Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Uçaklar Hakkında İlginç Bilgileri

Uçaklar Hakkında İlginç Bilgileri

Uçaklar Hakkında İlginç Bilgileri

Uçaklar Nasıl Uçmaktadır
Uçaklar Motorlarının Kuvveti Ve Biçimleri Sayesinde Uçmaktadırlar. Uçakların Hızla Dönen Pervaneleri Gövdelerini Çekmekte (Tepkili Uçaklarda İter) Kanatları Havadan Destek Almaktadır. Uçak Piste Hızını Aldığında Hava Gövde Ve Kanatları Üzerinde Bir Direnç Kuvveti Göstermektedir. Havanın Direnci 2 Bileşen Olarak Ayrılır. Birincisi Uçağı Yerden Kaldırmaya Yönelten Taşıma Yada İtme, Diğeri İse Hareketi Engelleyen Çekici Güçtür. Kalkış Esnasında Hız, Taşıma Gücünün Uçağın Ağırlığından Yüksek Olmasına Yetecek Derecede Olması Gereklidir. Yatak Uçuşta Ve Hız Değişmezken Taşıma Gücü Toplam Ağırlığı Dengeler Ve Motorların Sağladığı Enerji Karşı Koyma Gücünü Alt Eder.

Uçaklar Havada Nasıl Yönetilir
Uçaklar Hakkında İlginç BilgileriUçakları Havada Yönetenlere Pilot Denir. Pilotlar Haritaları İnceler, Pusula Sayesinde Bir Yön İzler, Telsizlerden Bilgi Alıp, Araziyi İzleyerek Uçar. Hava Alanı Kulesi Uçağa Kalkma İzni Verir Ve Kalkışa Geçen Uçağı 9 Kilometre Yarıçapında Bir Alan İçerisinde Kule Tarafından Uçak İzlenir. Uçak Daha Sonra Bölgesel Kontrol Merkezlerinin Sorumluluk Alanlarına Girer. Büyük Mesafeler Arasında Air Ways Denilen Gerçek Hava Yolları Bulunur. Uçaktaki Otomatik Sistemler Pilota Uçağın Yükseklik, Hız Ve İzlediği Yolu Bildirir. Pilot Aldığı Bilgiler Üzerinde Gerekli Düzenlemeleri Yapar.

Uçaklar İnişe Geçmeden Önce Neler Yaparlar
Piste İnişe Geçmeden Önce Uçaklar Sıra Beklemek, Rüzgarın Yönünü Görmek, Kulenin Talimatlarını Almak İçin Hava Alanının Üzerinde Dolanırlar. Dünya Üzerindeki Özellikle Büyük Hava Alanlarında Hava Trafiği Çok Yoğun Olduğundan Kuleye Bildirimde Bulunmadan Kuleden İniş İzni Almadan İnişe Geçemez. Kulenin Talimatlarına Uymadan, Kulenin Hangi Piste İneceğini Almadan Hiç Bir Uçak İnişe Geçemez.

Deniz Uçağı
Devasa Tekerlekler Ve İniş Takımları Uçağın Karadaki Piste İnmesini Sağlar. Tekerin Yerine Yüzer Kayaklar Konulursa Veya Uçak Gövdesine Deniz Teknesi Biçimi Verilirse Bu Tip Uçaklar Deniz Üzerine İniş Ve Kalkış Yapabilir. Deniz Uçakları İniş Takımları Yerine Su Üzerine İniş Ve Kalkış Yapabilmelerine Uygun Bir Gövdeye Sahiptirler. Su Üzerinde Hızını Alan Uçak Su Ve Havanın Aynı Andaki Etkileri Sebebiyle Uçağın Bir Miktar Havalanmasına Neden Olur. Yeteri Kadar Hızlandıktan Sonra Diğer Uçaklar Gibi Hava Tabakasının Üzerinde Kanatları Yardımıyla Tutunurlar.

Uçağın Çıkardığı Büyük Gürültünün Nedeni Nedir
Ses Hızını Aşan Uçaklar Sesten Hızlı Uçtuklarında Gökyüzünde Büyük Bir Gürültü Duyulur. Bu Gürültü Yere Kadar Ulaşıp, Camları Ve Çerçeveleri Titretebilir, Bu Duruma Uçağın Ses Duvarını Aşması Neden Olur. Uçakların Kanatları Önlerindeki Havayı Sıkıştırır, Bunun Sonucunda Meydana Gelen Basınç Uçağın Hızına Göre Değişir. Ses Hızını Aşan Uçak Kendi Aralarında İçten Teğet, Haline Gelen Küresel Dalgaları Oluşturur. Titreşimli Bir Enerji Küpü Şeklindeki Patlamalara Uçağın Ses Duvarını Aşması Neden Olur. Bu Patlamalar Top Patlamalarına Benzer Ve Camları Dahi Kırabilir.

Uçak Neden Uzaya Gidemez
Uçakların Hızı Ve Şekli Dünyadan Çok Uzaklaşmak İçin Yeterli Değildir. Uçakların Hem Motorları Hem de Kanatları Vardır. Ancak Bir Uçağın Havanın Kendisini Taşamayacağı Kadar Seyrekleştiği Uzaklıklara Gitmesi Mümkün Değildir. Uçaklar 30-35 Bin Fit İrtifalarda Uçarlar.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın