Bilgiustan.com Web Sitemize Hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Zabıt Katipleri Ne İş Yapar

Zabıt Katibi, T.C Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan merkez teşkilat ve taşra teşkilatlarında görev alan yargı personelidir. Zabıt Katibi, yazışma, dosyalama, kalem işleri gibi diğer işlerde görev alır. Yargı organında görevli olup, çalıştığı kuruluş ve kamu düzeni arasında bir köprü vazifesi görür. Zabıt katipleri aynı zamanda kalem işlerinde sekreterlik, savcılıkta ifade alma, mahkemelerde görülen davalarda tutanak tutma görevleri de yaparlar.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur

Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Zabıt Katipleri Ne İş YaparBirinci ve en önemli şart T.C vatandaşı olmaktır.
Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS sınavından 70 ve daha üzeri puan almak.
Meslek Lisesi ya da Sanat Okulları için 15 Yaş diğer liseler için 18 yaşını doldurmuş olmak ve 35 yaşını geçmemek.
18 yaşından küçükler için, Meslek Lisesi ve Sanat Okulları öğrencileri için mahkemeden kaza-i rüşt kararı almak yani 18 yaşını doldurmadan memur olabilme hakkı.
Erkekler adaylar için (Meslek Liseleri ve Sanat Okulları öğrencileri hariç) askerliğini tamamlamış olmak ya da askerlik çağında olmamak.
İşi yapmasına engel sürekli hastalığınızın bulunmaması.
MEB onaylı Bilgisayar ve Daktilografi Sertifikası bulunması, yani bilgisayar kullanımı ve daktilo kurslarını başarı ile tamamladığınızı gösteren bir belge. Adalet Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi Bilişim Bölümü, Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Bölümü ve Meslek Yüksek Okulu Bilişim Bölümü öğrencileri bu şarttan sorumlu değildir.
KPSS personel alım ilanının duyurulmasının ardından, Adalet Komisyonları ya da Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. ilanlar devlet personel dairesi tarafından yayınlanır ve başvuru koşulları ve başvuruların nasıl yapılacağı ilanda belirtilir.
Başvurular İçin:
Adalet Komisyonlarından ve ya Cumhuriyet Başsavcılıklarından aldığınız başvuru formu.
Kimlik fotokopisi.
Öğrenim Belgesi Diploma.
KPSS sınavı sonuç belgesi.
Son 3 ay içerisinde çekilen 2 tane fotoğraf.
Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Bilgisayar ve Daktilografi kursu sertifikası ya da bu şarttan sorumlu olmayan lise ya da Meslek Yüksek Okulu bilişim bölümü mezunu olduğunu gösteren belge.
Evli adaylar için eşleri çalışıyor ise iş durumunu gösteren dilekçe.
Adalet Komisyonlarından temin edilecek Arşiv Araştırması Formu.
( Form yönetmeliğin 12. Maddesine göre uygun ve eksiksiz doldurulmalıdır)

Zabıt Katibi Ne İş Yapar

Zabıt Katipleri Adalet Bakanlığına bağlı cezaevleri ve adliyelerde, bakanlıkta, çoğunlukla mahkemelerde, icra müdürlüklerinde ve savcılık kalemlerinde görev yaparlar. Adalet Bakanlığı Mahkemelerinde Zabıt Katipliği mesleğine yeni başlayanlar hemen duruşmalara ve davalara alınmazlar. Yeni başlayan adaylar klavye yazma hızlarını arttırana kadar çeşitli bölümlerde ve kalemlerde görev yaparlar. Birimler arası yazışma ve belgeleri, duruşma dosyalarını bilgisayara yazmakla ve belgelendirmeyle görevlidirler. Klavye yazma teknikleri gereği kadar hızlanan adaylar davalarda görevlendirmeye başlarlar. Birçoğumuzun bildiği gibi zabıt katipleri hakimin ve davalıların sözlerini, yazmakla görevlendirilirler. Davalarda eğer olay yeri keşfi yapılacaksa hakimle birlikte olay yerine gider ve orada da aynı işi yaparlar.
Savcılıkta görevli zabıt katipleri, klavye yazış hızlarını geliştirene kadar gerekli bölümlerde hazırlık görevleri alır, gerekli klavye yazım hıza ulaşınca savcılık soruşturmalarında gerekli kişilerin ifadelerini ve savcının kararlarını yazmakla görevlendirilirler.
İcra müdürlüğünde görev yapan zabıt katiplerinden hızlı yazmaları beklenmez. Haciz durumları ve haciz işlemlerine katılırlar ve olayları yazarlar.
Cezaevlerinde görev alan zabıt katipleri ise Suçluların kurumlarla yazışmalarını sağlamakla görevlidirler. Buralarda görevli olanlar da hızlı yazı yazmanız zorunlu değildir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın