Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 11 Temmuz 2020

Uçak Gemisi Ve Feribot Hakkında Bilgi

Uçak Gemisi Ve Feribot Hakkında Bilgi

Uçak Gemisi Ve Feribot Hakkında Bilgi

Uçak Gemisi Gövdesinde Uçak Taşıyan, Büyük Düz Güvertesi İle Uçakların İniş Ve Kalkış Yapmasını Sağlayan Dev Gemilere Uçak Gemisi Denir. Uçak Gemilerinin Tarihi Birinci Dünya Savaşından Daha Eskiye Kadar Uzanır. 1914 Yılında Aslında Bir Ticaret Gemisi Olan Uss Pennsylvania Üzerinde Yapılan Çeşitli Değişikliklerle Uçaklar İçin İniş Ve Kalkış Yapabilecekleri Bir Pist Eklenmiş Ve Birinci Dünya Savaşında Çanakkale Cephesinde Bizlere Karşı Kullanılmıştır.

Uçak Gemisi Ve Feribot Hakkında BilgiUçak Gemilerinin Başlıca Özelliği Savaş Uçaklarının Güvertesine İnebilmesine İmkan Vermesidir. Uçak Gemisine İnecek Uçaklar Normal Pistlere İnen Uçaklardan Farklıdırlar. Savaş Uçaklarının Kanatları Geminin Güvertesindeki Hangarlara İndirilmesi Sırasında Fazla Yer Kaplamaması İçin Katlanabilir Türdedir. Uçaklar Güverte Üzerinden Kalkışına Yardım İçin Mancınığa Benzeyen Bir Alet Kullanılır. Yine Uçakların Güverteye İnişine Yardımcı Olmak İçin Hızlarını Yavaşlatmak İçin Kalın Lastik Şeritler Kullanılır. Uçak Gemilerinde Ayrıca Dikine İniş Kalkış Yapabilen Uçaklar Da Kullanılmaktadır.

Birinci Dünya Savaşında Ortaya Çıkan Uçak Gemileri Savaşlardaki Etkin Kullanımı İkinci Dünya Savaşına Denk Gelmektedir. İkinci Dünya Savaşının Akışını Değiştirdikleri Düşünülmektedir. Dünyada 9 Ülkenin Sahip Olduğu Bu Devasa Gemilerde Başı Süper Güç Amerika Birleşik Devletleri Çekmektedir.

Feribot Hakkında Bilgi

Feribot Hakkında BilgiFeribotlar Otomobil, Otobüs Ve Benzeri Kara Araçlarının Yolcularıyla Birlikte Taşınması Amacıyla Yapılmış Gemilerdir. Feribotlar Araçların Köprüsü Olmayan Yerlerde Uzun Süreli Yolculuk Yapmasına Sağlayan Gemilerdir. Bir Kıyıdan Başka Bir Kıyıya Veya Daha Uzun Mesafelerde Araçları İçindeki Yolcularla Birlikte Ulaştırırlar. Feribotların Küçük Olanlarına Arabalı Vapur Denmektedir. Bir Çok Türü Bulunan Feribotların Bir Treni Bütünüyle Taşıyan Büyük Türleri de Bulunmaktadır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın