Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Tekirdağ Şarköy Gezi Yerleri Plajları

Tekirdağ Şarköy Gezi Yerleri Plajları

Tekirdağ Şarköy Gezi Yerleri Plajları

Şarköy; Marmara denizine kıyısı bulunan Tekirdağ’ın güneybatısında yer alan şirin bir ilçedir. Mavi bayraklı plajları ve tarihi sayesinde çok yoğun yerli ve yabancı turist akınına uğramış olan ilçe turizm potansiyeli ile ön plana çıkmıştır. Trakya bölgesinin şarap üretim üssü olarak nam salmış olan Şarköy, aynı zamanda ayçiçeği tarımının yoğun olarak yapıldığı sakin ve küçük bir ilçedir. İstanbul’a 225 km uzaklıkta yer alan bu şirin ilçe tatil yapmak için çok ideal bir ilçedir.

Şarköy’e Ulaşım
Tekirdağ Şarköy Gezi Yerleri PlajlarıŞarköy’e İstanbul üzerinden gidebilirsiniz. Özel aracınızla sakin bir yolculuk ile 2.5 – 3 saat arası bir yolculukla veya 4 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Şarköy, Ganos dağının eteklerine kurulu olduğu için bir saatlik virajlardan oluşan Ganos dağına tırmanış ve iniş yolu vardır.

Gezilecek Tarihi Yerleri
Şarköy tarihi mö 3000 yıllarına kadar gitmektedir. Yunanlıların şehir devleti olarak kurdukları il devleti Şarköy’de kurulmuş ve içerisinde; Hora (hoşköy), Heraklea (Eriklice),Bizatnhe ( Barbaros) gibi yerleşkeleri kurulmuştur. Günümüzde Ganos dağının eteklerinde eski yerleşim yerleri ve savaş baltalarının üretiminin yapıldığı atölye kalıntıları bulunmaktadır.

Tekirdağ Şarköy Gezilecek YerlerGaziköy kalıntıları; Önceki adı Ganos Kalesi olan Gaziköy mevkinde bulunan Bizanslılara ait kilise ve yaşam alanı kalıntılarıdır. Burada yapılan kazılar sonucu 100 metresi gün yüzüne çıkarılmış ve kayalar içine oyulmuş tünel bulunmuştur. Bu kalıntılar mutlaka ziyaret edilmesi ve tarihe tanıklık edilmesi gereken tarihi kalıntılardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hora Feneri; Osmanlı Devleti 1354 yılında Şarköy’ü alarak topraklarına katmıştır.1860 lı yıllarda ile Şarköy’e bir deniz feneri yapılmıştır. Bu gün Hora deniz feneri olarak anılan fener çok eskidir ve hala ayaktadır. Akdeniz’de bulunan deniz fenerleri içinde en eski fenerlerindendir.
Güzelköy evleri; Güzelköy denizden 5.5 km vadi içine kurulmuş bir köydür. Köyde çok eski bir cami kalıntısı ve eski bir hamam vardır. Ayrıca eski taş evleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

Şarköy Plajları
Tekirdağ Şarköy PlajlarıŞarköy, Marmara denizi kıyısına kurulmuş şirin bir ilçedir. 61 km uzunluğunda kumsal plajlara sahiptir. Bu uzunlukta plaja sahip olduğu için Ülkemizin 32. büyük, dünyanın 57. büyük kumsal plajı olma özelliğindedir. Plajlarının güzel ve temiz olması sayesinde 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012 yıllarında mavi bayrak almıştır. Şarköy, Eriklice, Aşağı Kalamış ve Gaziköy plajları denize girilecek, berrak, temiz ve mavi bayraklı plajlardır.
Ayrıca Şarköy’den Marmara ve Avşa adasına haftanın her günü günübirlik veya konaklamalı deniz turları düzenlenmektedir. Yamaç Paraşütü; Ganos dağının batısında yer alan Uçmakdere Köyü aşırı rüzgar alan bir bölgedir. Bölgenin şiddetli rüzgar almasından dolayı yamaç paraşütü etkinliğine katılabilirsiniz.

Şarköy’de nerede Kalınır
Şarköy merkezde, Eriklice, Aşağı Kalamış, Gaziköy’de orta ölçekli oteller, beş yıldızlı oteller, küçük tahta evler ve kiralık odalar bulunmaktadır. Özellikle Uçmakdere’nin doğal güzelliği ve vadi içine kurulmuş olmasından dolayı çok şirin kiralık tahta evler bulunmaktadır. Bu evlerde kalarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca devlet kurumlarına ait misafirhaneler ve küçük konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Şarköy’de Ne Yenir
Şarköy, deniz kenarına kurulduğu için deniz ürünlerinden yapılan yemekler muhteşemdir. Özellikle lagos balığından yapılan fırında lagos mutlaka denenmesi gereken deniz ürünleri yemeğidir. Ayrıca midye ve karides tavası ile de meşhurdur. Sahillerinde bulunan deniz ürünleri restoranları bu konuda tercih edilebilir. Şarköy’ün meşhur pide salonlarında yöreye özgü etli pide, acılı ve peynirli pideler yapılmaktadır. Trakya’nın şarap üretim üssü olduğu için şarapları çok meşhur ve çok lezizdir. Gideceğiniz her yemek salonunda veya restoranda size lezzetli şaraplar ikram edilir. Ayrıca Şarköy’ün peynir helvalı dondurması çok meşhurdur. Sahildeki büfelerden kokoreç ve kebap türevi yemekler de yiyebilirsiniz.
Sakin ve güzel bir tatil, kültür turizmi yapmak ve yöresel lezzetli yemekler tatmak için İstanbul’un yanı başında yer alan şirin bir tatil ilçesi olan Şarköy’e mutlaka gitmeli ve gezmelisiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Gezilecek Yerler dedi ki:

    Tekirdağ her bölgesi ile şahanedir. Yaşanacak bir şehir.

Bir Cevap Yazın