Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 26 Mayıs 2020

Yıldırım Düşmesinde Yapılması Gerekenler

Yıldırım Düşmesinde Yapılması Gerekenler

Yıldırım Düşmesinde Yapılması Gerekenler

Bir Fırtına Çıktığında İnsanların Hayatı Tehlikeye Girebilir. Gök Gürültüsünü Duyduğunuzda İlk Yapmanız Gereken Kapalı Bir Mekana Girmektir. Eğer Bir Yıldırım Fırtınasına Yakalanmışsanız Olabileceğiniz En Güvenli Yerlerden Biri Bir Arabanın İçidir. Çoğu Kişi Arabanın Lastik Tekerleklerinin Onları Koruduğunu Sanmaktadır, Ama Bu Doğru Değildir. Korumayı Sağlayan Aracın Metal Gövdesidir. Arabaya Çarpan Elektrik Yükü Kapalı Gövdenin Dış Yüzeyinden İletilecektir Bu Yüzden Arabanın Metaline Dokunmadığın Sürece Güvende Olacaksın. Elektrik Yükü Arabanın Dış Yüzeyinden Akıp Zararsıza Yere Boşalacaktır, Yapılan Deney Bunu Kanıtlamıştır. Yapılan Deney Yıldırım Gibi Bir Elektrik Yükünün Her Zaman Kapalı Bir Metal Cismin Dış Yüzeyinden Dolaştığı Şeklindeki Fizik Teorisini Kanıtlıyor. Bir Uçağa Yıldırım Düştüğünde Yolcuların Zarar Görmemesinin Sebebi De Bu. Ortalama Olarak Her Ticari Uçağı Yılda Bir Kez Yıldırım Çarpar.

Yıldırım Düşmesinde Yapılması GerekenlerYıldırım Telefon Hatları Üzerinden De Aktarılabilir. Yıldırım Tehlikesinde Olduğunuza Dair Bir İşaret Saçınızın Havaya Kalkmasıdır. Bu Sizin Pozitif Bir Kurdele Olduğunuz Ve Yukardan Bir Buluttan Gelen Negatif Öncüyle Birleşmek Üzere Olduğunuz Anlamına Gelir. Hemen Bir Şeyler Yapmazsanız Üzerinize Düşecektir. Eğer Başınıza Bu Durum Gelirse Yapılabilecek En İyi Şey Ayakların Ucunda Öne Çömelmektir.

Bir Yıldırım Fırtınasında Olunabilecek En Kötü Yer Geniş Bir Açık Alandır, Buna Göller Ve Denizde Dahildir. Yıldırımdan Ağaç Altına Saklanmak Fikri Kötü Bir Fikirdir. Yıldırım Ağacın Öz Suyunu Kaynar Buhara Dönüştürüp Ağacın Bir Ölümcül Kıymıklar Şeklinde Patlamasına Neden Olabilir.

Bir Yıldırımdan Direk İsabet Almanın Dışında En Büyük Tehlike Yıldırımların Çıkardığı Yangınlardır. Yıldırımların Yaygın Olduğu Bir Yerde Ağaçların Olduğu Bir Evde Yaşamak Büyük Bir Risk Demektir. Yıldırım Yangınları Evleri Ve Ağaçları Yok Etse De Arazi Üzerinde Olumlu Bir Etkiye De Yol Açabiliyor. Doğa Yıldırımların Çıkardığı Yangınlarla Yaşamanın Yolunu Bulmuş, Hatta Hayatın Yenilenmesi İçin Onlara Muhtaç Hale Gelmiş. Yıldırım Yangınları Yeri Temizliyor Ve Yenebilir Bitkilerin Ve Çalıların Büyümesine Yardımcı Oluyorlar. Çoğu Bitki Türü Yangınların Açtığı Yeri Kolonize Etmek Üzere Evrimleşmiş Hatta Bazı Tohumlar Büyümek İçin Ateşe İhtiyaç Duyuyor. Yıldırımlar Ayrıca Hayati Bitki Gübrelerinin Oluşmasını Sağlıyor. Zirvesinde Bir Yıldırımın Sıcaklığı 50 Dereceyi Bulur Ve Havayı Yakar. Bu Sıcaklıkta Nitrojen Ve Oksijen Tepkimeye Girip Nitratları Oluşturur. Bunlar Toprağa Yağıp Bitkiler İçin Besin Sağlarlar.

Peki Kurbanlar Nasıl Oluyor Da Bir Yıldırama Çarpılıp Hayatta Kalabiliyorlar. Bir İnsana Çarptığında Enerjini Çoğu İçerden Değil Dışarıdan Geçer. Hayati Organları Vurmak Yerine Elektrik Derideki Nemden Geçerek Yere İner Arkasındaysa Büyük Yaralar Bırakabilir. Bilim Adamları İnsanlara Gök Gürültüsünü Duyduklarında İçeriye Girmelerini Tavsiye Ediyorlar. Bazen Kıyafetler Ve Ayakkabılardaki Buhar Patlayıcı Sonuçlara Yol Açabilir. Çünkü Ter Yada Su Muazzam Miktarda Genişler Böylece İnsanlar Daha Fazla Hasar Görebilir. Bir Yıldırımın Kalp Krizi Yaratma Olasılığı Vardır Ama Çok Seyrek Görülür. Çoğu Kişi Yıldırım Çarpmasından Sağ Kurtulur Ancak Sinir Sistemi Hasarını Da İçeren Kalıcı Hasarlar Yaşayabilir.

Yıldırımın İnsan Vücudunda Bıraktığı Etkiler

Yıldırım Düşer, Dev Bir Statik Elektrik Kıvılcımı Saatte 100 Milyon Kilometre Hızla Atmosferi Yırtar, Yaklaşık 1 Milyar Volt Havayı Yararak İlerler, O Anda Akım Işık Dalgaları Oluşturur. Havada Hızla Akan Bir Işık Akımı Görünür, Geçtiği Havayı 28 Bin Santigrat Dereceden Daha Fazla Isıtır, Öylesine Hızlı Yayılır Ki Patlar, Sağır Edici Bir Gök Gürültüsü Duyarız. Bütün Bunlar Göz Açıp Kapayıncaya Kadar Meydana Gelir, Hem De Her Gün Dünya Üzerinde Yaklaşık 8 Milyon Kez Gerçekleşir.

Yıldırım Doğada En Sık Ve En Çok Gözlemlenen Doğa Olayıdır Ama Aynı Zamanda En Az Anlaşılan Olanıdır. Yıldırım 1 Milyar Volt Ve 200 Bin Amperlik Küçük Bir Elektrik Santrali Gibidir, Muhtemelen Dünyadaki Hayata Dair Payı Olan Ana Parçalardan Biridir.

Bir Yıldırımın İnsana Çarpması

Düşen Yıldırım İnsan Vücudunu Yırtarak İlerler, Geçiş Sırasında Kalbinizi Durdurur. Hayatınız Çevrenizde Bulunan Bir Kişinin Size Kalp Masajı Yapmasına Bağlıdır. İlk Yardım Sizi Hayata Döndürebilir Ancak Kalp Atışınız Hala Düzensizdir. Hızla Bir Hastanenin Acil Servisine Yetişmek Gereklidir. Yıldırım Vücudun Kendi Akım Yollarında Bir Bozukluk Yaratır.

Yıldırımın İnsan Vücudunda İzlediği Yolları

Birinci Yol Otonom Sinir Sistemi Yolu: Omurganız Boyunca Yarılır Ve Nefes, Kalp Atışı Ve Sindirim Gibi İstemsiz Emirleri Vermeye Başlar.
İkinci Ve Üçüncü Yollar Kan Ve Kaslardır. Yaşamak İçin Zorunludur Ve Elektriksel Olarak İletkendirler. Birlikte Vücut Boyunca Kalbe Giden Bir Yol Oluştururlar. Kalbin İçindeki Ritim Düzenleyici Ritmi Sağlayan Elektrik Akımını Üretir. Bu Akıma Yüksek Voltajlı Bir Akımla Müdahale Ederseniz Ya Ritmi Bozulur Yada Tamamen Durur. Ancak Şoktan Sonra Hayatta Kalsanız Bile Bir Dizi Tuhaf Ve Ciddi Yara Vücudunuzu Etkiler. Yıldırım Çarpması Kan Damarlarında Spazma Neden Olur Ve Çarptığı Kişiyi Geçici Olarak Felç Eder. Çarpılan Kişi Ölü Gibidir, Sinir Ve Kas Sistemindeki Hasar Yıllarca Sürecek Bir Rehabilitasyon Demek Ama Bazı Yaralar Kalıcıdır.
Kafaya Yakın Bir Çarpma Gözlere Akım Gönderir Ve Retinada Kopma Oluşturabilir. Şok Dalgaları Kulak Zarlarını Yırtabilir, Bazen Kafa Tasında Çatlaklar Oluşturabilir. Akım Kılcal Damarları Katılaştırarak Deri Üzerinde İzlediği Yolu Belli Eder, Aynı Durum Yıldırımın Düştüğü Bir Golf Sahasında Da Görülebilir. Yıldırımın Kalpten Sinirlere Kadar İzlediği Yıkım Dolu Yol Boyunca Hiçbir Şey Güvende Değildir. Ama Buna Rağmen Yıldırım Kurbanlarının Yüzde 90’ı Hayatta Kalmayı Başarıyor.

Yıldırım Çarpan İnsanların Hayatta Kalma Nedenleri

Çarpılan Kişinin Elinde İletken Bir Yere Temas Eden Metal Madde Bulunması, İnsan Teri Biraz Da Olsa İletkendir. Çarpılan Kişide Bulunan Bu İletken Maddeler Çarpma Akımını Ölümcül Organlardan Uzaklaşmasını Sağlıyor. Yapılan Deneyler Yıldırım Kurbanı Olan İnsanları Hayatta Kalması İçin Pek Çok Farklı Etkenlerin Rol Aldığını Gösteriyor. Ter Ve Golf Sopası Gibi Etkenlerin Akımı Farklı Yönlere Çekmesi Hayatta Kalmalarını Açıklıyor. Uzmanlar İnsanlara Yıldırımlar Konusunda Gök Gürültüsünü Duyduklarında Kapalı Mekanları Girmelerini Tavsiye Ediyor. Gök Gürültülü Bir Havada Açık Bir Alandaysanız Asla Güvenli Bir Alan Yoktur. Yıldırımın Ölümcül Gücünden Korkun.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın