Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 02 Temmuz 2020

SRC Belgesi Alma Şartları? SRC1-SRC2-SRC3-SRC4-SRC5

SRC Belgesi Alma Şartları? SRC1-SRC2-SRC3-SRC4-SRC5

SRC Belgesi Alma Şartları? SRC1-SRC2-SRC3-SRC4-SRC5

SRC Belgesi Ticari Araç Sürücülerinin Alması Zorunlu Oldukları Mesleki Yeterlilik Belgesidir.
SRC Belgeleri SRC1-SRC2-SRC3-SRC4,SRC5 Olarak Sınıflanır.

SRC1 Belgesi
Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Belgesidir. Bu Belgeyi Alanlar SRC2 Belgesini De Almış Sayılırlar. SRC1 Belgesi Alabilmek İçin B,C,E Ve D Sınıfı Ehliyet Sahibi Olmak, 66 Yaşından Gün Almamış, 19 Yaşından Gün Almış Ve En Az İlkokul Mezunu Olmak Gereklidir.
SRC1 Belgesi Ve Diğer SRC Belgeleri Bakanlık Onaylı Yetkili Eğitim Kurumları Tarafından Verilmektedir. Onaylı SRC Kurslarını E-Devlet Sitesi Üzerinden Görebilirsiniz.

SRC1 Belgesi Kursunun Eğitim Süresi 40 Saattir. Derslere Katılmak Mecburidir. Kursun Sonunda Yapılacak Sınavda 25 İle 50 Soru Sorulur. Sınavda Başarılı Olmak İçin 100 Üzerinden En Az 60 Puan Almanız Gereklidir. 50 Soru Sorulan Bir Sınavda Başaralı Olmak İçin En Az 30 Soruya Doğru Cevap Verilmelidir. Sınavda Yanlış Sorular Doğru Soruları Götürmez, Bu Yüzden Boş Soru Bırakmayınız. Sınavda Başarısız Olursanız Derslere Katılmadan Sadece Sınav Harcı Yatırarak 3 Kez Daha Sınava Girme Hakkınız Bulunur. SRC Sınav Sonuçları E-Devlet Sitesi Üzerinden Görülebilir. Kurs Ücreti Dışında Belge Almak İçin Sınava Giriş Harcı Ödenir, Sınavda Başarılı Olanlar 2017 Yılı İçin 17 Türk Lirası Kart Harcı Ödeyerek Belgelerini Alabilirler. SRC Belgeleri Adresinize Sonuçların Belli Olmasından Sonra 1-2 Ay İçerisinde Posta Yoluyla Gönderilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sınavsız SRC Belgesi Alma Koşulları
25 Şubat 2003 Tarihinden Önce Sürücü Belgesi Sahibi İseniz Sınavsız Olarak Belge Alabilirsiniz. Sınavsız SRC Başvuruları Gazi Üniversitesi Karayolu Ulaştırma Uygulama Ve Araştırma Merkezi Tarafından Verilir. Başvuralar Şahsen Yada Posta Yoluyla Yapılabilir.

SRC2 Belgesi
Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Yapanların Almak Zorunda Oldukları Mesleki Yeterlilik Belgesidir. SRC2 Kursunun Eğitim Süresi 36 Saattir. Belgeyi Almak İçin 19 Yaşından Gün Almış, 66 Yaşından Gün Almamış Olmak, Kullanacağı Aracın Sınıfında Sürücü Belgesi Sahibi Olmak Ve En Az İlkokul Mezunu Olmak Gereklidir. Büyük Araç Kullanacaklar İçin 26 Yaş Sınırı Aranır.
SRC Belgesi Sınav Tarihleri Her Yılın Aralık Ayında Bakanlık Tarafından Açıklanır. SRC Belgesi Fiyatları Her Yıl Kasım Ayı İçerisinde Sınav Komisyonu Tarafından Belirlenir.

SRC Belgesi Almak İçin Eğitim Kurumlara Verilecek Belgeler
Kimlik Fotokopisi
2 Adet Fotoğraf (Son Altı Ayda Çekilmiş)
Adli Sicil Kaydı Belgesi
Diploma Yada Yerine Geçen Öğrenim, Tasdikname Belgesi
Sürücü Belgesi Fotokopisi

SRC3 Belgesi
Uluslararası Eşya – Kargo Taşımacılığı Yapanların Almak Zorunda Oldukları Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Kursun Süresi 41 Saat Olup, Derslere Katılmak Zorunludur.
SRC3 Belgesi Almak İçin 66 Yaşından Gün Almamış Olmak, 19 Yaşından Gün Almış Olmak, B,D,C Ve E Sınıfı Sürücü Belgelerinden Birine Sahip Olmak Gereklidir. SRC3 Belgesi Alanlar SRC4 Belgesi De Almış Sayılırlar. SRC Belgesi Sınavlarına Giriş Belgeleri E-Devlet Sitesi Üzerinden Alınabilir. Sınavda En Az 25 Soru En Fazla 50 Soru Sorulmakta Sorulan Tüm Sorulan Eşit Puan Değerindedir. Sınav Salonuna Elektronik Cihaz, Telsiz, Silah, Karalama Kağıdı Ve Benzeri Şeylerle Girmek Yasaktır.

SRC Eğitimi Kursları TÜİK Her Yıl Belirlediği Nüfus Verilerine Göre Açılmaktadır. Her Yıl Kursun Açılacağı İller Bakanlık Tarafından Açıklanır. Nüfusu 50 Binden Az Olan İlçelerde Kurs Açılmaz.

A2 Sürücü Belgesi Alma Koşulları Yazımız İçin Tıklayın.

SRC4 Belgesi
Yurtiçi Eşya-Kargo Taşımacılığı Yapan Ticari Araç Sürücülerin Almak Zorunda Oldukları Mesleki Yeterlilik Belgesidir. Belge Alabilmek İçin Kullanacağı Araca Uygun Ehliyet Sahibi Olmak, 19 Yaşından Gün Almış Olmak, 66 Yaşından Gün Almamış Olmak, En Az İlkokul Mezunu Olma Şartları Aranır. Kursun Eğitim Süresi 36 Saattir.

SRC Belgesi 2017 Fiyatları Kursların Toplam Ders Saatleri Üzerinden Toplam Süreleri Göz Önünde Bulundurularak Bakanlık Tarafından Belirlenmiştir. Aşağıdaki Fiyatlara Sınav Giriş Harcı Ve Kart Ücreti Dahil Değildir. 2017 Yılı Sınav Giriş Harcı 40 Türk Lirası, Kart Ücreti İse 17 Türk Lirası Olarak Belirlenmiştir.

SRC1 Belgesi İçin 840 Türk Lirası
SRC2 Belgesi İçin 756 Türk Lirası
SRC3 Belgesi İçin 861 Türk Lirası
SRC4 Belgesi İçin 798 Türk Lirası

SRC5 Belgesi
Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yapan Sürücülerin Almak Zorunda Oldukları SRC5 Belgesi SRC5 Temel Eğitimi, Tank Eğitimi, Sınıf 1 Patlayıcı Belgesi, Sınıf 7 Radyoaktif Belgesi Olarak Sınıflara Ayrılır. SC5 Temel Eğitimi Dışındaki Belgeleri Almak İçin Öncelikle SRC5 Temel Eğitim Belgesi Alma Şartı Bulunur. SRC5 Temel Eğitimi Ve Tanker Eğitiminin Birleştirilerek Verildiği Eğitim Bulunmaktadır. SRC5 Temel Eğitimi Kursunun Eğitim Süresi 19 Saattir. Tank Eğitim 13 Saat, Sınıf 1 Patlayıcı Eğitimi 8 Saat, Sınıf 7 Radyoaktif Belgesi Eğitimi 8 Saat Eğitim Süresi Bulunmaktadır.
SRC Belgesi Alma Koşulları, Mesleki Yeterlilik Belgesinin Sınıfları, Sınavsız Belge Alma Ve SRC Belgesi Alma Fiyatları Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımızı Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşarak Yada Yorum Bırakarak Bize Destek Olabilirsiniz.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın