Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Sinop Gezilecek Yerler Yöresel Yemekler

Sinop Gezilecek Yerler Yöresel Yemekler

Sinop Gezilecek Yerler Yöresel Yemekler

Sinop Gezilecek Yerler, Sinop Gezilecek Görülecek Yerler Yöresel Yemekler, İldeki Tarihi Ve Turistik Mekanlar.

Sinop, Tarihin Eski Dönemlerinden İtibaren Yerleşime Sahne Olmuş, Önemli Bir Merkezdir. 1214 Yılından İtibaren Türk Egemenliğine Girmiş Olan Kent, Selçuklular Ve Osmanlılar Zamanında Ticaret Konusunda Önemli Bir Yere Sahip Olmuştur. Orta Karadeniz Bölgesi’nde Yer Alan Sinop, Kuzey Yönde En Uç Noktada Bulunmaktadır.

Sinop Gezilecek Yerler Yöresel Yemekler

Sinop Gezilecek Yerler

Akgöl:
Sinop Gezilecek Yerler Akgöl

Ayancık İlçesi’nde Bulunan Yüksek Bir Yayladı. Burada İki Çayın Beslediği Bir Göl Bulunmaktadır. Ormanlık Alanda Piknik Ve Spor Yapmak Mümkündür. Güzel Manzaraya Sahip Olan Bölge Gezilmesi Gereken Yerlerden Biridir.

Akliman:
Sinop Gezi Yerleri Akliman

Şehir Merkezine Yaklaşık 9 Km. Mesafede Bulunan Bölge, Orman, Piknik Alanı Ve Geniş Plajıyla Ünlüdür. Bu Bölge Denize Girmeye En Müsait Yerlerden Biridir.

İnceburun Feneri:
Sinop Gezi Yerleri İnceburun Feneri

Ülkemizde Yer Alan En Önemli Fenerlerden Biridir. Ülkemizin En Kuzey Ucunda Yer Alan Bu Fener, Konum İtibariyle Son Derece Önemli Bir Yerdedir. Merkeze Yaklaşık 20 Km Mesafede Olan İnceburun Feneri’nde Bir Aile Yaşamaktadır.

Babaçay Kanyonu:
Sinop Gezi Yerleri Babçay Konyonu

Ayancık İlçesi’nde Yer Alan Ve Yürüyüş Parkurlarıyla Dikkat Çeken Bu Kanyon, Doğal Güzelliği İle Gezilmesi Gereken Yerler Arasında Yer Almaktadır.

Erfelek Şelaleleri:
Sinop Gezi Yerleri Erfelek Şelaleleri

Sinop Erfelek’te Yer Alan Bu Şelalaler Doğal Güzelliği Ve Eşsiz Havasıyla, Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler Arasında Yer Almaktadır.

Karakum Plajı:
Sinop Gezilecek Yerler Karakum Plajı

Şehir Merkezine Yaklaşık 3 Km. Mesafede Yer Alan Karakum Plajı’nda Doğal Güzellikler Dikkat Çekmektedir. Plaj Genellikle Sakindir Ve Gezilmesi Gereken Alanlar Arasında Yer Almaktadır.

Yöresel Yemekleri

Şehir Doğal Güzelliklerinin Yanı Sıra Zengin Yemek Çeşitleri İle De Dikkat Çekmektedir. Sinop İline Özel Başlıca Yemek Çeşitleri Şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Sinop Nokul: Un, Su Ve Tuz Karışımı Yoğrulur Ve Mayalı Bir Hamur Elde Edilir. İnce Doğranan Soğanlar Kavrulur Ve Yine Kavrulmuş Olan Kıyma Da İlave Edilir. Karabiber Eklenir. Hamur Parçalara Ayrılır Ve Oklavayla Açılır. Açılan Hamurun İçine Malzeme Konur Ve İkiye Bölünerek Ayrı Ayrı Rulo Şeklinde Yuvarlanır. Üzerine Yumurta Ve Çörek Otu Sepilerek Fırına Verilir Ve Eşsiz Bir Lezzet Elde Edilir.

Sinop Kırtıl: Mısır Unu, Tuz Ve Şeker Alabildiğince Su Eklenerek Yoğrulur. Ele Yapışan Kıvam Elde Edilir Ve Elma Büyüklüğünde Parçalar Kopartılır. Elle Şekil Verilen Parçalar Yağlı Sacın Üzerinde Pişirilir Ve Bu Lezzetli Karışım Hazırlanmış Olur.

Mısır Pastası: Kaynayan Tuzla Suya Mısır Unu Eklenir Ve Koyulaşana Kadar Karıştırılır. Ayrı Bir Kapta Tereyağına Yumurta Kırılır. Mısırın Üzerine Yerleştirilir. Bu Şekilde Servis Edilir.

Tüm Bu Yemeklerin Yanı Sıra, İncir Uyuşturması, Islama, Hasuda Gibi Yemekleri Mevcut Olan Sinop, Değişik Lezzetleri İle Dikkat Çekmektedir. Bu Yöresel Lezzetleri Şehrin Çeşitli Yerlerinde Hizmet Veren Restaurantlardan Tadabilirsiniz.

Tarihi Ve Turistik Yerleri

Tarihi Sinop Cezaevi: 1568 Yılından İtibaren Birçok Ünlü Mahkumu Ağırlayan Ve Bir Dönemin En Önemli Cezaevlerinden Olan Sinop Cezaevi, Birçok Kişinin Kabusu Olmuştur. 1999 Yılında Müze Olarak Ziyarete Açılan Cezaevi, Üç Tarafı Denizlerle Çevrili Bir Kale Görünümündedir.

Sinop Balatlar Kilisesi: Roma Döneminde Hamam Olarak Açılan Yapı, Bizans Döneminde İse Belirli Değişiklikler Yapılarak Kiliseye Çevrilmiştir. Merkeze Yakın Bir Konumda Yer Alan Kilise, Turizm Açısından Oldukça Önemlidir.

Sinop Kalesi: Sinop Merkezde Yer Alan Sinop Kalesi, Denize Sıfır Bir Bölgede Yer Almaktadır. Kalenin Yapım Tarihi İle İlgili Kesin Bir Bilgi Bulunmamasına Rağmen, Hititler Döneminden Kaldığı Tahmin Edilmektedir. Sonraki Dönemlerde Stratejik Önemi Nedeniyle, Selçuklular Ve Osmanlılar Zamanında Onarılarak, Kullanımına Devam Edilmiştir. Yüksekliği 25 Metreyi Bulan Kale, Özellikle Turizm Açısından Son Derece Önemli Bir Yapıdır Ve Şehre Gelen Turistlerin Mutlaka Uğradığı Bir Eserdir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın