Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Yıldızımız Güneş Hakkında Bilgi

Yıldızımız Güneş Hakkında Bilgi

Yıldızımız Güneş Hakkında Bilgi

Dünyamızın Yaşam Kaynağı Güneş Samanyolu Galaksisindeki Yaklaşık Yüz Milyar Yıldızdan Biridir. Güneş Sisteminin Toplam Kütlesinin Yüzde 99,8’ini Oluşturan Güneşin Dünyamıza Uzaklığı 159 Milyon Kilometredir.Güneşin Işınları Dünyamıza Yaklaşık Olarak Sekiz Dakikada Ulaşmaktadır.
Yıldızımız Güneş Hakkında Bilgiİnsanoğlu Tarih Boyunca Güneşe Ve Güneşi Temsil Eden Tanrılara Tapmışlardır. Mitolojideki Güneş Tanrıları Genellikle Erkektirler. Güneş Yaklaşık Olarak Beş Milyar Yaşındadır. Bu Beş Milyar Yıl Boyunca İçerisindeki Hidrojenin Yarısı Yanıp Tükenmiştir. Güneşin Yaklaşık Olarak Bir 5 Milyar Yıl Daha Hidrojen Yakmaya Ve Işımaya Devam Etmesi Öngörülmektedir.

Güneşin Parlak Yüzüne Işık Küre (Fotosfer) İsmi Verilmektedir. Buradaki Sıcaklık Altı Bin Santigrat Civarındadır. Atmosferinin En Dış Tabakasına Taç Küre (Krona) Denilmektedir. Işık Küre Ve Taç Küre Arasındaki Tabakaya İse Renk Küre (Kromosfer) Denir. Taç Kürede Sıcaklık 10 Bin Santigrat Dereceye Ulaşmaktadır. Taç Kürede Sıcaklık 1 Milyon Santigrat Dereceyi Bulur Ve Normal Zamanlarda Taç Küre Görünmez Sadece Güneş Tutulması Sırasında Görünmektedir. Dünyamızın Yıldızı Sadece Işık Ve Isı Yaymakla Kalmaz Aynı Zamanda Proton Ve Elektronlardan Oluşan Elektrik Yüklü Parçacıklarda Yaymaktadır. Bu Parçacıklar Dünyamıza Kadar Kolayca Ulaşmaktadır. Bu Elektrik Yüklü Parçacıklar Yoğunlaştıkları Zaman Haberleşme Ve Enerji İletim Sistemlerini Olumsuz Olarak Etkilemektedirler.

Güneşin Çekirdeğindeki Nükleer Füzyon İle Her Saniyede 700 Milyon Ton Hidrojen 695 Milyon Ton Helyum Ve 5 Milyon Ton Gama Işınımı Biçiminde Enerjiye Dönüşmektedir. Dev Bir Gaz Kütlesinden Oluşan Yüzeyi Dünyamız Gibi Katı Değildir. Güneşin Kutbundaki Bir Dönüşü 36 Gün Sürer, Ekvatorda İse 25 Gün Sürmektedir. Güneşin Yüzde 75’i Hidrojen Ve Yüzde 25’i İse Helyum’dan Oluşur. Dünyamızın Hayat Kaynağı Samanyolu Merkezinden Yaklaşık Olarak 26 Bin Işık Yılı Uzakta Dönmektedir. Güneş Sistemi 8 Gezegen Ve Gezegenlerin 166 Uydusu, 5 Cüce Gezegen Ve Onların Günümüzde Bilinen 6 Uydusu Ve Milyarlarca Küçük Gök Cisimlerinden Oluşmaktadır. Bu Gezegenler Yakınlıklarına Göre Neptün, Uranüs, Satürn, Mars, Dünya, Venüs Ve Merkür Olarak Sıralanır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın