Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Tavuk Çiftliği Kuracak Olanlara Öneriler

Tavuk Çiftliği Kuracak Olanlara Öneriler

Tavuk Çiftliği Kuracak Olanlara Öneriler

Kendi işini yapmak için en sık tercih edilen işlerden biri de tavuk çiftliği kurmaktır. Organik yumurta yetiştiriciliği günümüzde oldukça popüler olup üstelik organik yumurtaya rağbet de fazladır. Tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin öncelikle bu işin maliyetini bilmesi ve hangi belgelere ihtiyacı olduğunu araştırması gerekir.

Çiftliğiniz İçin Hangi Ekipmanlar Gerekli?

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?Tavukları beslemek için yeterli alan
Besleme ve sulama ekipmanları
Tavuk işleme makineleri
Atık tasfiyesi ekipmanları
Hastalık ve haşere ile mücadelesi ekipmanları
kuluçka ekipmanları

Verimli ve kar getiren bir tavuk çiftliği için öncelikle gerekli ekipmanlar bilinmelidir. Tüm bunların belli bir maliyeti olacak ve tavuk çiftliği maliyeti ilk etapta yüksek olsa da oldukça karlı bir iş olduğundan kısa sürede kendini amorti edecektir. Üstelik tavuk çiftliği devlet destekleri son derece fazladır. Sıfır faizli kredi, hibe kredi veya düşük faizli kredi verilmekte, KOSGEB tarafından girişimcilere ciddi destek olunmaktadır. Tavuk çiftliği kredi başvurusu için çiftlik sahibi veya proje sahibi olmak gerekmektedir. Tavuk çiftliği ekipmanları için KOSGEB’e başvurulabilir ve alınan her bir ekipman faturası KOSGEB’in vereceği destekle karşılanabilir.

Çiftlik İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Başvuru formu
SGK kaydı
İmza sirküleri ve sorumlu müdürün adı soyad, TC kimlik no su, sorumlu müdür sözleşmesi beyanı
Çiftlikte 50 kişiden fazla personel çalışacaksa iş yeri hekimliği belgesi
İtfaiye Raporu
Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigortası
Mülk sahibi ise Tapu bilgileri beyanı, Kiracı ise kira sözleşmesi
Tesisin Bulunduğu Parsele Ait İmar Durum Belgesi
Yapı Kullanma İzin Belgesi
İş Akış Şeması ve Açıklama Raporu
Çevre İzni
Çevre Kirlenmesini Önleyecek Tedbirler Hakkında Rapor
Tehlikeli atıklarla ilgili lisansa tabi ise belgesi
İçme ve kullanma suyu teminiyle ilgili belge
Ruhsat Harcı/Ücret

Tavuk Çiftliği Kuracak Olanlara Devletten 30 Bin TL Hibe Kredi

Çiftlik kurmak için gerekli belgeler ve ekipmanların hazırlanmasından sonra devlet desteği için kredi başvurusu yapılabilir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tavuk çiftliği kuranlara 30 bin TL hibe kredi verilmektedir. En az 500 tavuk satın alarak tavuk ve yumurta yetiştiriciliği yapmak isteyenlere 30 bin TL devlet desteği verilmektedir.

TKDK’nın Verdiği Destek

TKDK tarafından da tavuk üreticileri desteklenmektedir. IPARD programı ile girişimcileri destekleyen TKDK, hindi, kaz, ördek, bıldırcın, civciv, deve kuşu gibi kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin yanındadır. Girişimci ve çiftçilere %70’e varan hibe kredilerle ciddi oranlarda destek sunmaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olan TKDK Türkiye’nin 42 ilinde hizmet sunmakta ve tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenlere çağrı ilanları ile desteğini sunmaktadır.

Tavuk yetiştiriciliğinde projesi hazır olan ve bu işi ciddi olarak yapmak isteyenlere devlet KOSGEB, TKDK ve bankalar aracılığı ile hibe, sıfır faizli ve düşük faizli kredi ve destekleri ile yardımcı olmakta ve her zaman girişimcilerin yanında durmaktadır.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ferdinand Leo dedi ki:

    Gerçek bir kredi mi arıyorsunuz? Herhangi bir nedenle ve her türlü krediye ihtiyacınız var mı? Nihayet% 2 faizle güvenilir kredilerimiz varsa yardıma hazırız. İlgilenen borçlular şimdi (musafacapitals88@gmail.com) bizimle iletişime geçip, bugünkü kredileri değiştirin.

    Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın