Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Yurt Dışında İş Bulma Yurtdışında Çalışmak

Yurt Dışında İş Bulma Yurtdışında Çalışmak

Yurt Dışında İş Bulma Yurtdışında Çalışmak

Yurt Dışında İş Bulma Fikri Çoğu Türk Vatandaşının Hayalidir. Yurtdışında Çalışmak Ve Yaşamak İçin Neler Yapabiliriz. Yurt Dışında Nasıl İş Bulunur, Yurtdışında Çalışmak İçin Aranılan Şartlar Nelerdir, Yurtdışında Çalışmak İsteyenler Yabancı Dil Bilmeniz Şart.
Çoğumuzun hayalidir belki de yurtdışında çalışmak ve yaşamak. Özellikle de batı ülkeleri çok cazip gelir bir çok kişiye. Çünkü bir çok batılı ülkede kişi başına düşen yıllık gelir, Türkiye’den çok daha fazladır. Ayrıca bir çok batılı ülkeye göre hayat standartları da oldukça yüksektir.
Peki yurtdışında çalışmak ve yaşamak için neler yapabiliriz? Yurtdışında hangi ülkelerde, hangi şartlarda, ne kadar maaşla ve nasıl çalışacağımızı nereden bileceğiz? Yurtdışında çalışmak için nereden başlamak lazım ve nasıl iş bulacağız? Tüm bu soruların cevapları büyük bir merak konusu.

Dil Bilmek Şart
Yurt Dışında İş Bulma Yurtdışında ÇalışmakYurtdışında çalışmak istiyorsanız her şeyden önce yabancı dil biliyor olmanız gerekiyor. İngilizce biliyorsanız, neredeyse tüm ülkelerde çalışabilirsiniz. İngilizce dışında gideceğiniz ülkenin dilini bilmeniz yeterlidir. Tabi çalışacağınız ülkeye ve şirkete göre, sizden İngilizce bilmenizi isteyebilirler. İngilizce bilme kriteri yine ülke ve şirkete göre değişir. Yani sizden, hayatınızı idare edebileceğiniz kadar İngilizce de isteyebilirler, uluslararası bir dil sınavından belli bir puan almanızı da.

Bir Vasfınızın Olması Gerekiyor
Neredeyse tüm ülkeler, kendi ülkesinde çalışacak insanlar için bir vasıf arıyorlar. Vasıfsız eleman olarak, özellikle batı ülkelerine gitmek çok zor. Çalışılacak olan ülkelere gidecek olanlar için farklı vasıflar tanımlanmıştır. Bunlardan bazıları, nitelikli çalışan (mühendis, doktor, vb), nitelikli zanaatkar (marangoz, demirci, elektrikçi, vb), serbest çalışanlar, girişimciler, vs gibi çalışanlar farklı kategorilere ayrılırlar.
Mühendis, doktor, gibi nitelikli işçiler ve girişimci, yatırımcı gibi iş adamları, bu ülkelere, diğer çalışanlara göre daha rahat girebilirler. Nitelikli işçilerden çoğu zaman uluslar arası geçerli bir dil sertifikası bile istenmez.

Ülke Seçmelisiniz
Her ülkenin göçmenler için uyguladığı farklı politikalar ve prosedürler vardır. Mesela Kanada 2015 yılında 285 bin göçmen alacağını duyurdu. Kanada vasıflı veya vasıfsız işçiler alıyor. Vasıflı olanlar yine vasıfsız olanlara göre daha az prosedürden geçiyor ve daha kolay seçiliyorlar. Avrupa ülkelerinde ise Almanya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya, Güney Afrika, bilgisayar mühendislerine, Norveç, Danimarka, petrol mühendislerine, öncelikler ve kolaylıklar sağlıyor. En çok vasıfsız eleman alan ülkeler ise, Kanada, Almanya, Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri gibi ülkelerdir.
Bazı ülkeler ise Türkiye için çok mesafeli. Mesela Japonya, İskandinav Ülkeleri ve Zengin Arap ülkeleri, Türklerin ülkelerinde çalışmalarını pek istemiyorlar. Giden her Türk oralarda olumsuz bir referans olmuş.

Kendinize en uygun ülkeyi bulmak, göçmenlik için işinizi kolaylaştıracaktır. Her ülke, farklı insanlara ihtiyaç duyar ve farklı kurallar uygular. Ayrıca çalışma şartları ve maaşlarda ülkelere göre çok fark ediyor. Gideceğiniz şirkette önemli olduğundan, gitmeden önce mutlaka şirketi iyi araştırmalısınız.
Gideceğiniz ülkede alacağınız maaş ile oradaki yaşam koşullarını değerlendirmeniz gerekir. Mesela, Türkiye’de 2000 TL maaş alıyorsunuz ve Almanya’ya gittiğinizde, bu maaş 2000 Euro oldu. Baktığınızda maaşınız neredeyse 3 katına çıkmış gibi görünüyor. Ama burada 500 TL olan ev kiranız orada 1500 Euro ise, çok büyük bir zarara girmiş olursunuz. Yani ülkedeki yaşam koşulları ile kıyaslamalısınız alacağınız maaşı. Avrupa, Amerika ve Kanada gibi ülkelerde, eğer dolandırıcı bir şirkete denk gelmezseniz, alacağınız maaşlarla, Türkiye’den daha rahat bir hayat yaşarsınız.

Nasıl İş Bulurum
Yurtdışında iş bulmak için bir çok alternatif mevcut. En basit olarak, Türkiye’de faaliyet gösteren, kariyer sitelerinde bile yurtdışı ilanları bulunuyor. Ayrıca her ülkenin kendi kariyer siteleri olduğu gibi, global hizmet veren kariyer siteleri de var.

Yurtdışında Çalışmak İçin Alternatifler
Yurtdışında çalışmaya başlamak konusunda işleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak için, ülkemizde, her ülke için danışmanlık yapan, farklı farklı firmalar vardır. Bu firmalara başvuru yaparak, işlemlerinizi kolaylaştırabilir ve hızlandırabilirsiniz. Bu şirketlerden çoğu sizin, yurtdışında çalışmaya uygun olup olmadığınızı bile ücretsiz olarak söyleyebiliyorlar. Tabi danışmanlık işlemleri biraz pahalı ama fikir vermesi açısından bir kaç firma ile görüşülebilir.
Diğer bir alternatif ise, ilk önce eğitim için gitmek. Üniversite veya yüksek lisans için başvuru yapıp, çalışmak istediğiniz ülkeye gidebilirsiniz. Yurtdışında bir çok üniversite, eğitim boyunca çalışma konusunda esnek davranıyor. Eğitim için gidince, bu eğitiminiz süresince, o ülke hakkında bilginizde artar.

Türkiye iş kurumu işkur yoluyla yurt dışında işçi olarak çalışmak için 18 yaşını doldurmuş olmalı, yurt dışına çıkışınıza bir engel olmamalı, en az okur yazar olmalı, hali hazırda yurtdışında çalışmıyor olmak koşulları aranıyor. Yurt dışında çalışmak isteyen yukarıdaki koşulları taşıyanlar işkur’a iş arayan olarak üye olup, yurt dışına işçi götüren işverenlerin taleplerine uymaları halinde kurum tarafından iş için çağırılırlar.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın