Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Süt Üretim Çiftliği Kurma Maliyeti Hibe Ve Krediler

Süt Üretim Çiftliği Kurma Maliyeti Hibe Ve Krediler

Süt Üretim Çiftliği Kurma Maliyeti Devlet Destekleri

Süt Üretim Çiftliği Kurma Maliyeti, Süt Üretim Çiftliği Nasıl Kurulur? Tesis Kurmada Devlet Destekleri.

Süt Üretim Çiftliği Kurma Ve Şartları
Yeni Bir Alanda Yatırım Yapmak İstiyorsanız Karlı İş Fikirlerinden Bir Olan Süt Üretim Çiftliği Kurmak En Akıllıca İş Fikirlerinden Biri Olacaktır. Süt Üretim Çiftlikleri Günümüzde Süte Olan Talep Göz Önüne Alındığında Çok Karlı Bir İştir. İlk Yatırım Maliyeti Süt Hayvanı Ve Tesis Kapasitesine Göre Değiştiği İçin Net Bir Maliyet Hesabı Yapmak Oldukça Zordur. Günümüzde Bir Süt Üretim Çiftliği Kurmak İçin Yapılması Gerekenleri Şu Başlıklar Altında Toplayabiliriz.

Süt Üretim Çiftliği Nasıl Kurulur

1 ) Besi Hayvanı Seçimi: Bir Süt Üretim Çiftliği Kuracaksanız Besi Hayvanlarını Çok Genç Veya Çok Yaşlı Seçmemeli Friz, Montafon, Simental İnek Türlerini Tercih Etmelisiniz. Bu İnek Türleri Yılda Ortalama 4 bin ile 5 bin Litre Süt Verir. Süt Üreticiliğinde Hayvan Cinsi Çok Önemlidir.

2 ) Tesis Yeri Ve Şartları: Hayvan Çiftliği Kuracağınız Yer Konum Verim Açısından Çok Önemlidir. Mümkün Olduğu Kadar Şehrin Dışında Otlak Arazisi Olarak Verimli Bir Arazi Seçmeniz Sür Verimini Doğrudan Olumlu Etkileyecektir. Ayrıca Tesis Kapasitesi İçin Yeterli Büyüklükte Otlak Alanı, Ağıl Ve Süt Sağma Tesisi De Olması Gereklidir. Aksi Durumda Hazır Besinlerle Beslenen Hayvanlar Bir Süre Sonra Yağlanacak Ve Süt Verimi Düşecektir.
Tesis Yeri İle İlgili Bir Diğer Konu Da Tesisin Kurulacağı Alana Ulaşım, Tesise Gelen Suyun Temizliği, Elektrik, Çevre Temizliği Gibi Etkenlerin Yeterli Olması Sağlanmalıdır. Şehir Şebekesinden Alınan Su Arıtma Tesisinden Geçirilmeli Ve Sonrasında İçme Suyu Olarak Kullanılmalıdır. Elektrik Şehir Şebekesinden Temin Edilecek Olsa Da Kesintilere Karşı Jeneratör Alınmalı Ve Hayvanların İhtiyaçları Eksiksiz Bir Şekilde Karşılanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

3 ) Makine Ve Ekipmanlar: Bir Süt Üretim Çiftliği Kuracaksanız Süt Sağım Makineleri, Pastörize Tesisi, Hayvan Ağılını Isıtmak İçin İdeal Isıtma Sistemi, Aydınlatma Sistemi, Yem Karma Makinesi, Süt Depolama Tesisi, Tesiste Çalışanların Barınacağı, Yemek Yiyeceği, Yaşayacağı Tesislerin Sağlanması Gereklidir. Bu Tesisler İçin İdeal Yaşam Şartları Asgari Bir Şekilde Sağlanmalı Ve Hayvan Ve Çalışan Verimi Düşürülmemelidir.

4 ) Süt Üretim Çiftliği Kurma Maliyeti: Bir Süt Üretim Çiftliği İçin Maliyet Hesabı Hayvan Başına Yapılabilir. İyi Cins Bir Süt Sığırı Tercih Ederseniz Bir Hayvan Maliyeti Yaklaşık 12.000 – 15.000 Lira Olur. Daha Orta Bir Cins Seçerseniz Bu Rakam 6.000 – 9.000 Liraya Kadar Düşer. Tesis Kuracağınız Arazi Şehrin Dışında Olursa Dönüm Başına 15.000 – 30.000 Lira Arası Bir Maliyet Oluşturur. Eğer Ortalama 30 Hayvanlık Bir Tesis Kuracaksanız İki Dönüm Arazi Yeterli Olacaktır. Bu Durumda Yaklaşık Olarak 350 Bin Lira Gibi Bir Rakama 30 Hayvanlı Bir Süt Üretim Çiftliği Kurmuş Olursunuz.

Süt Üretim Çiftlikleri İçin Hibe Ve Krediler
Süt Üretim Çiftlikleri İçin Devlet Desteği Farklı Bakanlıklar Tarafından Sağlanmaktadır. Tarım Gıda Ve Hayvancılık Bakanlığına Bağlı Tarım Ve Kredi Kooperatifleri Bu Konuda Hibe Ve Sıfır Faizli Kredi Veren En Önemli Kuruluştur. 50 Hayvandan Fazla Kapasiteli Bir Çiftlik Kuracaksanız Başvurmanız Ve İş Planınızın Kabul Edilmesi Halinde Maliyetin 1/3 Ünü Hibe Olarak Alabilirsiniz. Bir Diğer Seçenek De Maliyetin % 65 İni Sıfır Faizli Ve 5 Yıl Geri Ödemesiz Bir Şekilde Kredi Şeklinde Kullanmaktır.

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı; Hibe Ve Kredi Başvurularını İnceleyen Heyet Kurulacak Tesisin İş Planının Kabul Edilmesi Durumunda Makine Ve Ekipman Bedelinin Yarısını Hibe Olarak Vermektedir. Ayrıca İsteğe Bağlı Olarak Arazi Kirasının Bedelini De Sıfır Faizli Olarak Karşılamaktadır. Bu Kurumlar Dışında Yeni Bir İstihdam Alanı Yaratan Kişilere KOSGEB Destek Vermekte Ve İş Planında Belirtilen Makine, Ekipman, Çalışan Maliyetlerinin % 40’ını Hibe Olarak Vermekte, İş Planına Göre Maksimum 150 Bin Lira Hibe Vermektedir.

Süt Satışı
Süt Üretim Çiftliğinde Üretilen Sütler İçin Anlaşmalar Yapmalı Sürekli Olarak Satın Alan Kurum Ve Kişiler Bulmalısınız. Kar Elde Etmek İstiyorsanız Mutlaka Pazarınızı Geniş Tutmanız Gereklidir. Aksi Halde Tarım Gıda Ve Hayvancılık Bakanlığının Belirlediği Litre Taban Alım Fiyatından Süt Satışı Yaparak Minimum Kar Elde Etmek Zorunda Kalabilirsiniz. Pazarınızı Geniş Tutmadığınız Takdirde Ürettiğiniz Sütün Elinizde Kalması İhtimali Bulunmaktadır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın