Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 03 Temmuz 2020

Yeryüzünün En Güzel Hayvanları Kuşlar

Yeryüzünün En Güzel Hayvanları Kuşlar

Yeryüzünün En Güzel Hayvanları Kuşlar

Kuşlar yeryüzünün en güzel hayvanları olarak gösterilir. Kuşların inanılmaz renkleri, uçma becerileri ve güzel ötüşleriyle insanların ilk çağlardan beri ilgisini üzerine çekmiştir. İnsanoğlu kuşları evcilleştirmeye çalışmış, gözlem altına almıştır.

Yeryüzünün En Güzel Hayvanları Kuşlarİnsanların kuşlara olan ilgisi daha çok duygusaldır. Kuşların renkleri ve sesleri insanlar tarafından taklit edilmiş, uçuş teknikleri incelenmiştir. İnsanları duygulandıran kuşlara şarkılar yazılmıştır. Türkiye dünya üzerinde kuş zenginliği bakımından ender ülkelerden biridir. Ülkemiz düzenli olarak kuzeyden güneye göç eden kuşların uğrak yeridir. Bu sebepten dolayı çok sayıda göçmen kuş ülkemizi ziyaret etmektedir. Dünya üzerindeki ender kuş türlerini ülkemizde görmek mümkündür.

Yeryüzünün En Güzel Hayvanları KuşlarYeryüzünün güzel hayvanları kuşların en temel özelliği uçabilir olmalarıdır. Uçmak kuşlara büyük avantaj sağlamaktadır. Yeryüzünde uçamayan kuş türü deve kuşudur. Günümüzde dünya üzerinde 10 bin kadar kuş türünün olduğu tahmin edilmektedir. Kuşlar sert kabuklu yumurtalarla ürer ve hepsinin gagaları vardır. Kuşların hafif ancak çok dayanıklı bir omurgası vardır. Uçabilen dinozorlardan geldikleri tahmin edilen kuşların metabolizmaları hızlı çalışmaktadır. Bilim adamları arasında kuşların sınıflandırılması hala tartışmalı bir konudur.
Kuşların belirgin bir cinsel organı yoktur. Üreme dönemlerinde erkek kuş ve dişi kuş arka arkaya kuyruklarını kaldırarak bir saniyeden az süren küçük bir temasta bulunarak erkek kuşun sperminin dişi kuşa geçmesiyle döllenmektedirler. Bu olaya döllenme öpücüğü denilmektedir. Dişi kuş spermleri bedeninde taşımaya başlar. Taşıma süresi kuşa göre değişmektedir. Dişi kuşlar yumurta ürettikçe tek tek döllenirler. Döllenmiş yumurta yuvaya bırakıldığında kuluçka dönemi başlamış olur. Yumurtanın çatlaması sonucunda dünyaya yeni bir kuş gelir. Bazı kuş türleri eşlerine hayatları boyunca sadık kalabilmektedir.

Kuşlar uçmayı, göç etmek, avlanmak ve iletişim kurmak, kimi kuşlar ise ulaşılmaz yüksek tepe ve ağaçlara güvenli bir yuva kurmak için kullanır. Kuşların uçma teknikleri uçakların uçmasına benzemektedir. Kuş kanatları uçaklardaki kanatlarla aynı görevi yerine getirmektedir. Kuşun kanadı kuşa kaldırma gücü sağlamaktadır, kanatlarını çırparak yükselirler. Kuşlar için kanatlar uçmanın temel unsuru olup, kanatlarında bulunan farklı açı ve boylardaki tüy dizilimleri uçmak, yön değiştirmek ve inmeyi sağlamaktadır. Bazı kuş türleri havada asılı kalmak için kanatlarını çok hızlı olarak çırparlar ancak bu hızlı kanat çırpma işlemi çok büyük bir enerji gerektirdiğinden ancak küçük kuşlar yapabilmektedir. Birçok büyük kuş türleri ise kanatlarını açarak kanat çırpmadan uzun bir süre havada süzülebilir. Bu tür kuşlara örnek olarak deniz kuşları ve yırtıcı kuşlar verilebilir.

Kuşları diğer hayvan türlerinden ayıran en büyük özellikleri binlerce kilometre göç edebilmeleridir. Sadece iri ve büyük kuşlar değil orta ve küçük boy kuş türleri de göç edebilir. Kuşların göç etmesinin en büyük sebebi kuluçka için uygun bir iklime sahip bir yer bulmaktır. Bazı kuş türleri besin temin etmek için göç eder. Dünyadaki kuş türlerinin büyük bir bölümü kuzey yarımküreden güney yarımküreye sonbaharda göç eder, ilkbaharda ise tersine bir göç yaşanır. Kuşların göç sırasında binlerce kilometrelik bir uzaklıkta yönlerini nasıl buldukları bilim adamlarının ilgisini çekmektedir. Bilim adamları tarafından kabul gören en güçlü neden genetik olarak açıklanıyor. Göç sırasında çevresel faktörlerin göçün rotasını etkilediği ayrıca bir gerçektir.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın