Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Yıldırım Nasıl Düşer? Yıldırımın Olağanüstü Gücü

Yıldırım Nasıl Düşer? Yıldırımın Olağanüstü Gücü

Yıldırım Nasıl Düşer? Yıldırımın Olağanüstü Gücü

Yıldırımın Oluşmasını Tetikleyen Faktörler Nelerdir. Yıldırım Nasıl Oluşur.
Olağanüstü Bir Güçtür Yıldırım, Saatte 100 Milyon Kilometre Hızla Atmosferi Yırtarak Yol Alan, Yaklaşık Olarak 1 Milyar Volt İle Havayı Yararak İlerleyen, Havada Hızla Akan, Geçtiği Havayı 28 Bin Santigrat Dereceden Daha Fazla Isıtan, Öylesine Hızlı , Doğada Çok Sık Görülen Olaylardan Biridir.

Yıldırımın Olağanüstü Gücünü Ne Yaratıyor:
Avustralya Kuzey Toprakları Eyaletinin Başkenti Darwin’de Bir Kaç Saat İçinde Yaklaşık 600 Yıldırım Görmek Mümkün.
Peki Bir Yıldırımı Ne Tetikler:
Yıldırım Nasıl Düşer? Yıldırımın Olağanüstü Gücü

12 Bin Metreye Kadar Çıkabilen Ve Hız Yapabilen Kümülüs Bulutlarının İçlerinde Bir Yerlerde Bir Yıldırım Çakmaya Hazırlanıyor. Yıldırımın Nasıl Oluştuğunu Anlamak Yüzyıllardır Bilim Adamlarını Şaşırtıyor. Bilim Adamları Bulutların Dev Bir Elektrik Jeneratörü Gibi Çalıştığını Düşünüyorlar. Bulutların İçinde Minik Su Damlacıkları Yukarı Doğru Hareket Eder, Donar Ve Buzlaşıp Düşmeye Başlar. Birbirlerine Sürtünürler, Elektrik Yüklü Tanecikler Bu Sürtünme Sonucu Birinden Diğerine Geçer. Daha Önce Nötr Olan Su Ve Buz Tanecikleri Şimdi Ya Pozitif Yada Negatif Olarak Yüklüdür. Negatif Tanecikler Bulutun En Altına İner Pozitif Tanecikler İse En Tepeye Çıkarlar. Pozitif Ve Negatif Yükler Ayrışır Ve Tekrar Birleştikleri Anda İse Yıldırım Oluşur. Bütün Bu Anlatılanlar Teoride Olanlar, Ama Gerçek Çok Daha İlginç.

Hava İyi Bir İletken Değildir, Elektrik Kolayca Geçemez. Akımın Geçebilmesi İçin Akımın Atomik Yapısı Gerçek Anlamda Ayrılmalıdır. Ve Bu Ayrılma İşlemi İçin Milyonlarca Hatta Milyarlarca Volt Gerektirir. Bilim Adamları Bu Dev Elektriksel Yüklenmeyi Araştırmalarına Rağmen Darwin Şehrinin Devasa Bulutlarında Bile Bulunamadı. 200 Yıldır Yapılan Araştırmalara Rağmen Yıldırım Nasıl Oluşur, Fırtına Bulutları İçinde Nasıl Oluşurlar, Yerden Kilometrelerce Yukarda Ayaklarımızın Dibine Kadar Nasıl Ulaşırlar Sorularına Cevap Bulunamadı. Bilim Adamları Bir Şeyden Emin, Yıldırım Statik Bir Elektriktir Ve Evde Yapabilirsiniz.

Evde Yıldırım Yapmak:
Ayakkabılarınız Çıkartıp Ayaklarınızı Halıya Sürtün. Bu Sürtünme İle Elektriksel Yükler Ayrılacak. Pozitif Yük Bir Yöne, Negatif Yük Bir Yöne Gidecek. Yükler Ayrıldığında Tekrar Bir Araya Gelmek İsteyecek Ve Bir Elektriksel Alan Oluşturacaklar. Bu Olurken De Kıvılcımları Göreceksiniz. Bilim Adamları Bir Fırtına Bulutunun Yıldırımları Oluştururken Buna Benzer Bir Şeyi Yaptığını Tahmin Ediyorlar.

Yıldırımlar Bazen 200 Kilometreyi Bulabiliyor. Yıldırımın Bu Kadar Mesafeyi Kat Etmesi İçin Milyonlarca Volt Gerekiyor. Bu Bilim Adamlarının Şimdiye Kadar Elde Edemediği Dev Bir Elektriksel Yük. Fırtınalar Şiddetlidir, Yıldırımlar Öngörülemez, Ölçüm İçin Yaklaşmak İse Neredeyse İmkansızdır.

Florida Üniversitesinde Yıldırım Üzerine Yapılan Araştırmalarda Roket İle Tetiklenen Yıldırım Kullanılıyor. Böylece Yıldırımın Nereye Ve Ne Zaman Çarpacağı Biliniyor. Araştırmacılar Fırtına Yüklü Bir Buluta Roket Fırlatıyor. Yıldırım İletkeni Görevi Gören Bir Bakır Teli Sürüklüyor Ve Milyonlarca Voltluk Elektrik Bulutlardan Yere Hızlıca İniyor. Böylece Bilim Adamları Yıldırımın Havada Nasıl Kilometrelerce İlerlediğine Dair Verileri Toplamış Oluyor.

Toplanan Veriler Sonrası Cevap İçin Uzaya Bakan Bilim Adamları Eksik Parçanın Kozmik Işınlar Olabileceğini Düşünüyor. Kozmik Parçalar Işık Hızında İlerlerler, Milyonlarca Kilometreden, Milyonlarca Işık Yılı Uzaklıktan Gelip Dünyamıza Ulaşıyorlar. Kozmik Işınların Milyarlarcası Her Saniye Dünyamıza Yağıyor, Görülmez Ve İşitilmezler. Ama Bir Kozmik Işın Atmosferde İlerlerken Havanın Moleküler Yapısını Bir Süreliğine Değiştirir. Bunlarda Röntgen Işılarını Yani Ölçülebilen Elektro Manyetik Dalgalarını Üretirler. Kozmik Işınlar Bir Yıldırımın Oluşmasındaki Eksik Halka Olabilir Miydi.

Yüzyıllardır Yıldırımın Parmaklarımızın Metal Yüzeylerle Teması Sırasında Olduğu Gibi Normal Bir Yük Boşalması Olduğu Sanılıyordu. Şimdi Bunun Yanlış Olduğu Anlaşıldı. Eğer Bu Teori Doğru İse Kozmik Işın Buluta Çarptığında Yıldırım Oluşması İçin Yeterli Miktarda Elektriksel Dalgalanma Yaratır. Kozmik Işınlar Yere Doğru Savrulur Ve İnanılmaz Bir Hızla İlerleyen Parçacıklar Hava Molekülleriyle Çarpışır Ve Onları İkiye Böler. Bir Saniyeden Daha Kısa Bir Süre İçinde Hava Elektriği Geçirir Hale Gelir Ve Akımın Yere Ulaşmasını Sağlayan Bir Yol Oluşturur. Bulutun Altından Negatif Elektrik Yüklü Bir Kanal Yola Çıkar, Yere Doğru Hızlı Adımlarla İlerler, Her Biri Saniyenin 50 Milyonda Biri Kadar Sürer. Yakınlaştıkça Yerin Tuhaf Bir Etkisi Baş Gösterir, Yerdeki Pozitif Parçacıklar Yukarıya Negatif Benzerlerine Doğru Yükselirler.

Bir Fırtına Bulutu Bu Negatif Ve Pozitif Kanallardan Onlarcasını Oluşturabilir. Oluşan Bu Noktaların Birçokları Temas Kuramaz Ama Kurduklarında Milyonlarca Voltluk Elektrik Bulutlar Arasında İlerler Ve Yere Ulaşır. Yıldırım Aşağı Doğru Olduğu Kadar Yukarı Doğru Da Oluşur. Saniyenin Binde Biri Sürede Buluttaki Yük Yukarı Aşağı Doğru Hareket Eder. Yani Yıldırım Bir Seferden Fazla Düşer Ve Bütün Bunlar Dünya Üzerinde Günde 8 Milyon Kez Meydana Gelir. Saniyede 100 Kez Gerçekleşen Yıldırım En Doğal Doğa Olaylarından Biridir. Eğer Teori Doğru Çıkarsa Yıldırımlarla Milyonlarca Yıl Önce Patlamış Galaksiler Arasında Bir İlişki Var Demektir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın