Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Sezeryan Doğum Ameliyatı Nasıl Yapılır

Sezeryan Doğum Ameliyatı Nasıl Yapılır

Sezeryan Doğum Ameliyatı Nasıl Yapılır

Sezeryan Doğum, Doğum Eyleminin Çeşitli Sebeplerle, Farklı Anestezik Tekniklerle Ameliyathane Ortamında Gerçekleştirilmesi Durumudur. Sezaryen Doğum Eyleminde, Normal Doğumun Aksine Doğum İşleminde Annenin Ikınmasına İhtiyaç Bulunmamaktadır. Tamamiyle İlgili Uzman Hekim Tarafından Yapılan Doğum Eylemidir. Sezeryan Doğumun Tercih Edilmesinin Çeşitli Sebepleri Vardır. Bunlar:
• Annenin İsteğine Bağlı Olarak Yapılan Sezeryan Doğum,
• İri Bebek Durumu,
• Fetüsün Geliş Anomalileri,
• Riski Çoğul Gebelikler,
• Normal Doğum Esnasında Oluşan Risktir.

Sezeryan Doğum Ameliyatı Nasıl YapılırAnnenin İsteğine Bağlı Olarak Yapılan Sezeryan Doğum: Normal Doğum Eyleminin Gerçekleşmesi İçin Herhangi Bir Sakınca Bulunmadığı Durumlarda, Anne Adayı Tarafından Yapılan Talep Doğrultusunda Gerçekleştirilen Doğum Eylemidir. Bu Şekilde Uygulanan Sezeryanlarda, Doğum Vajinal Yol İle Gerçekleştirilmesine Rağmen Sezaryen Doğum İşlemi Tercih Edilmiştir.

İri Bebek Durumu: Bebeğin Normal Fetüs Boyutundan Büyük Olması Ve Vajinal Kanal İle Doğum Eylemine Girişilmesi Durumunda Hem Annenin Hem Bebeğin Hayatının Riske Girebileceği Durumlardır. Özellikle İlk Doğum Durumunda Bulunan Annelerde Sık Karşılaşılan Bir Durumdur.

Fetüsün Geliş Anomalileri: Fetüsün Baş Kısmının Vajinal Yoldan İlk Önce Çıkması Gerekmektedir. Bu Durumun Aksinde Gelişen Tüm Fetüs Gelişleri Fetüsün Geliş Anomalileri Olarak Adlandırılır. Bu Tip Durumlarda Normal Doğum Eyleminin Gerçekleştirilmesi Risk Taşır. Her Pozisyon İçin Olmasa Da Bazı Geliş Anomalilerinde Normal Doğum İle Doğum Eyleminin Gerçekleşmesi İmkansız Olduğundan Sezeryan Doğum Yapılır.

Riskli Çoğul Gebelikler: İkiz, Üçüz Gibi Adlandırılan Durumlarda Çoğunlukla Gebelik Durumu Risklidir. Özellikle Tek Yumurta İkizi Olan Bebeklerde Bu Durum Tek Plasenta Olmasından Dolayı Daha Büyük Risk Taşımaktadır. Kadın Doğum Uzmanı Tarafından Riskli Gebelik Olarak Değerlendirilen Bu Tür Doğumlarda Sıklıkla Sezaryen Doğum Eylemine Başvurulmaktadır.

Normal Doğum Esnasında Oluşan Risk: Normal Doğum Eylemi Kararı Alınarak, Normal Doğum İşlemine Başlandıktan Sonra Çeşitli Sebeplerle Doğum Eyleminin Gerçekleştirilmemesi Ya Da Riskli Duruma Düşmesi Durumdur. Acil Kategorisindeki Bu Durumda Anne Adayı Acil Olarak Ameliyathaneye Alınarak Sezaryen Doğum İşlemi Yapılır.

Yapılan Araştırmalar Sonucunda Günümüzde Anne Adaylarının Büyük Bir Çoğunluğunun Normal Doğum Eylemini Tercih Ettiği Görülmektedir. Bunun Sebebi Olarak, Yaşanan Ikınmalar Sonrasında Dünyaya Gelen Bebek İle Anne Arasında, Sezaryen Doğum İle Doğum Eylemi Gerçekleştiren Anne İle Bebek Arasında Olandan Daha Fazla Bir Duygusal Bağ Kurulduğu Tezidir. Normal Doğum Eyleminde Anne Doğumun Her Sürecinde Tam Olarak Uyanıktır. Bu Sebepten Doğum Eylemi Gerçekleştikten Sonra Anne Doğurduğu Bebeği Görebilmektedir. Sezaryen Doğum Sonrası İse Ameliyathane Ortamında Çoğunlukla Genel Anestezi Ortamında Gerçekleştiğinden Anne Tarafından Hiçbir Şey Hatırlanmamakta Ve Verilen Anestezik Maddelerin Etkisi Geçtikten Sonra Bu Senin Bebeğin Denilerek Annenin Kucağına Bebeği Verilmektedir. Bu Da Anne İle Bebek Arasında Bağ Kurulmasını Zorlaştırmaktadır. Sezeryan Doğum Sonrası Psikolojik Olarak Anne İle Bebek Arasında Annelik Duygusunun Yeterli Yerleşmediği Tezi, Günümüzde Yaygın Bir Kanı Olarak Benimsenmiştir.

Sezaryen Ameliyatı Nasıl Yapılır

Sezeryan Ameliyatı, Ameliyathane Ortamında Gerçekleştirilen Bir Doğum Eylemi Olduğunda, Steril Şartlarda Ve Çoğunlukla Genel Anestezi Ortamında Gerçekleştirilir. Rahimin Bulunduğu Bölgeye Açılan Kesi İle Rahime İnilir. Daha Sonra Rahime Yatay Bir Kesi Yapılır. Bu Kesi Sonucunda Bebeğin Bulunduğu Amnioz Kese İle Birlikte Sezeryan Doğum Eylemi Gerçekleştirilir. Bu Eylem Genellikle 1- 2 Saat Arasında Sürmektedir. Sezeryan Doğum Sonrası Açılan Kesi Dikilir Ve Bölge Kapatılarak Temizlenir. Daha Sonra Pansuman Yapılarak İşlem Tamamlanır.

Sezeryan Doğum Eylemi, Kadın Doğum Uzmanları Tarafından Sıklıkla Tavsiye Edilen Bir Durumdur Çünkü Normal Doğum Eyleminin Ne Zaman Gerçekleşeceği Belirsizdir. Ancak Sezaryen Doğum Eyleminde Kasılmaların Beklenmesi Gibi Bir Durum Söz Konusu Değildir. Bu Sebeple Özellikle Uzman Hekimler Tarafından Zamansız Doğumların Önüne Geçilmesi Maksadıyla Sıklıkla Tavsiye Edilir. Ayrıca Doğum Eylemi Bir Ekip İşi Olduğunda Ve Gece Doğum Durumunda İlgili Kadın Doğum Uzmanının Göreve Çağırılması Durumu Oluşabileceğinden (Aynı Şey Ekibi İçinde Geçerli) Bu Durumun Önüne Geçmek Maksadıyla Sezeryan Doğumu Tavsiye Eden Kadın Doğum Uzmanları Da Mevcuttur.
Hastanede Normal Doğum Nasıl Olur? Okumak İçin Tıklayın.
Sezeryan Doğum Eyleminde Yapılan İşlem Bir Kesi Olduğundan Ve Rahim Bütünlüğü Bozulduğundan, Özellikle Ameliyathaneye Karşı Korkusu Bulunan Kadınlar Tarafından Pek Tercih Edilmez. Normal Doğum Eylemi, Eskiden Çok Basit Bir İşlem Olarak Değerlendirilip Evde Doğum İşlemleri Yaygın Olduğunda Yaşanabilecek Sıkıntılar Anne Adayı Tarafından Göz Ardı Edilebilir. Ayrıca Sezeryan Doğum Gerçekleştiren Anne Bir Daha Normal Doğum İle Çocuk Sahibi Olamaz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın