Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Uzman Çavuş Olma Şartları

Uzman Çavuş Olma Şartları

Uzman Çavuş Olma Şartları Uzman Çavuşluk

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir

Askeri Mesleklerden Biri Olan Uzman Çavuşluk, Günümüz Gençleri Tarafından Sıkça Başvurulan Bir Meslek Türüdür. Özellikle Ülkemizde Son Dönemde Gelişen Olaylar Ve Bu Olaylara Bağlı Halkın Tepkisi Nedeniyle Askeri Mesleklere Yönelim Hayli Artmıştır. Bu Mesleklerden Biri Olan Uzman Çavuşluk İçin Bazı Şartları Karşılıyor Olmak Gerekir.

Uzman Çavuş Olma Şartları Uzman ÇavuşlukUzman Çavuş Olma Şartları İse Şu Şekildedir: Tsk’ da En Düşük Erbaş Rütbesine Sahip Olan Uzman Çavuşluk Mevki İçin, 26 Yaşını Geçmemiş Olmak, Askerlik Tezkeresini Aldıktan Sonra 3 Yılı Geçirmemiş Olmak, 164 cm’ den Az 210 cm’ den Uzun Olmamak, Boy Kilo Endeksinin Orantılı Olması Gerekiyor. (Örnek Olarak 164 Cm Boyunda Olan Bir Kişinin En Az 51, En Fazla 72 Kilo Olması Gibi) Ayrıca Nitelik Belge Notu Olarak da Bilinen Belge Notunuzun En Az 80 Puan Ve Üzeri Olması, Uzman Çavuş Olmanız İçin Gerekli Şartlardır. Ardından Gireceğiniz Yeterlilik Sınavında İse Gerekli Puanı Almalısınız. Bundan Sonra İse Sağlık Muayeneleri, Spor Mülakatları Ve Şoför Olmak İsteyen Adaylar İçinse Psikoteknik Sınavından Geçmek Gerekmektedir. Bu Saymış Olduğumuz Belli Başlı Şartları Yerine Getirdiğiniz Takdirde Önünüzde Uzman Çavuş Olmak İçin Herhangi Bir Engel Kalmıyor. Bu Sayede Askeri Mesleklerden Biri Olan Uzman Çavuşluk, Sizin İçin Hayal Olarak Kalmıyor Diyebiliriz. Saymış Olduğumuz Şartlar Diğer Askeri Mesleklere Göre Daha Kolay Ve Daha İmkanlı. Bu Nedenle Uzman Çavuş Olmak, Diğer Askeri Mesleklere Göre Biraz Daha Kolay Diyebiliriz.

Uzman Çavuşluk Sınavı

Devletin Bir Askeri Personeli Olarak Görev Yapmak Aslında Her Erkeğin Hatta Bazı Bayanların En Büyük Hayallerinden Biridir. Devlet Bunun İçin Bazı Askeri Kadrolara Alım Yapmaktadır Ve Bu Sayede Birçok İnsan Hayallerine Kavuşabilmektedir. Ancak Bu Kadrolara Yerleşebilmek Adına Çeşitli Sınavlardan Geçmek Şart Diyebiliriz. Öncelikle Yapılan Uzman Çavuşluk Sınavından En Az 70 Puan Almak Gerekmektedir. Sınavda İse Atatürk İlkeleri, İnkılap Tarihi, Milli Coğrafya, Matematik, Türkçe-Dil Bilgisi Ve Temel Vatandaşlık Bilgisi Konularından Oluşmaktadır. Bu Sınavda Başarılı Olanlar Ön Sağlık Muayenesine Götürülür Ve Vücudunda Herhangi Belirgin Bir İz Olmayan Kişiler Spor Mülakatlarına Katılmaya Hak Kazanır. Spor Mülakatlarında 1500 Metre Koşu, Mekik Ve Şınav Gibi Testleri Başarılı Bir Şekilde Tamamlayan Adaylar Artık Uzman Çavuş Olabilmek İçin Hazır Hale Gelirler. Ayrıca Şoför Olmak İsteyen Adaylar Ek Olarak Psikoteknik Sınavından Geçirilirler. Bu Sınavda Görsel Ve İşitsel Öğelere Karşı Duyarlılık Ölçümü Yapılır. Her Konuda Sınavdan Başarıyla Geçen Adaylar İçin Artık Önlerinde Bir Engele Kalmaz Ve Uzman Çavuşluk Görevlerine, Görevlerinin Tayin Edildiği Yerde Başlayabilirler. bilgiustan.com

Uzman Çavuşların Maaşları
Bilindiği Gibi Askeri Meslekler Günümüzde Son Derece Sık Bir Şekilde Tercih Edilmekte. Bunun Öncelikli Sebeplerinden Biri Vatana Hizmet Etmek Ve Bireylerin Sırtını Devlete Yaslamak İsteyerek, Garanti Bir Kapıda Çalışma Olanağından Faydalanmak. Bu Konuda Uzman Çavuşluk, Ön Planda Tutulan Askeri Meslekler Arasında Yer Alıyor. Uzman Çavuşluk Maaşları Da Bu Konuda Birçok Bireyin İlgisini Çekiyor. Uzman Çavuşluk Maaşları Kişinin Görev Yaptığı Yere Göre Değişiyor Diyebiliriz (Eğitim Durumu, Görev Yeri, Derecesi Gibi). Bunu Da İki Kısımda Doğu Ve Batı Olarak İnceleyebiliriz. Batı İllerde Görev Yapan Bir Uzman Çavuş Genel Olarak 2900-3300 TL Arasında Bir Maaş Almaktadır. Doğu İllerde Görev Yapan Bir Uzman Çavuş İse 4300-4900 TL Arasında Bir Maaş Almaktadır. Bu Maaşlara Primlerde Eklenmektedir. Özellikle Yapılan Operasyonlarda, Çeşitli Görevlerde Ve Belirli Vakalara Katılımınızda Bu Rakamlar Daha Da Yükselmektedir Diyebiliriz. Bu Nedenle Vermiş Olduğumuz Rakamların Artış Gösterme İhtimali Çok Daha Yüksek Bir İhtimaldir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Umut dedi ki:

  Orta okulartik basvuruyapamiyor uzman cavusluga lise sart istiyorlar arkadasim yeni uzman cavus oldu ve lise diplomasi istiyorlar dedi bende uzman cavus olmak istiyorum liseye basladim allahin izniyle lisemi bitirip uzman cavus olucam

 2. Fırat Murat dedi ki:

  Askerlik şartı varmı askere gitmedim daha sizce olurmuyum

  1. Bilgi Ustan dedi ki:

   2017 yılında çıkan kanun hükmünde kararname ile önce jandarmada askerli şartı kalıdırdı, 2018 yılında diğer kuvvetlerde kalıdırlacaktı. şartlar alım olduğunda belirtiliyor.

 3. Ali dedi ki:

  Jilet izi engel mi çok belli değil fondotenle kapatsam anlarlarmı sağlık ta

 4. Hikaye Oku dedi ki:

  en büyük hayallerimden birisi.

 5. Abuzer Selvi dedi ki:

  Orta okul mezunları başvuru yapa biliyormu?

  1. Bilgi Ustan dedi ki:

   evet başvurabilir.

Bir Cevap Yazın