Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 09 Temmuz 2020

Sürücüsüz Otomobiller Yollarda Olacak

Sürücüsüz Otomobiller Yollarda Olacak

Sürücüsüz Otomobiller Yollarda Olacak

Sürücüsüz Otomobiller, Sürücüsüz Araçların Trafiğe Çıkma Zamanı, Sürücüsüz Araba Modelleri Ne Zaman Trafikte Olacak.

Sürücüsüz Otomobiller

Teknolojinin Hızla Gelişmesiyle Otomobil Teknolojileri De Gelişmiş, Kullandığımız Otomobillerde Sürüş Kolaylığı Ve Sürüş Güvenliği Sağlayan Otomobil Özellikleri Birer Birer Otomobillere Uyarlanmıştır. Yeni Nesil Otomobillerde, Sürücüler Açısından Daha Kolay Otomobil Sürüşü Sağlamak, Daha Güvenli Bir Yolculuk Yapabilmeleri Ne İmkan Sağlamak İçin Yol Güvenliği Sağlayan, Şerit Takip Sistemi, Fren Mesafesi Kontrol Sistemi, Otomobil Lastiği Yol Tutuş Performansı Gibi Özellikleri Ölçen Ve Veriler Elde Eden Sensör Sistemleri Geliştirilmiş Sürücüler İçin Daha Kolay Ve Daha Güvenli Bir Yolculuk Sağlamıştır.

Elektrikli Araba Modelleri Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Sürücüsüz Otomobiller Yollarda OlacakOtomobil Üreticileri; Elektronik Sistemlerin, Robot Teknolojilerin Ve Yazılım Sektörünün Bir Arada Bulunduğu Otomobiller Geliştirmiş Ve Bu Sistemlerin En İleri Seviyesi Olan Sürücüsüz Otomobiller Geliştirilmeye Başlanmış, Tesla Sürücüsüz Otomobil, Google Car, Apple Car Gibi Sürücüsü Modellerin Test Sürüşleri Yapılmaya Başlanmıştır. Bu Otomobillerin Yanında Büyük Otomobil Üreticisi Firmalar Kendi Ürettikleri Sürücüsüz Otomobilleri Avrupa Sokaklarında Test Etmişler Ve Geliştirmeye Devam Etmişlerdir.

Sürücüsüz Otomobili İlk Olarak, 1980 Yılında Mecedes Benz Firmasının Mühendisleri Tarafından Geliştirilmiş Kamera Sistemi İle Sürücüsü Olmadan Kendini Yönetebilen Bir Otomobil Üretmiş Ve Bu Otomobile Vamp – Vita 2 Adını Vermişlerdir. Vamp – Vita 2 İle Test Sürüşlerinde Fransa’nın Paris Şehrinde Sıradan Bir Trafiğin Bulunduğu Üç Şeritli Bir Yolda 1000 Km Boyunca Başarılı Bir Sürüş Çıkarmıştır. Vamp – Vita 2, Kamera Görüntü Sistemi İle, Şeridi Boş İken ,Konvoy Halinde Sürüş Yaparken, Şerit Değiştirirken Aracın Kontrolünü Otomatik Olarak Sürücüden Alarak Sürücüsüz Olarak Yola Devam Etmiştir.

1995 Yılında Vamp – Vita 2 Nin Geliştirilmiş Hali Olan Mercedes S Modeli Bir Araç Almanya’nın Münih Şehrinden Danimarka’nın Kopenhag Şehrine 1600 Km Yolu Sürücüsüz Olarak Kat Ederek Sürücüsüz Dünya Genelinde Kullanılabilir Bir Araba Üretilmiş Oldu. Ancak O Yıllarda Avrupa Ülkelerinde Trafik Mevzuatları Sürücüsüz Arabaların Trafiğe Çıkması İçin 10 Yıl Boyunca İzin Vermediğinden, Trafikteki Sürücülerin Bu Duruma Alışık Olmadığından Sürücüsüz Otomobiller Rafa Kaldırılmış Oldu.

Günümüze Kadar Teknolojinin Gelişmesi Ve Yapılan Ar – Ge Ler İle Sensör Sistemlerinin Otomobillere Uyarlanması, Sensör Yazılımlarının Geliştirilmesi İle 2000’li Yılların Ortalarında Darpa ( Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı ) Savaş Alanlarında Kullanılması Ve Askeri Güvenliği Sağlaması Amacıyla Sürücüsüz Otomobil Ve Savaş Araçları Üretmek İçin Çalışmalara Başlamıştır. Darpa, Yaptığı Çalışmalar İle Teknolojik Bir Prototip Geliştirmiş Ve New Mexico Da 2400 Km Dağlık Arazide Sürücüsüz Olarak Test Edilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Gelişen Dünyada Trafik Kazalarının En Aza İndirilmesi Kapsamında Avrupa Birliği Ülkelerinin, 2018 Yılından İtibaren Sürücüsüz Otomobillerin Yollara Çıkmasına İzin Veren Mevzuatların Çıkabileceği Konusunda Anlaşmaya Varmaları İle Sürücüsüz Otomobil Ar-Geleri Hızlanmıştır. İlk Olarak Google Firması Google Car Adı İle Geliştirdiği Ve Kendi Yazılımını Kullandığı Sürücüsüz Otomobilleri Geliştirmiş, Önce Amerika’da San Francisco – Los Angeles Arasında Yapılan Testlerde 230.000 Km Yolu Kazasız Atlatmıştır. Yapılan Testlerden Sonra Google Car Otomobilinin Test Amacıyla Dünyanın Farklı Yoğunluklarına Sahip Ülkelerinde Test Edilmesi İçin Dünyayı Dolaşmaya Başlamıştır.

Benzer Bir Otomobile Sahip Bir Diğer Firma İse Apple Firmasıdır. Apple, Çok Gizli Olarak Geliştirdiği Apple Car Sürücüsüz Otomobilini Geliştirmiş Ve Test Etmek İçin Amerika ‘Da Test Amacıyla Yer Araştırması Yaptığı Bilinmektedir. Tesla Motors Firması Da Sürücüsüz Otomobil Geliştirmiş, Amerika’da Ohio Eyaletinde 88000 Km Yol Testini Başarıyla Yapmıştır. Bu Firmaların Dışında Büyük Ve Köklü Otomobil Firmaları Android Firması İle Ortak Olarak Çalışmalara Başlamış Anroid Yazılımına Sahip Sürücüsüz Kendi Kendine Gidebilen Otomobil Üreterek Avrupa Sokaklarında On Binlerce Kilometre Test Sürüşü Yapmışlardır.

Günümüz Sürücüsüz Otomobillerinin Barındırdıkları Özellikler

1 ) Şerit Takip Sistemi: Ön Far Kenarına Konulmuş Minik Kameralar İle Şerit Takibi Yaparak Otomobili Mecbur Kalmadıkça Şerit İçinde Tutuyor.
2 ) Radar: Otomobil Önünde Belirli Mesafeleri Tarayarak Kaza Yapmasını Önleyen Sistemdir.
3 ) Lidar: Otomobillere 360 Derece Görüş Açısı Sağlayarak Sağa – Sola Rahatça Dönmelerini Sağlıyor.
4 ) Kızılötesi Kamera: Kızıl Ötesi Işıklar İle Otomobili Yola Yönlendirip Sağlıklı Bir Şekilde İlerlemesini Sağlıyor.
5 ) Gps: Aracın Gideceği Koordinatları İşaretleyerek Bu Koordinatlara En Kısa Yoldan Gidebileceği Yolları Belirliyor.

Sürücüsüz Otomobiller, Çıkarılan Trafik Mevzuatları Ve Gelişen Teknoloji İle 2020’li Yıllardan İtibaren Yollarda Olacaktır. Artık Yolda Trafik Stresi Yaşamadan, Sürücüye Bağlı Trafik Kazaları Olmadan Rahat Bir Yolculuk Bizleri Beklemekte.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın