Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Samsun Gezi Yerleri Yemekleri

Samsun Gezi Yerleri Yemekleri

Samsun Gezi Yerleri Yemekleri

Samsun, Orta Karadeniz’in en kalabalık Karadeniz Bölgesinin ise ikinci kalabalık nüfusuna sahip olan güzide şehirlerimizden biridir. Tarihi olarak çeşitli krallıklar, Bizans, Osmanlı ve günümüze dek devam eden Cumhuriyet dönemi Türkiye’sinin önemli şehirlerindendir.

Samsun Gezi Yerleri YemekleriKaradeniz olur da liman olmaz mı? Liman ve kıyı bakımından da önemli şehirlerimizden biridir. Bu gezilesi şehir için söylenecek olanları sıralayıp, gezilecek yerler nereleridir? Neresine gidilmeli? Neyi nerede yemeli? Tarihi, coğrafi güzellikleri ve insanları hakkında referans bilgiler verelim.

İlk olarak Samsun adı duyulduğunda şüphesiz hepimizin aklına, bu güne kadar uzanan kurtuluş ve cumhuriyet gelmektedir. Osmanlı döneminde iç Anadolu, Karadeniz’in doğusu ve diğer bölgelere ulaşılabilen en aktif liman şehrine ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün zorluklara rağmen ulaşması ve gelecek için yaptığı planları halka anlatmasıyla kuruldu cumhuriyet.

Samsun gezilecek yerler Samsun şehri için ilk Adım anıtı şehrin en önemli simgelerinden biridir. Samsun Ordu karayolu üzerinde bulunan Atatürk evi de diğer üç evin birebir aynısıdır ve Atatürk anıtları olarak gezilecek yerlerdendir. Bu ev müzeler kapsamında ziyaretçi akınına uğrar.

Bandırma Vapuru, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Gazi müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Etnografya müzesi Samsun’un tarihi için oldukça güzel eserler ile doludur. Hemen her yöresi ve merkezinde tarih adına önemli eserler barındırır Samsun. Gökgöl Camii, Göğceli Camii, Sivrikese Camii ve Samsun Büyük Camii gibi önemli İslam eserlerine sahiptir.

Samsun Gezi Yerleri Ahmet Paşa Medresesi Vezirköprü ilçesinde yer alır ve tarihi 1600’lü yıllara rastlar. İslam eserleri kadar Hıristiyanlar için de önemli tarihi eserlerden biri olan Mater Dolorosa Kilisesi, Osmanlı hakimiyetinde Hıristiyan halk için yaptırılmıştır. Muazzam mimarisi özellikle yabancı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Samsun gezilecek yerler arasında muhteşem Karadeniz doğası da önemli seçenekler arasındadır. Bafra ilçesinde bulunan Akalan Şelaleleri, tam on sekiz parçadan oluşur ve görenleri hayretler içerisinde bırakır. Yine Samsun’un şelaleleri adına mutlaka görülmesi gereken Kabaceviz Tekkeköy ilçesi sınırlarındadır ve doğa sporları (rafting, dağcılık, vb.) adına önemli doğal alanlardandır. Paleolitik Çağ’dan, Tunç Çağı’na kadar arkeolojik kazılarda eserlere rastlanan Tekkeköy Mağaraları da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Hem bölgenin hem de Samsun’un önemli gölü olan Ladik Gölü 870 hektarlık bir doğa harikasıdır. Her ne kadar Karadeniz’e kıyısı da bulunsa, Samsun’da tatlı su balıkçılığında bu bölgede önemli gelir kaynakları arasındadır.

Samsun gezilecek yerler Ladik Gölü de turizm ve balıkçılık açısından öneli alanlardan birisidir. Bölgede arkeolojiden bahsetmekte yarar var. Şehirde gezilecek yerler arasında arkeoloji ve antik geçmiş turizmine ışık tutan alanlardan, İkiztepe Höyüğü Bafra ilçesinde, Dündartepe Höyüğü ve Amisos ise şehir merkezinde yer alır.

Samsun gezisi her insanı mutlaka acıktıracaktır. Karadeniz kıyısında bir şehir turu atarken balık yememek olmaz. Samsun’un önemli lezzetlerinden bahsetmenin zamanı geldi. Bol miktarda doğal güzellik olduğuna göre mangal keyfi kaçınılmaz olur. Ancak Samsun mangallarında genellikle balık olur. Balıkçılığın yoğun olarak yapıldığı yörede her mevsim en taze ve gerçek Karadeniz balığını bulabilirsiniz.

Çarşamba ilçesinin geleneksel yemeği Keşkek’i duymayan yoktur. Eğer yolunuz bu şarkılara konu ilçeye düşer ise mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir. Samsun’da adından sık söz edilen Bafra Pidesi de meşhurdur. Özelikle Pazar günleri halk, sabahın erken saatlerinde kendi ürünleri ile hazırladıkları malzemeleri fırınlara götürerek pide yaptırır. Ziyaretçilerin hemen her gün bula bilmesi için meşhur fırınları da hizmet ermektedir. Ülkemizin pek çok yerinde pide yapılır ancak Samsun pidesinin tadı bir başka. Her yörenin kendine has lezzetlerini usta eller yapar ve ziyaretçilerine bizzat tattırır. Gezi planlarınızı yaparken hangi restoran ya da pide fırınına gideceğinizi iyi planlayın.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın