Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Şizofreni Nedir? Belirtileri Nelerdir

Şizofreni Nedir? Belirtileri Nelerdir

Şizofreni Nedir? Belirtileri Nelerdir

Şizofreni Nedir, Şizofreni Belirtileri Nelerdir, Pozitif Ve Negatif Belirtileri.
Hastalar Genellikle Premorbidinde İçe Dönük, Sessiz, Yalnızlığı Seven, Garip İlgi Ve Uğraşları Olan, Şizoid, Şizotipal Özellikler Taşıyan Kişilerden Oluşmaktadır. Ancak Hastalık Öncesi Canlı, Uyum İçerisinde Yaşayan, Dışa Dönük Kişiler Çeşitli Psikolojik Streslerle Karşılaşabilir Ve Bunun Sonucu Olarak Da Psikoz Gelişebilir. Hastalığın Yaklaşık Yarısında Başlatıcı Bir Etken Söz Konusu Değildir. Başlangıcı Birden Ya Da Yavaş Olarak Gelişebilir. Ancak Bu Kişilerin Çoğu, Çeşitli Belirti Ve Bulguların Giderek Artması İle Kendini Gösteren Bir Tür Prodromal Evre Gösterirler. Kişinin Aile Bireyleri Bu Davranışları Yorumlamada Güçlük Çekebilirler. Bu Tip Durumlarda Genellikle Aile Bireyleri Hastanın Bir Geçiş Evresinde Olduğu Yanılgısına Düşebilmektedir.
Şizofreniye Özgü Belirtiler Pozitif Belirtiler Ve Negatif Belirtiler Olmak Üzere İki Ana Kategoride Toplanmıştır.

1-) Pozitif Belirtiler
Halüsinasyonlar, Düşünce Bozuklukları Ve Bizar Davranışları İçerir.
Halüsinasyonlar: Şizofrenide Özellikle Beş Duyuyu İlgilendiren Halüsinasyonların Görüldüğü Bildirilmiştir. Bunların Haricinde Düşünce Halüsinasyonları Adı Verilen Ve Herhangi Bir Duyu Organını Tetiklemeyen Halüsinasyonlarda Görülebilir. Beş Duyu Halüsinasyonları Arasında İşitme Halüsinasyonların Yaygın Görülen Çeşididir. Hastalar Birilerinin Yüksek Sesle Konuştuğundan Şikayet Ederler. Bu Sesler Emir Veren, Suçlayan, Cinsel İçerikli Vs. Olabilir. Görme Halüsinasyonları Daha Azdır Ancak Nadir Değildir. Dokunma, Koklama, Tatma Halüsinasyonları Da Olabilir. Bu Tir Halüsinasyonlarda, Halüsinasyona Neden Olan Organik Nedenler Araştırılmalıdır.

Düşünce Bozuklukları: Düşünce Bozuklukları, Düşünce İçeriğinde Ve Düşünce Akışında Görülmektedir. Düşünce İçeriğinde Hezeyanlar Görülebilir. Özellikle Perseküsyon, Grandioz, Dini, Somatik Özelliklerde Hezeyanların Görülme Sıklığı Daha Fazladır. Ayrıca Düşüncelerinin, Davranışlarının Kontrol Ediliği Ya Da Olağan Dışı Şeylerle Dışarıyı Kontrol Altında Tuttuğu ( Güneşi Doğurduğu, Deprem Oluşunu Engellediği) Bizar Hezeyanlarda Olabilir. Hasta Yoğun Bir Şekilde Filozofik, Sembolik, Abstre Düşüncelerle Uğraşabilir.
Düşünce Akışında Enkoherans, Yandan Cevap, Ayrıntıcılık, Baskılı Konuşma, Çelinebilen Düşünce, Kelime Salsalatası, Neologism (Kelime Uydurma), Dşünce Blokajı Ya Da Mutizm Görülebilir. Ayrıca Düşünce Uçuşması, Perseverasyon, Klang Çağrışım, Verbigerasyon Ve Stereotipik Konuşma Da Görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bizar Ve Katatonik Davranışlar: Çocuksu Davranışlardan Öngörülmeyen Ajitasyona Kadar, Amaçsız Görünen Bir Davranıştan Özel Anlamlar Yüklü Bir Davranışa Kadar Geniş Bir Aralıkta Davranış Şekilleri Görülebilir.

2-) Negatif Belirtiler
Düşünce Yoksullaşması, Affektif Düzleşme, Toplumsal Geri Çekilme, Dikkatte Azalma, İlgi/ İstek Ve Enerji Azalmasını İçerir.

Predromal Ve Kalıntı (Rezidüel):
1. Belirgin Sosyal İzolasyon Ya Da Geri Çekilme,
2. Üstlendiği Rolün Gereklerini Yerine Getirmede Belirgin Bozukluk,
3. Belirgin Garip Davranışlar,
4. Kişisel Bakımda Belirgin Bozukluk,
5. Duygulanımda Küntlük Veya Uygunsuz Duygulanım,
6. Kültürel Normlara Uymayan Ve Davranışı Etkileyen Garip Davranışlar,
7. Alışılmamış Algılama Deneyimleri,
8. Belirgin İlgi, Enerji, Girişim Kaybı Şizofreninin Negatif Belirtilerindendir.

Laboratuvar Bulguları: Şizofreni İçin Tanı Koyulmasını Sağlayan Hiçbir Laboratuvar Bulgusunun Varlığı Kanıtlanmamıştır. Ancak Şizofreni Hastalarından Oluşan Gruplarda Yapılan Bazı İncelemelerde, Özellikle Beyin Bölgesinde Yapısal Bozukluklar Olduğu Saptanmıştır. En Sık Görülen Yapısal Bozukluklar, Ventriküler Sistemde Genişleme Ve Kortekste Sulkusların Belirginleşmesidir.

Fiziksel Belirtiler: Şizofreni Olan Hastalarda Bazen Fiziksel Bir Takım Belirtiler Görülebilmektedir. Fizik Anomalileri, Koordinasyon Bozukluğu Bunlardan Bazılarıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın