Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Suda Doğum Yönteminin Faydaları Nelerdir?

Suda Doğum Yönteminin Faydaları Nelerdir?

Suda Doğum Yönteminin Faydaları Nelerdir?

Suda doğum yöntemi, doğum eyleminin suda gerçekleştirildiği durumdur. Normal doğumun suda gerçekleştirilen halidir. Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan suda doğum ile ilgili birçok klinik mevcuttur.
Suda doğum yapılabilmesi için, doğum yapılacak suyun içme suyuna yakın bir su kıvamında ve en başta steril olması şarttır. Bunun için doğumun yapılacak küvete giden su sistemine filtreler yerleştirilir. Aynı zamanda belirli aralıklarla bu sistemlerin kontrolü sağlanarak, yeterli hijyen ve sterillik koşullarının idamesi sağlanır.
Suda Doğum Yönteminin Faydaları Nelerdir?Suda doğum yapılacak suyun sıcaklığının 32 ile 36 derece arasında olması gerekir. Bunun nedeni amnioz sıvının bu dereceler arasında seyretmesinden kaynaklıdır. Doğumun yapılacağı küvetlerin içerisine yerleştirilen bir sistem sayesinde suyun sıcaklığının bu seviyede kalması sağlanır. Bu sayede anne adayının üşümesi engellendiği gibi, bebeğin doğum eylemi gerçekleştikten sonra çok soğuk bir suya girmesi engellenmiş olur. Tabi ki aynı durum aşırı sıcak bir su durumda da problem yaratabilir. Bu sebeple suda doğumda suyun sürekli dengeli bir sıcaklıkta tutulması şarttır.

Suda Doğum Videosu İzle

Suda doğum için anne ilk öncelikle kendini mental olarak hazırlamalıdır. Ayrıca suda doğumun nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinerek bu doğum eyleminin gerçekliğine inanması şarttır. Aksi taktirde aşırı hormonal salgı tetiklemelerinden sıkıntılı durumlar meydana gelebilmektedir. Anne suda doğumdan önce nefes egzersizleri yaparak, doğum işlemi esnasında gelişebilecek komplikasyonlara karşı kendini korumuş olur. Bu durum her zaman için gerekli olmakla beraber suda doğum için ayrı bir önem taşımaktadır.
Anne suda doğum ile doğum yaptırmak istiyor ise düzenli hafif egzersizler yapmalı ve fazla kilo almamalıdır. Bu doğum işleminde doğumu kolaylaştıracaktır.

Suda Doğum Öncesi Yapılması Gerekenler

• Öncelikle anneden kan örnekleri alınarak tahlilleri yapılır. Bunun sebebi kanda bulunabilecek enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklara karşı hazırlıklı olunmasını sağlamak gerekliliğinde suda doğum işleminin iptal edilmesidir.
• Vajinal kültür alınarak vajina enfeksiyonlarının tespiti yapılır.
• Bebeğin kalp atışları dinlenir. Kalp atışlarında herhangi bir problem olup olmadığının saptanması için yapılır.
• Anne ve bebeğin emniyeti için damar yolu açılır. Suda doğum eyleminde herhangi bir ilaç verilmesine gerek yoktur. Ancak doğum esnasında oluşabilecek komplikasyonlara hızlı müdahale edilebilmesi maksadıyla bu işlem gerçekleştirilir.
• Eğer anne defekasyon gerçekleştiremiyor ya da suda doğumun olacağı gün gerçekleştirmediyse lavman uygulaması yapılır. Bu sayede bağırsakların temizlenmesi ve suda oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmesi sağlanır.
Yapılan tüm tetkik ve muayenelerden sonra herhangi bir komplikasyona dair bulguya rastlanmadıysa ve annenin rahim ağzı 4- 5 cm’e ulaştıysa anne suya alınır. Su ortamında bütün kaslar gevşediğinden rahim ağzının açılması daha çabuk gerçekleşir. Ayrıca anne rahatladığı için ağrı ve buna bağlı gelişebilecek anksiyete en aza indirilir. Doğum yapmada ağrı normal doğuma oranla daha az oluşmaktadır. Ancak bu ağrının olmadığı anlamına gelmez. Katlanılabilir bir ağrı söz konusudur. Tabi ki bu annenin ağrı eşiğine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fazla ağrı uyaranı söz konusu ise, arı kesiciler verilebilir ancak hipotansiyona yol açabilecek ağı kesiciler tercih edilmemelidir.

Suda doğum eyleminde ilerlemeyen traway adı verilen ve çocuğun bir yerde kaldığı ve çıkış yapmadığı durumlarda ise nedenleri süratli bir şekilde araştırılır. Bu tip durumlarda bebek yanlış pozisyon almış ya da iri bebek durumu söz konusu olabilir. Bu tip durumlarda suda doğum eylemine son verilerek hasta kara şartlarında, normal doğum mümkünse normal doğum ile normal doğum mümkün değilse sezeryan ile doğum eylemi gerçekleştirilir.

Suda doğum eyleminde bebek suda çıkışını tamamlayıp hava ile temas ettiğinde galbin refleksi denen refleks sayesinde nefes almaya başlar. Bu sayede bebeğin suyu aspire etmemesi sağlanarak doğum sonrası enfeksiyon riski en aza indirilmiş olur. Bu refleks sadece yeni doğanlarda bulunur. Bu refleks doğumdan birkaç gün sonra kaybolur. Bebeğin kafası sudan çıktığı anda ilk 5 saniye ile 60 saniye arasında tüm vücudunun sudan çıkarılması gerekmektedir. Bunun sebebi hala amniyoz sıvının içerisinde olduğunu düşünerek galbin refleksinin gerçekleşmemesi ihtimalidir. Bu refleksin gelişmesine müteakip bebek annenin kucağına verilir. Kafa kısmı dışarıda diğer kısımlar suyun içinde olacak şekilde tutulan bebeğin hem rahatlaması sağlanır hem de sudan çıktıktan sonra üşümesinin önüne geçilmiş olur. Eğer anne ve bebeğin sağlık durumunda herhangi bir problem ok ise, bebek aynı anda emzirilmeye çalışılır. Bunun sebebi anne ile olan bağın hemen kurulabilmesidir. Ayrıca bebek annenin memesinden süt emmeye başladığı anda anne vücudunda oksitosin hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon doğum sonrasında rahimin toparlanmasına yardımcı olur.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın