların -4 derece ve 30 dereceye kadar olan yerlerde rahatlıkla yaşadığını unutmamalısınız. İklim faktörünü göz önünde bulundurarak, çiftliğinizi en uygun yere kurmalısınız.

Çiftlik yeri bakarken genişlik konusunun son derece önemli olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Salyangozlar aşırı kalabalığı sevmediği için geniş alanlar tercih etmelisiniz. Çiftliğinizi kurarken geniş ve çitle çevrilmemiş çiftliklerde üretim oranının son derece yüksek ve ölüm oranının da düşük olduğu unutulmamalıdır.

Çiftlikte galvaniz kaplı oluklu sac kullanmanız gerekmekte ve saç halka çitlerle salyangozların kaçışı önlenmelidir. Bunun için çift katlı gölge bezi kullanmanız da oldukça önemlidir. Böylece en uygun alana en doğru şekilde çiftliğinizi inşa etmiş olacaksınız.

Kaba bir hesapla çiftliği kurmak için, bir yıllık üretimle birlikte 200 bin lira gibi bir para yatırmanız gerekmektedir.

Çiftliğin Kurulum Maliyeti

Çiftliğin maliyeti, çiftliğin yapıldığı alan ve büyüklüğü etkilemektedir. Bu nedenle, bu işe girmeden önce belirli bir miktar sermaye ayırmanız gerekmektedir. Bu konuda, çiftliğin geniş tutulması için kurulum aşamasında masraftan kaçınmamalısınız.

Maliyet konusunda çiftliğe uygulanacak çit sisteminin de etkisi vardır. Bunun yanı sıra salyangozların sağlıklı olması ve hızla üremesi için iyi bir sulama sistemi kurmalı ve taze bitkilerin yetişmesini sağlamalısınız. Ayrıca nem konusu da salyangozlar için olmazsa olmaz bir konu olduğundan sulama konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çiftliğin maliyeti konusunda organik kepek, buğday tohumu gibi konular da eklenmelidir. Salyangozları arındırmak için tüketmeden önceki 2 gün boyunca bu besinlerle beslemeniz gerekmektedir. Bu işlemi bir hafta uygulamanız durumunda salyangoz tamamen arınacak ve sindirim sistemi de temizleniş olacaktır.

Üretilen Salyangozlar Nereye Satılır?

Salyangoz konusunda fiyattan çok kaliteye önem verildiği unutulmamalıdır. Türk mutfağında fazla kullanılmadığı için yurt dışı bağlantılarınızın olması son derece önemlidir. Birçok ülkenin mutfak kültüründe yer edinmektedir. Bu ülkelere satış gerçekleştirmeniz mümkündür.

Salyangoz konusu, özellikle kozmetik alanında son dönemde önemli bir hale gelmiştir. Bu tür kozmetik firmalarla iletişime geçerek elinizdeki salyangozların satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Alım yapan kişi ve kuruluşların, sürekli aynı kalitede ürün istedikleri unutulmamalıdır. Yani, bu işe her daim özen gösterilmesi gerekmektedir.

Çiftlik Ne Kadar Kazandırır?

Salyangoz yetiştirme konusunda kazanç, yatırımla doğru orantılıdır. Standart olarak salyangoz çiftliği açan kişilerin yıllık ortalama ciroları 80-100 bin lira arasında değişim göstermektedir. Bu miktar, yatırılan paranın fazlalığına göre artış göstermektedir.

Çiftlik kurarken, bütçenizi fazla tutarsanız ve satış için bağlantılarınızı ayarlayabilirseniz kazancınız çok önemli boyutlarda olacaktır. Bu nedenle, salyangoz yetiştiriciliği konusunda sermayeyi olabildiğince fazla tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Salyangoz gibi son dönemlerde ön plana çıkan ve çeşitli sektörlerde kullanılmaya başlanan hayvanların yetiştiriciliği de son derece önemlidir. Bu konuda gerekli araştırmaları yaparak, düzgün bağlantılar kurarak pazarda yer etmeniz ve kısa sürede kar etmeniz mümkündür.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın